ד"ר מרדכי קידר
ד"ר מרדכי קידרצילום: חזקי ברוך

המזרחן ד"ר מוטי קידר מתייחס בשיחה עם ערוץ 7 להפסקת האש הנוכחית בצל החזרת החטופים מדי יום וטוען כי בעוד זמן קצר באם יימשכו משיכות הזמן של חמאס יש "לחזור לכלים" ולהמשיך בלחימה עד להשגת המטרות במלואן.

ראשית, כיצד אתה רואה את הפסקת האש והתנהלותה הפתלתלה של חמאס בימים האלו?

"ללא ספק, כל העניין הזה היה כבר מההתחלה תרגיל מצד חמאס, במטרה לעצור את המתקפה הקרקעית. בשביל זה חמאס משתמש ב׳אס׳ ששמו חטופים. הוא קיים מו"מ במשך שלושה שבועות, ובסוף נקבע אחד לשלוש, לא דם על הידיים שגם זה הישג ישראלי, אבל בסופו של דבר לאחר שלושה שבועות והתקדמות בקרקע - זה מה שכופף את חמאס. עכשיו חמאס מנסים להוציא מהלימון לימונדה. מבחינתם אפשר עכשיו להתחמש מחדש, לצבור את הכוחות, להטמין מוקשים בצירים, למעשה כל דבר שיעזור להם להתכונן למתקפה הבאה שלנו בעומק הרצועה".

מה לדעתך בסוף הכריע בהליכה לעסקה הזו?

"לדעתי הייתה כאן מערכת לחצים על ישראל, גם מארה"ב וגם מאירופה, ועל תשכח את הלחץ הפנימי בנושא החטופים. הממשלה טענה שהמשך הפעולה הקרקעית תעזור לשחרור החטופים, והמשפחות טענו שיש להגיע כמה שיותר מהר למו"מ. המשפחות בהנהגת ׳קפלן׳ שפשטו צורה ולבשו צורה חדשה, פשוט התלבשו על הסיפור הזה, כאשר הם דוחקים החוצה קבוצה אחרת של קרובי חטופים שרואים את כל העניין כמניפולציה של חמאס. אדרבה, אותה קבוצה תומכת בעמדת הממשלה בכך שהמשך הפעילות הקרקעית תקדם עסקה טובה יותר".

לאור הפסקת האש וחוסר הוודאות לגבי ההמשך, אתה סבור שטוב שהצהירו בקבינט על יעדי המבצע מלכתכילה?

"תראה, כל אחד שיש לו שכל בקודקוד יודע שהכרזות של היום הם הנשכחות של מחר. למה? כי מחר יקום מרכיב חדש, בין אם זה לחץ בינ"ל או לחץ מקומי, או אסון שעלול לקרות ויחייב את הדרג המדיני לחשוב אחרת. הדברים האלה קורים במלחמה".

"אני לא חושב שאף אחד לא מקווה שנסיים לקחת את הקלצ׳ניקוב האחרון של חמאס. אז מה האנד גיים מבחינתך? מה יקרה לאחרון העובדים במשרד הבריאות הפלסטיני שהוא מעין אח של חמאס. האם חיסול שלטון חמאס משמעו פיטורי כל הרופאים בשיפא, רנתיסי ואחרים? או שאנשים אלו יוכלו להישאר בבתי החולים וצריך לנהל אותם? יש פה איזה שהוא קו שעובר בין פעילי חמאס למחבלי חמאס, לבין אוכלוסייה שיכול להיות שתמכה בחמאס אבל עדיין אתה לא שולח אותם לגלות בגלל זה".

מה מבחינתך צריכה להיות האמירה של ישראל בתום הלחימה? מי ישלוט על השטח ומי ינהל את החיים האזרחיים שם?

"ישראל צריכה להיות זו ששולטת על עזה מבינה בטחונית. עכשיו השאלה היא איך מעבירים את השליטה לשליטה אזרחית. אני חושב שצריך לחלק את הרצועה לשישה חלקים. כל קבוצה מקומית שולטת על עצמה בצורת החמולות המקומיות. לא אבו מאזן ולא חמאס. כל מחוז ומחוז מתנהל בעצמו. זה מה שאני גם מציע כבר שנים ביהודה ושומרון. הדבר הזה ייתן לנו את ההתעסקות שלהם בעצמם, עם פיקוח שלנו על מה נכנס. אתה נמצא כל הזמן בקשר ועושה מה שצריך בטחונית אבל נותן להם את המרחב להחליט על עצמם אזרחית".

לסיום אומר ד"ר קידר: "אני אומר לסינוואר המשחק בנו היום, אין ברירה וישראל צריכה להגיד לו אדוני, זמנך עבר, חזרה לכלים וחזרה למלחמה. אסור לתת להם את ההרגשה שהם שולטים באירוע. בינתיים אפשר לאסוף מודיעין ואולי לגלות איפה החטופים ולחלץ אותם. אם הדשדוש ממשיך לתת גג שישה שבעה ימים, ולחזור למתכונת מלחמה מלאה. צריך גם להבין, אצל סינוואר לא כל החטופים מצויים. חלקם אצל אנשים פרטיים וכו׳, והוא מנסה לחלץ כמה שיותר מאלו שמצויים אצלו. אסור לוותר ואסור להתכופף, ואסור לשכוח גם את מטרת העל - מיטוט שלטון חמאס ויכולותיו הצבאיות והאזרחיות".