השתלטות החות'ים על הספינה בים האדום
השתלטות החות'ים על הספינה בים האדוםצילום מסך

החות'ים ממשיכים לאיים על תנועת כלי שיט הקשורים בדרך כזו או אחרת לישראל ולבנות בריתה. על האיום החות'י שוחחנו עם אלכס גרינברג, מומחה למזרח התיכון ולאיראן

החות'ים, הוא מציין, הם אמנם שם חדש בתקשורת הישראלית, אך הם קיימים מזה כעשור, ובאזורינו הם מהווים איום העושה את דברם של האיראנים מאז שנת 2016, אז החלו להשתמש בכתב"מים איראניים כחלק מהמערכה נגד סעודיה, ובהמשך גם בספינות השייכות למדינות אחרות.

התנועה החות'ית הוקמה כחלק מהמאבק השבטי על ההנהגה בתימן והיא אמנם מוגדרת כשיעית אך לא שייכת לפלג האיראני, ועם זאת מזה קרוב לעשור הם משמשים כשליחים של איראן שתומכת בהם לצורך המלחמה בסעודיה. "החות'ים הם לא פרוקסי כמו חיזבאללה שממש הוקמו על ידי איראן ושאין להם קבלת החלטות עצמאית, אבל זה מספיק כדי לבצע הזמנות לפי דרישת איראן".

"החות'ים", אומר גרינברג, "מפעילים את האמל"ח האיראני כי אין להם יכולת יצור עצמי של טילים וכתב"מים. הם מקבלים הדרכה מאיראן ומבצעים את המדיניות האיראנית בלי שאיראן תסתבך". בדרך זו הם מאיימים על הספנות הישראלית והדברים יכולים להגיע עד לספינות של מדינות נוספות כדוגמת הספינה הבריטית. החשש המרכזי הוא שגל תקיפות שכאלה יביא להאמרת מחירי הביטוח של הספינות והתוצרת שהן מעבירות, ולמהלך שכזה תהיה השפעה כלכלית משמעותית המהווה למעשה איום גלובאלי.

לעומת האיום הטרוריסטי כלכלי על מדינות אחרת, כאשר מדובר בישראל הדברים מהווים איום טרוריסטי חבלני של ממש מאחר ובאפשרותם של החות'ים לפגוע בכל ספינה שהם סבורים שהיא ישראלית או שהיא אכן ישראלית. "עד עכשיו הם נמנעו מפגיעה ברמה של הטבעה, אבל הם מראים נוכחות או משתלטים על ספינות וזה מספיק כדי לשגר לשם ספינות של חיל הים לסיכול האיום הזה".

להערכתו של גרינברג המערכה בדרום הוכיחה שחיל הים קטן מכדי להתמודד עם מכלול האיומים והמשימות שלפניו. בדבריו הוא מזכיר כי המומחים השונים כמו גם מקבלי ההחלטות לא עסקו בחות'ים על אף שהם היו קיימים בזירה כבר כעשור. "מדובר בתופעה ישראלית מצערת שכאשר יש איום שמנסים להתריע עליו, אף אחד לא רוצה לשמוע כי זה לא מעניין כי זה לא מיידי ולא נוגע לסיכולים שמתבצעים עכשיו. למרבה הצער קהיליית המודיעין והאקדמיה הישראליות לא מתעניינות במה שחורג מאופקיה הצרים", הוא אומר ומספר על ניסיונו שלו כמי שעסק בחות'ים להתריע.

"הם פועלים היום לפי ההנחיות מאיראן עם טילים שמגיעים בספינות קטנות ובסירות שאין דרך ליירט אותן ומהנדסי החיזבאללה מרכיבים אותם על החוף ומדריכים אותם, ואחרי השימוש של החות'ים האיראנים וחיזבאללה משכללים את מערכות הנחיה של הטילים הללו ומעבירים את המערכת ללבנון", כך למעשה מתחזק איום החיזבאללה בגבולה הצפוני של ישראל.

עוד מציין גרינברג כי מאחר והאיראנים אינם ערבים ואינם דוברי ערבית הם נצרכים לחיזבאללה על מנת לתקשר עם גורמים דוברי ערבית במזרח התיכון. זו הסיבה שכוח קודס, יחידה של משמרות המהפכה, הוא המתקשר בין איראן לגורמים הפרוקסים השונים.

כל זה קיים כאמור מזה מספר שנים, אך רק כעת מתקבלת ההתייחסות לתופעה כאילו היא תגלית חדשה. "עכשיו החות'ים מאיימים בסגירת באב אל מנדאב, אזור מאוד אסטרטגי וחשוב. הם פועלים במקום איראן שהייתה מעוניינת לסגור את מיצרי הורמוז אבל לא עושה את זה כדי שלא להסתבך עם האמריקאים, אבל החות'ים יכולים לעשות זאת תמורת מחיר לא גבוה.

כאמור, החות'ים הוקמו על מנת להשתלט על תימן כחלק מהמערכה על ההנהגה השבטית שם ו"האיראנים ידועים ביכולתם ובמיומנותם לנצל סכסוכים מהסוג הזה לטובתם, וזה מה שהם עושים גם עם החותים. כל מי שמתבונן ברטוריקה של החותים שמדברים על 'מוות לאמריקה ומוות ליהודים' מבין שזו רטוריקה איראנית לחלוטין".

לשאלתנו אם קיימת אפשרות שישראל תדע להפעיל כוחות בתימן המתנגדים לחות'ים על מנת שאלה ייאבקו בהם לצידה, סבור גרינברג כי מהלך שכזה אינו אפשרי מאחר ולפי שעה "החות'ים השתלטו לגמרי על תימן והכוחות הפרו סעודיים בהנהגת הנשיא המודח סאלאח לא הצליחו להתנגד להם, כך שזה יהיה הימור על סוס צולע. כעת אין כוח אפקטיבי שיתנגד לחות'ים. ההסכם שנחתם בין סעודיה לאיראן נובע מכך שהסעודים הבינו שהם לא יוכלו להתנגד לחות'ים, למרות העליונות האווירית שלהם ושהאמריקאים לא ששים למלחמה בחות'ים".

עוד מוסיף גרינברג ומציין כי גם אם ניתן לפגוע בחות'ים, "דרוש לכך בנק מטרות מוגדר שאני מסופק אם הוא קיים. מדובר בשבט שמפוזר בהרים, ואפשר אולי לפגוע במחנה שלהם אבל לא במרכז עצבים שפגיעה בו תכה בארגון כולו. מעבר לכך, כולם יודעים מי נותן פקודות לחות'ים. ההשתלטות על הספינה הבריטית היתה מפוקחת על ידי כוח קודס של משמרות המהפכה", והמשמעות היא שבמקום להכות בשליח יש להכות בשולח, קרי באיראן.