ח"כ עודד פורר: הלובי החקלאי מנהל את העסק
ח"כ עודד פורר: הלובי החקלאי מנהל את העסקצילום: ערוץ 7

ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) התייחס בשיחה עם ערוץ 7 לתיקון תקציב המדינה כפי שצפוי לעבור במליאת הכנסת, סעיפי הכספים הקואליציוניים, חוסר המענה לחקלאים והקמפיין התקשורתי לשחרור החטופים.

ראשית פתח ח"כ פורר והסביר: "התיקון לתקציב שמביאים כעת הוא פשוט מופקר. אני חושב שהדוגמא הכי טובה היא בהתנהלות שתהיה בבנק ישראל לעניין הריבית. כשאנחנו מדברים על משק שמחייב הגדלת גרעון, התנהלותה של מדינת ישראל כלפי חוץ דרמטית לעניין הדירוג העתידי, וממשלת ישראל בימים של מלחמה מביאה תקציב שהיה מופקר בימי שגרה, אז על אחת כמה וכמה שהוא מופקר עכשיו. ההוצאות האלה כובלות אותנו ברמת הן ברמת. הפנים והן מול המוסדות הבין לאומיים".

"בתוך זה צריך לראות שסדרי העדיפויות של הממשלה פשוט לקויים. במקום לתת מענה לנושאים הקשורים במלחמה, כמעט חצי מיליארד ש"ח הולך לישיבות. זה סכום לא מבוטל, והוא ניתן במקום לדאוג למנועי צמיחה למשק. מה שהממשלה עשתה היה חסר תקדים באופן מופקר עוד בלי קשר ללחימה. המשמעות פה תהיה שיקצצו בשירותים אחרים כמו רווחה, חינוך וכו׳, והמשמעות היותר דרמטית היא שאנחנו מכוונים את המשק כולו לשקיעה במקום לצמיחה".

כשר החקלאות לשעבר, האם אתה חושב שהשר הנוכחי דיכטר מוביל מדיניות טובה מול החקלאים והמשקים?

"אני אשמח לשמוע מהי המדיניות של משרד החקלאות. עד לרגע זו לא הבנתי מה הם רוצים. אני חושב שהיה צריך להזרים כסף ביד רחבה כדי לשקם את המשקים, להביא עובדים זרים כדי שיהיה כוח עבודה, מהצד השני גם לפתוח את השוק לייבוא כי אי אפשר לסבול את המצב הקיים והמחירים הגבוהים הקיימים. אנחנו נראה את זה בחודשים הקרובים כאשר המחירים של הפירות והירקות יזנקו בחדות. המשרד היה צריך לעזור לחקלאים לא רק בתמיכות ישירות, אלא בסיוע והסברת ההטבות והנהלים לחקלאים, שאולי טובים בלגדל יבול אבל מול הביורוקרטיה והטופסולוגיה של מדינת ישראל זקוקים לסיוע חיוני".

מה דעתך על הפסקת האש ועסקאות החטופים? נראה לפי פרסומים שונים שחמאס ׳מורח׳ את המדינה ובינתיים אנחנו מאבדים מומנטום חשוב.

"קודם כל אני מברך ושמח על כל חטוף וחטופה. החטופים הופקרו על ידי מדינת ישראל ואנחנו מחוייבים להחזירם. צריך לשים לב למדיניות התבוסתנית של הממשלה. יש כאן שעוני חול שמתקתקים. ברמה הכלכלית אי אפשר למשוך את המשק לאורך זמן, שעון החול המדיני גם מתקתק וגם ברמה הבינ"ל - הרי לא נקבל עוד קרדיט ללחימה לזמן רב ממדינות העולם".

לסיום, אנחנו רואים את קמפיין המשפחות בהובלתו של רונן צור, שלאחר עסקת שליט התבטא: "ברגע האמת תשתתקנה כל האמירות על מחיר השחרור, על סכנת הפיגועים, על המשפחות השכולות ועל שאר דברים שתפקידם להעכיר את האווירה". האם אתה תומך בקמפיין שלו למען המשפחות?

"אנחנו אמרנו מתחילת הדרך. את הדיון הזה אסור לפוליטיקאים לנהל בתקשורת. למשפחות יש חובה לזעוק את זעקתם, וחובתם של חברי הכנסת זה לסתום את הפה בזמן הזה, באולפנים, ברדיו, ברשתות החברתיות ובכלל. לצערי זה לא קורה. אני אומר שוב, אני שמח על כל חטוף וחטופה שחוזרים, ואני אמשיך לדרוש מהממשלה לפעול ביד קשה נגד מבקשי רעתנו ולהפסיק את מדיניות ההכלה שננקטה בחודשים האחרונים".