שר האוצר בצלאל סמוטריץ' מניח על שולחן הממשלה הצעת תקציב מתוקנת ולקראת הדיון עליו הוא שוחח עם ערוץ 7 על מצבנו הכלכלי ברקע המלחמה והמשבר בדרום.

את דבריו פותח השר סמוטריץ' בתיאור המדיניות המרחיבה שעליה החליט מיד עם פרוץ המלחמה, וזאת על אף לא מעט התנגדויות משום הצורך הבסיסי להשיב את אמון האזרחים כלפי המדינה שאיכזבה רבים כאשר לא הייתה להם למגן בשעות המתקפה החמאסית על יישובי העוטף.

"זה נכון לניצולים, למפונים ולכל העסקים במשק הישראלי", אומר השר ומסברי כי בתקציב המתוקן יש 13 מיליארד שקלים לצרכים האזרחיים המיוחדים שנובעים מאתגרי המלחמה, 3.5 מיליארד שקלים לשיכון המפונים והניצולים בבתי מלון "כדי שלא יצטרכו לחיות בבתי ספר ובמתנ"סים כפי שהיה בתכניות האחרות. לא הסכמתי שיישנו בבתי ספר ויתקלחו במקלחות של תיכוניסטים באולם פיס. אמרתי שהם יהיו בבתי מלון. אני גם לא רוצה אותם באוהלים של גאידמאק כפי שהיה במלחמת לבנון השנייה".

בתקציב המתוקן יש כשני מיליארד שקלים שנוספו למשרד לביטחון לאומי על מנת לבנות ולחמש מאות כיתות כוננות כמו גם חימוש המשטרה על מנת לחזק את תחושת הביטחון. בנוסף מעל מיליארד שקלים יעברו למערכת הבריאות המגויסת לטובת אתגרי המלחמה. למעלה ממיליארד שקלים יעברו לרשויות בדרום ובצפון להוצאות חריגות. מאות מיליונים יעברו לרווחה בשל צורך לחיזוק מערך הסיוע הנפשי של פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים ועוד. מאות מיליוני שקלים יגיעו לחיזוק ענפי הבניה והחקלאות והעובדים החדשים שיצטרפו לענף. 700 מיליון שקלים יגיעו למשרד החינוך על מנת לתת מענה למפונים מהצפון ומהדרום המפוזרים בעשרות רבות של בתי ספר ברחבי המדינה.

"כבר בנינו בתי ספר באילת, בחוף כרמל ובעוטף עזה במרחק מהגבול על מנת לחזק את הביטחון לחזור הביתה", אומר סמוטריץ' המציין גם את התוספת הנדרשת לצורכי הצבא, תוספת בגודל 17 מיליארד שקלים לחימוש, ימי מילואים ועוד.

מקור הכספים הללו יהיה בחלקו בהגדלת הגירעון והשר סמוטריץ' אינו נבהל מכך ומציין כי המשק הישראלי נכנס למלחמה במצב טוב, מה שמאפשר לו להתנהל כעת גם בצמצום. עוד הוא מציין קיצוץ של 4.5 מיליארד שקלים מהתקציב הקיים על מנת להסיט את הסכומים הללו לטובת צרכי המלחמה וכבר כעת נערכים באוצר לשנת 2024 ואתגריה המיוחדים שיצריכו מענה משלה.

"יש בתקציב הזה מענה אזרחי מרחיב", מסכם השר סמוטריץ' ומציין גם את הסיוע לבעלי עסקים, סיוע שבא לידי ביטוי בין השאר בהקפאת תשלומים לבד מביטול חובת תשלומי המע"מ ודו"חות המיסוי למי שגויס בצו שמונה, תשלומי המילואים הוקדמו על מנת לאפשר למעסיקי המילואימניקים להתנהל כראוי. "המילואימניקים הם השליחים של כולנו וכולנו צריכים לגבות אותם".

"נתנו מתווה של פי שלוש ופי ארבע מהקורונה לכל העסקים במדינת ישראל. הרחבנו את הפיצוי של תקנות מס רכוש בדרום עד ארבעים קילומטר בדרום ועד תשעה קילומטר בצפון. הוספנו הרבה מאוד ישובים. הלכנו למתווה מאוד מאוד מרחיב. זה הדבר הנכון ומי שיתנגד לזה, כולל אצלי בתוך הבית פנימה, המשמעות היא שמבחינתו שהמפונים ישנו במתנ"סים או באוהלים, שלא יהיו כיתות כוננות, שמערכת הבריאות תמשיך אותו דבר ושירותי הרווחה יהיו פחותים לניצולים ולמפונים. אני לא מוכן להיות שם. מי שמתנגד לתקציב אומר שהעסקים יסתדרו לבד והם לא צריכים את המדינה. אלו אותם אנשים שהתנגדו גם בקורונה. בקורונה היה ראש אגף תקציבים שהתפטר כי הוא התנגד למדיניות הממשלה שהוכיחה את עצמה".

על הקמפיין המתנהל נגדו בתקשורת כמי שמחזיק כספים קואליציוניים ואינו מוכן לוותר עליהם, אומר השר סמוטריץ' כי מדובר בכמה עשרות מיליונים שעליהם מתנהל קמפיין שלם בעוד הוא אינו מוכן להיגרר להתגוששות הפוליטית הזו. הסכמים נחתמו עם מערכת החינוך החרדית כפי שנחתמו עם מערכות חינוך אחרות ובמידה וכולם יקוצצו גם המערכת החרדית תקוצץ, אך כל עוד המערכת הכללית אינה מקוצצת אין כל סיבה לעשות זאת למורה החרדי רק משום שהוא חרדי.

"אפשר לעשות הרבה דברים במלחמה, אבל במלחמה אסור לשקר לסכסך ולפלג כאילו לא עברנו משהו בחודש וחצי האחרון. אני משלם מחיר פוליטי על זה שסירבתי להפוך את החרדים לשעיר לעזאזל", אומר סמוטריץ' ומציין כי עם כל זאת יש קיצוץ ענק בכספם הקואליציוניים ואחרי קיצוץ של שבעים אחוז נותרה כבשת הרש שאותה הוא משאיר. "אני מוכן לדון בכל לקראת תקציב 2024. אי אפשר לדרוש לקצץ רק במה שחשוב לצד אחד ולא במה שחשוב לצד האחר".

"קיצצנו בדברים שלא חשובים ולא קשורים למאמץ המלחמתי, ולא רק בכספים קואליציוניים. הצלחנו למצוא בשלב מאוחר מאוד של השנה 4.5 מיליארד שקלים והסטנו אותם למלחמה. מעבר לזה אנחנו מגדילים את הגרעון. 3.5 אחוז גרעון במצב של מלחמה זה בסדר גמור. S&P היו בטוחים שנגיע ל-5.3 אחוזי גרעון ואנחנו לא מתקרבים למקומות האלה", אומר סמוטריץ' הקובע כי "קמפיין הכספים הקואליציוניים הוא קמפיין שקרי שכל כולו שנאה לחרדים, כל כולו פילוג בתקופה שעם ישראל הכי מאוחד בו".