חיילי צה"ל מלווים מסיק זיתים. ארכיון
חיילי צה"ל מלווים מסיק זיתים. ארכיוןצילום: פלאש 90, Najeh Hashlamoun

לוחמים במילואים המוצבים בגזרת צפון השומרון, קיבלו הנחייה להקצאת עשרות לוחמים מהכוח לטובת אבטחת מסיק הפלסטיני מעבר לגדר בתוך תחומי הקו הירוק.

המסיק, כך לפי ההנחייה, יארך כשבועיים ולמעשה ירתק אליו עשרות לוחמים מהכוח לתקופה ממושכת. מטרת הכוח היא למנוע חדירת ערבים מהמסיק שבפועל עברו את הגדר - לעומק שטח.

ההנחייה עוררה זעם רב בקרב קצינים ולוחמים שהביעו ביקורת חריפה על הפקודה שהוטלה עליהם בעיצומה של המלחמה. "עזבתי את אשתי והילדים בבית ויצאתי להגן על העם והמדינה, אבל במקום לתת לנו להילחם באויב אלוף הפיקוד יהודה פוקס שולח אותנו לשמור על אזרחי האויב ועל שגרת חייהם", תקף אחד הלוחמים.

לוחם אחר תהה: "אני לא מצליח להבין מה עובר בראש של האלוף שבאמצע מלחמה כשכולנו מתוחים עד הקצה הוא מחליט לקחת עשרות לוחמים מפעילות מבצעית לאירוע כזה, שלא רק שמהווה סכנה מובהקת בחציית מאות ערבים את הגדר בלי יכולת אמיתית שלנו לשלוט עליהם, אלא גם מסיט כוחות גדולים מפעילות הגנתית והתקפית לטובת ערביי הכפרים באזור שעל שנאתם ורצחנותם אין צורך להרחיב".

"אני אומר את זה בצער, אבל כנראה שמה שכל הלוחמים כאן בגדוד מבינים - הפיקוד מסרב להפנים. אנחנו לא נשתוק על זה ולא ניישר קו עם הפקודות המופקרות האלה שמאפשרות את הטבח הבא", הוסיף.

מדובר צה"ל נמסר כי "מתחילת מלחמת 'חרבות ברזל', גויסו אלפי משרתי מילואים, חולקו אמצעי לחימה רבים ואף נעשים שינויים תשתיתיים על מנת להגן יישובי יהודה ושומרון".

"כוחות צה"ל והמנהל האזרחי נוקטים בכל הפעולות הנדרשות במטרה לשמור על ביטחון האזרחים והיישובים הישראלים במקביל לביצוע המסיק על ידי האוכלוסייה הפלסטינית בשטחי יהודה ושומרון. על רקע המלחמה הכוחות מבצעים התאמות ביטחוניות בשטח, בייחוד בשטחי המסיק הסמוכים להתיישבות הישראלית, לצירים ומוקדי החיכוך בכלל, הכוללים תיאום ואבטחה צמודה של כוחות הביטחון", אמרו בצה"ל.