ד"ר עינת רמון
ד"ר עינת רמוןצילום: עצמי

בימים אלה ממש נחשפת במרתפי הרצח והעינויים בבתי החולים בעזה שותפותו הסמויה של ארגון הבריאות העולמי למכונת המוות ולפרקטיקות הנאציות של החמאס.

הציבור בישראל אינו מודע לעובדה שעל שולחן הממשלה עומדת עד ה-30 בנובמבר החל בשבוע זה, ההחלטה האם לוותר, למעשה, על ריבונותה של מדינת ישראל (ככל המדינות) בכל הנוגע למדיניות של בריאות בעת מגיפה וכתוצאה מכך גם בזמן שגרה.

ארגון הבריאות העולמי (WHO), עומד בסוף חודש נובמבר להעביר מתחת לרדאר מקבץ ראשון של תיקונים לתקנות הבריאות הבינלאומיות. הארגון עומד להפוך את עצמו מארגון המייעץ למשרדי הבריאות, לגוף בעל סמכויות אכיפה.

סעיף 12, כפי שנראה להלן, במסמך התיקונים המוצעים, מסמיך את יו"ר הארגון הבריאות העולמי להכריז לבד אפילו על ספק מגפה בכל מדינה, הכרזה העלולה להיות שרירותית, ולנהל מרגע זה את האירוע בהנהגתו, לרבות נקיטה בסנקציות כלפי מדינה שלא תציית - כגון סגירת נמלים, דרישה להיכנס לכל מקום - בכלל זה בסיסי צה"ל, הסגרה לידי הארגון פרטים אישיים על אזרחים ועוד.

במידה ושר הבריאות אוריאל בוסו לא ישמור על הסטטוס קוו ויגיש עוד היום מכתב התנגדות לתקנות החדשות, ייקבע ששתיקת המדינה היא כהסכמה ומשרדו יהפוך לבלתי רלוונטי בתוך שנה, כפוף לגוף בינלאומי עוין.

ריבונותה, ביטחונה וכלכלתה, וכן החינוך במדינת ישראל ישועבדו ל"מדיניות של בריאות אחידה" (One Health) – לרבות התכנים לחינוך למיניות של ילדים שמחוז אירופה של הארגון מקדם - וכל זאת, מבלי לירות כדור אחד.

לקריאת המסמך המלא הנוגע לתקנות הבריאות הבינלאומיות העומדות לאישור

המסמכים השונים שמפיק ארגון הבריאות העולמי לקראת מאי, 2024, אז תוך כמה ימים מרגע השלמת הטיוטה תיאלץ המדינה לחתום על חוזה דרקוני שהוא הביטוי של הפעימה השנייה בתהליך הכפפת משרד הבריאות (למעשה כל מדינה ומדינה) לארגון הבריאות העולמי, נמצאים באתרו.

הארגון הנוהג, לכאורה, בשקיפות מלאה, מנפק מסמכים סבוכים, מסורבלים, הלוקים בכפל משמעויות וניכר שחברי הכנסת וגם בעלי המקצוע במשרדי הממשלה לא מכירים את תוכן המסמכים ולא קראו אותם בשלמותם. קל וחומר שהם לא דנו בהשלכות הנובעות מכך. כל זאת, למרות מכתבים רשמיים אשר נשלחו לכל חברי הכנסת וגם לשר החוץ, לשר האוצר, לשר הביטחון ולשר הבריאות.

פקידי מדינה אלו מזלזלים, לכאורה, ומפחיתים בחשיבות התראות האזרחים המודאגים המביאים את המידע לפתחם. התופעה מזכירה את היוהרה שגילו קצינים בכירים ביחסם לתצפיתניות, לבלונאים, לקַשָב רפאל חיון ולקצינות במערכות הבטחון שהתריעו על סכנת הפלישה של החמאס, לפני הטבח בעוטף עזה.

המקבץ הראשון של התקנות בהן דן מאמר זה, הועבר במאי 2022. הכללים הדנים בסנקציות שיכול ה-WHO לנקוט כלפי כל מדינה "סוררת" נזכרים בתת סעיפים 6-7 של סעיף 12 בעמ' 10 ובתוספות לסעיף 53 עמ' 28.

חשוב להבין מה התשתית הפילוסופית – משפטית העומדת ביסוד התקנות המוצעות החדשות. בסעיף 3 בעמוד 3 נמחקה בבירור השורה המתייחסת לבסיס המוסרי של האו"ם: ההקפדה על זכויות אדם, לרבות זכויות דתיות.

הסעיף שנמחק
הסעיף שנמחקצילום: ללא

לעניינינו: ביטול הסעיף הזה משמעו יהיה ביטול הזכויות בזמן מגפה או "ספק מגפה" לכתחילה ואחר כך בשגרה, לחיות על פי חוקי התורה בבתי חולים וברחבי המדינה. חופש דת - שהיה הבסיס לדמוקרטיות המערביות - יהפוך לערך שאיננו רצוי. שלושת הערכים הבאים ייכפו באמצעות התקנות על אזרחי העולם וישראל: "שוויון בחלוקת המשאבים" (equity) הכלה (inclusivity) של זהויות לרוב הכוונה לזהויות מגדריות, מיניות וגזעיות שונות ועקביות (coherence).

משמעות הדרישה לשוויון בחלוקת משאבים היא התחלקותה של מדינת ישראל במשאבי הבריאות שלה עם ארצות ערב הסובבות אותה. "הכלה" משמעה, למשל, הלנת גברים המזהים עצמם כנשים עם נשים באותו חדר בבית החולים, למשל, פרקטיקה מקובלת בבתי כלא בעולם המערבי.

ובכן מי הוא הארגון המתיימר למלא את מקומו של משרד הבריאות בעתות מגיפה ואשר יטיל על מדינות העולם המפותחות מימון בהיקף תקציבי של 30 מיליארד דולר? (נכון לעתה תקציבו 4 מיליארד דולר אך מנגנון הפיקוח המנופח שישלוט מטעמו בעולם יוטל על משלמי המיסים במדינות המפותחות לרבות ישראל- מדינות מתפתחות כמו ארצות ערב – פטורות מהעול הזה).

המממנים המרכזיים של ארגון הבריאות העולמי
המממנים המרכזיים של ארגון הבריאות העולמיצילום: ללא

להלן כמה נתונים מעניינים ומסמרי שיער: כיום 50% מתקציב ארגון הבריאות העולמי ממומן על ידי יצרני חברות התרופות (קרן ביל ומלינדה גייטס ו GAVI) הפטורות לכאורה מלפצות את נפגעי המוצרים שלהן. בנוסף "ארגוני החברה האזרחית" אמורים להתווסף על פי התקנות החדשות למעגל מקבלי ההחלטות ולשבת לצד חברות התרופות ולצד מדינות סביב השולחן למרות ניגודי האינטרסים הברורים. עובדה זו לבדה צריכה להדיר שינה ממקבלי ההחלטות הרפואיות, בהיותה מנוגדת לכללי האתיקה. לבסוף, כדאי שראשי משרדי הבריאות והמשפטים ידעו שאיראן מממנת 10 אחוזים מתקציב ארגון הבריאות העולמי.

יש לתהות, אם כן, מדוע הממסד הרפואי של מדינת ישראל מעוניין לכפוף את בריאות אזרחיה ואת הגדרת ה"בריאות" כחלה על כל תחומי החיים לארגון שהוועד המנהל שלו מורכב מדיקטטורות כמו קטאר, איראן וצפון קוריאה? שומה על שר המשפטים, שר הבריאות ושר החוץ לתת את הדעת על סכנה זו האורבת לאזרחי ישראל עוד השבוע ולכתוב מכתב המתנגד לכל התקנות הנ"ל על מנת להציל את מדינת ישראל מן האסון המשחר לפתחה כתוצאה מן השיעבוד לארגון עוין שאת פשעיו לכאורה ראינו בעזה מאז הטבח בשמחת תורה.

הכותבת היא מרצה בכירה במדעי היהדות