דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי נשא הערב (חמישי) הצהרה לתקשורת עם עדכון מהלחימה בעזה לקראת הפסקת האש שצפויה להיכנס לתוקף מחר.

הגרי ציין כי במסגרת העסקה מול חמאס התקבלה הרשימה של שמות החטופים הראשונים שישוחררו מחר, וכי העדכון על כך נמסר למשפחותיהם ב"רגישות ובהסתייגות הנדרשת". הוא ציין, כפי שכבר פורסם, שכלל משפחות החטופים עודכנו, גם של אלו שלא ישוחררו.

הגרי שב והזהיר מהטרור הפסיכולוגי שמפעיל חמאס, ואמר שארגון הטרור "ינסה לנצל את מתווה העסקה ואת ימי ההפוגה ליצירת פחד להפצת דיסאינפורמציה".

"חמאס מתמחה בטרור פסיכולוגי. אנחנו חוזרים ומבקשים - אל תפיצו שמועות ואל תעבירו מידע לא רשמי". עוד הדגיש כי הימים הקרובים יהיו "מורכבים" וכי יהיו בהם "יהיו רגעים של חוסר-ודאות ואי-בהירות. שום דבר לא סגור עד אשר הוא אכן קורה בפועל, וגם תוך כדי התהליך ייתכנו שינויים כל העת".

הוא ציין שעם כניסתה לתוקף של ההפוגה הזמנית מחר בבוקר, כוחות צה"ל יתייצבו בקו הפסקת האש "בתוך רצועת עזה". במהלך ההפוגה, הוסיף הגרי, צה"ל יתמקד ב"תכנון והשלמת המוכנות לשלבי הלחימה הבאים". עוד אמר: "ההשתלטות על צפון רצועת עזה היא השלב הראשון בתוך מלחמה ארוכה ואנחנו נערכים לשלבים הבאים".

הוא נשאל כיצד תשפיע הפסקת האש על הפעילות של הצבא בבית החולים שיפא בעזה והשיב כי בכוונת צה"ל להשמיד את תשתיות הטרור שאותרו שם - ואז לעזוב את המקום. "בבית החולים שיפא מיפינו את כל מה שהיינו צריכים ואנחנו גם נשמיד את כל המנהרות שגילינו וחשפנו לעולם. כל תשתיות הטרור בשיפא יושמדו. אחרי שהשמדנו את התשתיות אין לנו צורך לשהות בבית החולים".

בתוך כך הזרוע הצבאית של חמאס הוציאה הודעה המאשרת את דברי דובר משרד החוץ הקטרי, והדגישה כי ישוחררו במהלך 4 ימי הפוגת האש 50 חטופים - נשים וילדים מתחת לגיל 19. לפי הפרטים המסתמנים, 39 אסירים פלסטיניים ישוחררו בפעימה הראשונה, לפי המפתח של שלושה אסירים תמורת כל חטוף.

בהודעת חמאס נכתב: "במהלך ארבעת ימי הרגיעה ההומנטירית, ייפסקו כל הפעולות הצבאיות של הזרוע הצבאית של חמאס ושל ההתנגדות הפלסטינית - וגם מצד ישראל. בכל יום ייכנסו 200 משאיות, אשר יישאו ציוד הומניטרי ותרופות לכל אזורי הרצועה. בכל יום ייכנסו גם 4 משאיות דלק וגז בישול עבור כל רצועת עזה".