לשכת הגיוס
לשכת הגיוסצילום: אורי לנץ, פלאש 90

על אף שקיבלו פטור משירות צבאי בשל טעמי דת ומצפון ועל אף שכבר בחרו בשירות לאומי ואזרחי ואף הוכוונו לתפקיד מסוים בשנת השירות הבאה ממשיכות צעירות דתיות לקבל מהצבא ישירות למכשירי הטלפון שלהן מסרוני קריאה לשקול שוב את בחירתן.

על דבר התופעה שהייתה ודווחה בעבר וככל הנראה נמשכה ללא תשומת לב מיוחדת, סיפרו הורים ומיועדות לשירות לאומי אזרחי וטענו כי הפניה לבנות לוקה בחוסר הגינות ומהווה לחץ מיותר על הבנות לפעול בניגוד לצו מצפונן ולעמדת ההלכה כפי שהיא נתפסת בעיניהן.

במסרונים, שכאמור מגיעים למכשירי הטלפון של הצעירות נכתב לאחר ציון שמה של הצעירה "אנו מזמינים אותך להתעניין בשנית בשירות בצה"ל. במידה והינך מעוניינת שקצין מיון ייצור איתך קשר ניתן למלא שאלון זה עד לתאריך... לידיעתך השבת על שאלון זה ושיחה עם קצין מיון אינה מחייבת חזרה מהפטור אותו את מחזיקה".

אחד ההורים מציין בטענתו כי חלקו השני של המסרון מהווה אמצעי לחץ ופיתוי נוסף לצעירה שכן "ברגע שמובטח לה שהיא יכולה לשוחח עם קצין המיון מבלי לבטל את הפטור שקיבלה, זה יהווה עבורה תמריץ לבחון שוב את האופציה למרות שהדבר נוגד את עקרונותיה".

אם לבת אחרת מוסיפה ומעירה כי "כאשר הפנייה מגיעה בתקופת מלחמה הפיתוי לבנות לוותר על צו ההלכה והמצפון שלהן גדל משום שמדובר בבנות שרוצות לתרום למאמץ הלאומי, ומתעוררת בהן המחשבה שאולי בשעת מלחמה נכון ומותר להן לוותר על מסלול השירות הלאומי לטובת המסלול הצבאי. יש כאן הפעלת לחץ לא הגון על הבנות", היא אומרת.

"קשה לי להאמין שהצבא היה מקבל מצב שבו מישהו מראשי השירות הלאומי אזרחי היה פונה למועמדות לשירות צבאי שכבר סיכמו את כל הפרטים מול הצבא ומציע להן לשקול שוב ושאולי מישהי מהשירות הלאומי תפנה אליה לשיחת עידוד", אומר אב נוסף ומציין כי גם אם טכנית הדבר אינו אפשרי, די במחשבה על התגובה שמעשה שכזה היה גורר אחריו כדי להבין עד כמה המהלך בו נוקט הצבא אינו הוגן כלפי הבנות.

"זה מחמיא לדעת שהצבא רוצה את הבנות הדתיות גם אחרי שסגרנו שירות לאומי, אבל לא נראה לי שיש מקום להפעיל לחץ נוסף אחרי שכבר קיבלנו את ההחלטה", אומרת אחת הצעירות.

מנכ"ל השירות הלאומי אזרחי, ראובן פינסקי, מכיר מהעבר את תופעת המסרונים שמשגר הצבא לבנות. לטעמו הפנייה אליהן אינה סבירה, אך עומדת בתנאי החוק.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "צה"ל מאפשר לבוגרות מוסדות לימוד בחינוך הממלכתי- דתי, שקיבלו פטור מטעמי דת, להשתלב בשירות צבאי במידה ומעוניינות בכך. ההצעה ניתנת למי שעל פי רישומי צה"ל למדה במוסד ממלכתי-דתי. יודגש כי המסרון מציע לענות על שאלון, והשבה עליו אינה מחייבת חזרה מפטור". ניסינו לתהות איך התגובה נותנת מענה לטענות ההורים והצעירות, אך בדובר צה"ל שבו על התגובה כלשונה.