שבוע טוב
שבוע טובערוץ 7

המסמך שכולנו חייבים לקרוא

אחד האירועים התמוהים והמשונים שעוברים אצלנו כמעט בטבעיות הוא הרעיון של העברת עזה לידי הארגון לשחרור פלשתין, זה המכונה הרש"פ, כי הארגון הזה הוא משהו אחר, משהו חדש, נקי וטהור, משהו שידאג לשלומנו וביטחוננו, משהו שימנע את הפרעות הבאות מיישובי עוטף הרצועה ובכלל מאזרחי ישראל.

אז מעבר לכך שמדובר בארגון שמשלם משכורות למחבלים, כולל לנוח'באים שביניהם, מעבר לכך שמדובר בישות שלא מסוגלת להוציא מפיה גינוי למעשים המחרידים והמזוויעים שנעשו בבניו ובנותיו של העם שלנו, מעבר לחינוך הבלתי פוסק להשמדת ישראל, מעבר לתרגולי שוטריה ואנשי הביטחון שלה איך מסתערים ומשתלטים על בסיסי צה"ל ועל ישובים יהודיים, מעבר לקריאה 'מהנהר ועד הירדן' שמבהירה בדיוק כמה מקום הם משאירים לקיומה של ישראל כמדינה, מעבר לסמלי הישות הזו שבהם מפות הארץ לכל רוחבה, כן, כולל תל אביב וחיפה, צבועים בצבעי הדגל הפלשתיני, מעבר לעובדה שמנהיג הישות הזו מבהיר שוב ושוב שהחזון שאליו הוא חותר הוא יודן ריין, מדינה ללא יהודי אחד שיישאר בה, מעבר למעורבותם הרצחנית של שוטרי הרשות הזו בפיגועים ומעבר לעוד אינספור פרטים, יש עוד נתון אחד שחייבים להכיר. האמנה הפלשתינית.

חשוב להכיר את האמנה הזו ואת סעיפיה כדי להבין מיהו הגוף הזה שיש בינינו שרואים בו תקווה גדולה לרצועת עזה. חשוב לדעת מה חושבים שם רגע לפני שנותנים להם את הכוח לבצע את מה שהם חושבים. ממש כך בפניכם כמה ציטטות מהאמנה. קבלו אותן לא רק כנקודה למחשבה אלא כשעון מעורר:

"המאבק המזוין הוא הדרך היחידה לשחרור פלשתין כאסטרטגיה ולא כטקטיקה... פעולות גרילה (טרור בעברית פשוטה) מהוות את הגרעין של מלחמת השחרור העממית הפלשתינית וזה יחייב את הרחבתה ואת גיוס כל המאמצים הציבוריים והחינוכיים הפלשתיניים... כדי להבטיח את המשך המהפכה, הסלמתה וניצחונה... שחרור פלשתין הוא חובה לאומית כדי להדוף מהמולדת הערבית הגדולה את הפלישה הציונית והאימפריאליסטית ולטהר את פלשתין מהקיום הציוני... שחרור פלשתין הוא פעולת הגנה... חלוקת פלשתין משנת 47' והקמת ישראל בטלות מיסודן משום שהן נוגדות את רצון העם הפלשתיני ואת זכותו הטבעית למולדתו... הצהרת בלפור ונוסח המנדט ומה שנבע מהם בטלים... טענות הקשר ההיסטורי או הרוחני של היהודים לפלשתין אינן עולות בקנה אחד עם אמיתות היסטוריות... בבטאו את עצמותו במהפכה מזוינת דוחה העם הפלשתיני את כל הפתרונות המהווים תחליף לשחרור פלשתין בשלמותה... הציונות היא תנועה גזענית העוינת לכל תנועות השחרור והקידום בעולם, היא פשיסטית באמצעיה וישראל היא מכשיר התנועה הציונית המשמשת נקודת התבססות וקפיצה כדי להלום בתקוות האומה הערבית לשחרור.. הלוחמים ונושאי הנשק במערכת השחרור הם גרעין הצבא הערבי שיהווה את זרוע המגן של הישגי העם הערבי הפלשתיני".

ועדיין בוער לכם ולג'ו להפוך את היישות הזו למדינה, לתת לה לשלוט ברצועת עזה ולהיות אחראית על ביטחונינו?

כשיתפכחו מההתפכחות

ישנם בחוגי הימין מי שמאמינים שביום שאחרי הקרבות יפקח השמאל את עיניו ויראה את האור הגדול בצידה הימני של המפה. חברים, תרגיעו. הלם המכה שעברנו כולנו יחלוף, וכמעט כולם ישובו להתבצר בעמדותיהם הישנות והמוכרות.

סיוע לשיבה הזו הם יקבלו מרבים ממובילי הזיות אוסלו וההתנתקות שכדי לנקות את עצמם מאחריות יעבירו את האשמה אל הימין ובעיקר אל נתניהו, ויעשו זאת במבול של מאמרים, ראיונות ופרסומים שעוד יעוטו עלינו. להתפכחות מההתפכחות תהיה אז עדנה ויהיה גם על מי להיסמך.

בקיצור, חסר אשליות אנכי, ועם זאת לדבר אחד אני כן מצפה. במרוצת השנים הזדמן לי לא פעם לראיין אנשי שמאל ושמאל קיצוני שפרסו משנתם על חזון שתי המדינות. לאחר ששמעתי העליתי שוב ושוב את השאלה אם הם לא חוששים ממדינה שתתייצב על ראשי הרי השומרון ותאיים על גוש דן, נתב"ג ובנותיהם בשיגור טילים בכינון ישיר.

התשובות שקיבלתי נעו בין הסכמה שאכן יש כאן סיכון אבל כוחו של צה"ל גדול וחזק, לבין טענה שגם כעת אנחנו מסכנים את חיינו כשאנחנו שולטים ביהודה ושומרון. מה שנותר לי כעת לקוות הוא שאחרי אירועי השביעי לאוקטובר נקבל תשובות קצת יותר רציניות והרבה יותר זהירות.

אין לי ציפייה שמישהו מחובבי המדינה הפלשתינית ישנה את עמדתו (אם יעשו זאת, סבבה, אבל אני לא תולה תקוות), אבל אני בהחלט מצפה שלפני שהם יוצאים שוב למחול החרבות הפלשתיני הזה, שיחשבו טוב אם יש להם מענה רציני לאיום הצפוי לחיי כולנו אם אש"ף או חמאס יתייצבו בהנהגת מדינה שתחלוש על ראש כולנו כשהיא מחומשת בגלוי פי כמה מהמציאות שפוגשים חיילינו היקרים כעת ברצועת עזה.

כל עוד התשובות נמצאות בתפר שבין לסמוך על תוקפה של חתימה פלשתינית לבין לסמוך על יכולות צה"ל, רצוי לגנוז מחשבות מסוכנות שכאלה.

אל תשתקו להם

ולמרות שאין לי שום ציפייה לשינוי עמדות, משהו עדיין מפריע ומציק. כמעט בלתי נתפס. כוונתי לאותה שיחת זום פנימית של כמה הוגי הדעות של התנועה הקיבוצית כשהם משתלחים בציונות הדתית בביטויים הקשים ביותר שניתן להעלות על הדעת, וכל זה קורה כעת, כשבני הציונות הדתית לוחמים בשטחי הרצועה ולכאבנו הגדול גם נופלים ונפצעים.

עכשיו? עכשיו מתבטאים כך? עכשיו מדברים על תהליכי נאציפיקציה (לא פחות!) בציונות הדתית ועל מיליציות של סמוטריץ' ובן גביר? עכשיו? אחרי שראיתם אותם יוצאים מבתיהם במאחזים ובהתנחלויות בבוקר החג, בלי צו שמונה ובלי פקודה, ומחרפים נפשם כדי לחלץ בני קיבוצים מבתים בוערים ותחת אש, רק משום שכולנו אחים? זה הזמן לדבר כך? זה הזמן לשמוע את הד"ר המלומד מקיבוץ בארי מגדיר את הציונות הדתית כאתגר הגדול שצריך לסלק ממדינת ישראל אחרי שנעשה זאת לחמאס? אתה? מקיבוץ בארי? הרי ראית את סרוגי הכיפה נהרגים בין בתי הקיבוץ שלך וגם זה לא שינה אצלך כלום?

בכל ליבי אני משוכנע שלא אותה קבוצה אליטיסטית היא המייצגת את תושבי בארי ושאר הקיבוצים. הכרת הטובה שהביעו מעומק הלב בני המשפחה שחולצו בידי האחים קלמנזון ואחיינם היא זו שמבטאת את מה שבאמת בליבם של אנשי התנועה הקיבוצים בימים הללו, גם כלפי מי שחלוקים עליהם אידיאולוגית. ממש משום כך הייתי מצפה מאחינו בני הקיבוצים לגינוי ולהתנערות מחבורת המשתלחים המנותקת ההיא ששוב מצאה בציונות הדתית את מקור כל הרוע, את שק האיגרוף הלאומי, ומבקשת לסכסך בינינו.

הברק מכה שוב

למישהו יש הסבר מה בדיוק עובר על אהוד ברק? האיש היה ראש ממשלה, שר ביטחון ורמטכ"ל, האיש נחשב לאחד החכמים שהסתובבו כאן (לפחות לפרק שעונים הוא יודע, כך מספרים), האיש מבין דבר או שניים בביטחון ואפילו עוטר בלא מעט עיטורים בשל כך, אז מה קורה לו? הוא סתם כך החליט לעבור צד?

מאחר ולא מאהבלי עולם הוא אהוד ברק, אני משער שהוא מבין שההבל שהוא אמר בראיון ל-CNN בשעת מלחמה משרת את האויב. אז מה קרה שם? הרי לא צריך להיות מומחה לתעמולה ערבית כדי לדעת שמיותר לחלוטין לספר בשעת מלחמה גם את האמת, שישראל בסך הכול סייעה בשנות השמונים בבניית קומות המרתף של בית החולים א-שיפא בעזה כעזרה הומניטארית, אז לחרטט שאנחנו בנינו את הבונקרים והמנהרות? למה זה טוב? איך זה מועיל להגנה על שלומם של חיילינו?

מאחר ואני לא רוצה לחשוב שמדובר שוב בשנאת נתניהו ובלהט לא מוסבר לראות במפלתו של נתניהו גם במחיר הרג של חיילינו וקריסת מדיניות החוץ הישראלית, אני נשאר עם סימני השאלה בלי מענה. אשמח לסיוע.

מכונת הכביסה

חברים יקרים, גם כשאתם רוצים להלבין עסקת שחרור חטופים, די לכבס מילים. אין צורך בביטוי 'אסירים ביטחוניים'. פשוט תאמרו את האמת הידועה לכולנו, אלו מחבלים כלואים.

עקשן שכזה

שיחת טלפון ממכשיר לא מזוהה, אבל הקול שמעבר לקו היה מוכר, צרוד, כבד ואיטי. שוב קאטו הזקן מצליח לתפוס אותנו רגע לפני שהטור הזה נסגר. הוא לא מוותר. "ידעתי. הם לא מסוגלים להחזיק מעמד בלי להשניא, להתסיס, להלהיט ולפלג. אז נפלטה להם תכנית אחת סבירה ואז הם חזרו ללעוג לכל מה שחשוב ומקודש בעיניכם, וזה אפילו לא מצחיק. אז יללא, תתקדמו כדי שבאמת תהיה כאן ארץ נהדרת".

להערות ולהארות שלכם: [email protected]