משבר כלכלי
משבר כלכליצילום: ISTOCK

אנו נמצאים בעיצומה של מלחמה בלתי צפויה, והלב של כולנו עם עם ישראל ועם המשפחות השכולות, מאחלים רפואה שלימה לכל הפצועים ומתפללים להשבת החטופים במהרה.

בצד המערכה הלאומית יש לכל אחד מאיתנו אחריות כלכלית, וכידוע המלחמה משפיעה לא מעט על התחום הכלכלי, הן המדיני והן האישי. התנהלות כלכלית חשובה בכל מצב בחיים, ובפרט במצבי חירום ומלחמה, שבמהותם הם תקופה של אי וודאות. לכן, ריכזנו כאן לעזרתכם כמה עקרונות וגם המלצות לפעולות מעשיות.

לפעול בתבונה ולא מתוך לחץ!

לפני שנפרט, נקדים משהו ברמה האסטרטגית – חשוב להסתכל על התקופה הכלכלית שאנו נתונים בה בפרופורציה הנכונה. לצערנו המלחמה הנוכחית אינה המשבר הראשון של עם ישראל. אנו למודי ניסיון שאחרי כל משבר יש צמיחה כלכלית, עליית מחירים ושגשוג מרשים (כך היה אחרי מלחמת ששת הימים ואחרי מלחמת יום כיפור. כך היה לאחר מבצע צוק איתן ב-2014 - נתוני מכירות דירות הגבוה בישראל היו בערים הסמוכות לעוטף (עזה) ישראל- שדרות, נתיבות וכו'.. בשיא הקורונה ב-2020/21 הייתה זו תקופה המוצלחת ביותר בגיוסים בשוק ההון ובבורסה).

המשמעות המעשית של הדברים היא שחשוב לפעול בתבונה מתוך השכל הישר, ולא מתוך לחץ, שעשוי להביא להחלטות לא נכונות. נכון להימנע מהחלטות אסטרטגיות בשל קושי זמני - בין אם מדובר בעזיבת מקום העבודה או שינוי מערכתי בתיק ההשקעות.

הקצאת זמן יומי להתקדמות כלכלית

הטיפ הבא שלנו הוא להקצות כעת ביומן 10-30 דקות ביום, שבה נענה לעצמנו על השאלה – אלו 2-3 פעולות אנחנו עושים היום כדי להתקדם כלכלית, וגם נעשה את הפעולות הללו. הכוונה היא לסדרה של פעולות קטנות שיקדמו אותנו קדימה– גם אם מדובר בשיחת טלפון קצרה או שליחת מייל רלוונטי.

יש אינספור פעולות אפשריות, והניסיון מלמד שהתמדה במנהג הזה מביאה גם לפירות משמעותיים. לכן אל תסתפקו בקריאת הכתבה – פתחו כעת את היומן והקצו זמן!

נפרט כאן כמה פעולות אפשריות.

מיצוי זכויות

כידוע, נפתחו תוכנית סיוע של משרד האוצר ובנק ישראל לתקופת המלחמה. במרשתת ניתן למצוא פירוט של כל ההטבות – עברו עליהן ובדקו מה רלוונטי אליכם.

כאן יש ריכוז של כל ההטבות לאוכלוסיות השונות, גם לאלו שנפגעו ישירות וגם לכלל האוכלוסיה. הטבות אלו כולות בין היתר מענקים שונים, ודחיית תשלומים שונים לרשויות.

הטבה נוספת היא הלוואות לעסקים בערבות המדינה. חשוב לשים לב שהלוואות אלו אינן בהכרח זולות (הן יכולות להיות עד פריים פלוס 1.5%, כלומר כמעט 8% בשנה, ובפועל מעט יותר מכך, ולכן יש לנקוט משנה זהירות בנטילתן.

גם בנקים מציעים ללקוחותיהם הלוואות נוספות מטעמם, דחיית תשלומי משכנתא וגם פטור אוטומטי מתשלומי משכנתא לתושבי העוטף (בחלק מהבנקים הפטור תלוי במגורים בעוטף, ובחלקם הפטור תלוי במיקום הנכס). הדברים מפורטים בכל אחד מאתרי הבנקים (כדי להגיע לדף המדויק, אפשר לחפש "בנק [שם הבנק] הקלות מלחמה").

שימו לב – לא נכון להיעזר בהקלות אלו באופן אוטומטי, אלא רק אם אכן יש לכם צורך בכך. על אף שסכום דחיית ההחזרים בשלושת החודשים האחרונים במעגל הראשון לא יכלול ריבית על הדחייה, סכום ההחזר החודשי יגדל בהתאם לסכום ההקפאה החל מהחודש הרביעי ולכל היותר החל מחלוף השנה לתחילת ההקפאה, ולכן מומלץ לבחון את הצורך בהקפאה לעומק לפני שניגשים לתהליך מול הבנק.

נתנאל פנישל
נתנאל פנישלבאדיבות המצולם

קביעת סדרי עדיפויות

אם תזרים המזומנים מוגבל, כמובן שחשוב להתמקד במתן מענה לצרכים חיוניים ולקצץ בהוצאות שאינן חיוניות. ערכו סדר עדיפויות!

הכנת תקציב

במידה ולא עשיתם זאת עד היום, מומלץ לייצר תקציב ועקבו אחר ההוצאות וההכנסות שלכם. מעקב כזה הוא משתלם! עצם המעקב מונע מהכסף לברוח "מבין הידיים", לפעמים ניתן גם לגלות הוצאות קבועות מיותרות (כמו מנוי שפעם עשינו ואיננו משתמשים בו, קו פקס שעדיין משלמים עליו), ועוד.

עריכת סדר בעניינים הפיננסיים

בעזרת כמה פעולות פשוטות פעם בשנה-שנתיים ניתן לחסוך סכומים ניכרים מאוד. גם אם אתם נאלצים להשקיע פחות זמן בעבודה, נצלו את הזמן שהתפנה וערכו בעזרת אנשי מקצוע סדרת בדיקות שכל אחת מהן יכולה להיות שווה סכום רב מאוד. עם יועץ משכנתא בדקו האם ניתן לשפר את מסלולי המשכנתא, ואת תנאי ההלוואות שלכם בכלל; עם יועץ פנסיוני בדקו כיצד ניתן לשפר מסלולי הפנסיה שלכם, כולל דמי הניהול; עם יועץ מס בדקו אם מגיעים לכם החזרי מס.

כל אחת מהפעולות הללו דורשת מבחינתכם זמן מועט יחסית, וכאמור הרווח שבצידה עשוי להיות משמעותי מאוד – עד כדי מאות אלפי שקלים לאורך זמן, ולפעמים אפילו יותר מכך.

אגב, אצלנו תוכלו לבצע את כל הפעולות הללו באופן מרוכז, עם כל אנשי המקצוע הרלוונטיים איש איש בתחומו, עם מינימום התעסקות מהצד שלכם ועם סנכרון בין התחומים הפיננסיים השונים.

כאן תוכלו להצטרף לקבוצת ווצאפ שעל ידה תוכלו להפנות כל שאלה שיש לכם למגוון רחב של אנשי מקצוע המלווים את הקבוצה - יועצי שוק ההון, פנסיה וביטוח, יועצי משכנתא, מתכנן פיננסי, מלווי משקיעים, אנשי נדל"ן, שמאים ועוד. ההצטרפות היא ללא עלות בתקופה הקרובה.

גיוון מקורות הכנסה

בתקופה של אי וודאות, מקורות הכנסה שגרתיים עלולים להפוך לבלתי יציבים או אפילו להיעלם לחלוטין, לכן חיוני לבחון מקורות הכנסה חלופיים שיכולים לעזור לשמור על יציבות פיננסית. השתמשו ביצירתיות. במרשתת (במנועי חיפוש, ברשתות חברתיות ובפורומים) ניתן למצוא מאות ואלפי רעיונות לקבלת הכנסה נוספת – כנראה רובם הגדול לא רלוונטי עבורכם, אך כל אחד יכול לדלות דברים שכן רלוונטיים עבורו.

הרחבת הידע והמיומנויות הכלכליות

ידע כלכלי שווה כסף. יש כיום ידע אינסופי במרשתת ללא עלות, נצלו זאת וכמובן גם תרגמו את הידע לפעולות מעשיות. התמקדו בתחום מסוים ולמדו אותו היטב - בין אם מדובר בנדל"ן, בשיווק עסקי או בתכנון חוקי של מס.

היו פעילים

היו פעילים ופרודוקטיביים, בשכר חלקי או אפילו בהתנדבות. ישנם מפעלים רבים שמחפשים עובדים מכיוון שכוח העבודה הצטמצם באופן ניכר מסיבות שונות. לאחינו ולאחיותינו המפונים, נסו לראות כיצד ניתן לשלב את השכלתכם/ הכשרתכם במקום הזמני אליו פוניתם. לדוגמא, פקח משדרות השתלב באגף אכיפה ושיטור עירוני בעיריית ירושלים.

דוגמא נוספת, חקלאים מהעוטף שמביאים את הסחורה שלהם ישירות למרכזי הערים ובכך אזרחי ישראל תומכים בחקלאים מהעוטף ועוזרים למשק להתגלגל ולצמוח.

גם אם מדובר בהתנדבות, הרי שמעבר לערך שבהתנדבות עצמה – הדבר עשוי ליצור קשרים שבעתיד יכולים להיות גם בעלי משמעות כלכלית.

כדאי להכיר את אתר כל שירות, שמרכז את כל השירותים החברתיים לכל מצב במקום אחד.

בדקו אם ניתן לשפר את תיק ההשקעות

שינוי תיק השקעות בזמן מלחמה יכול להיות החלטה מורכבת שתלויה בגורמים שונים. תקופת מלחמה מביאה לעיתים קרובות אי-ודאות ותנודתיות מוגברת לשווקים הפיננסיים, אולם חוסר ודאות זה הוא בטווח הקצר, וככל שמדובר בתקופת השקעה ארוכה יותר כך חוסר הודאות הנוכחי הינו חסר משמעות.

בדרך כלל נכון לגשת להשקעה בפרספקטיבה ארוכת טווח. ניסיון לתזמן את השוק בהתבסס על אירועים קצרי טווח, כגון ימי מלחמה, יכול להיות מאתגר ועלול להוביל לתוצאות לא רצויות. יש לשקול את הפוטנציאל לטווח הארוך של ההשקעות, ולהימנע מקבלת החלטות נמהרות המבוססות אך ורק על אירועים אקטואליים. ככלל, משקיעים בעלי אופק ארוך טווח רואים בתקופות של מלחמות ועימותים כהפרעות זמניות. השווקים הישראליים הראו באופן היסטורי חוסן ויכולת להתאושש לאחר זמנים סוערים. כך שמי שיכול לעמוד בתנודתיות טווח הקצר, עשוי לראות רווחים בטווח ארוך.

עם זאת, לפעמים אנחנו יודעים שנצטרך את הכסף בעוד תקופה לא ארוכה, ולכן זמן ההשקעה הוא גורם חשוב בקביעה האם לבצע שינויים בזמן מלחמה. במידה וקיימת השקעה לטווח ארוך מומלץ בדרך כלל לשמור על אסטרטגיית התיק הנוכחית. עם זאת, אם קיים השקעה לזמן קצר יותר, יש לסקור את תיק ההשקעות ולבצע התאמות כדי להתיישר עם היעדים הפיננסיים ותנאי השוק הנוכחיים.

תמיד מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע שיוכל לספק הכוונה מותאמת אישית בהתאם לנסיבות ולמטרות הספציפיות שהוגדרו מראש. יש לאנשי המקצוע הרלוונטיים יכולת לעזור ולהעריך את הסיכונים וההזדמנויות הפוטנציאליות של שינוי תיק ההשקעות בזמן מלחמה.

בסופו של דבר, ההחלטה לשנות את תיק ההשקעות בזמן מלחמה צריכה להתבסס על הערכה מדוקדקת של סובלנות הסיכון, אופק הזמן, פיזור וייעוץ מקצועי. חשוב לזכור שהשקעה כרוכה בסיכונים, וביצועי העבר אינם מעידים על תוצאות עתידיות.

כאן תוכלו להצטרף לקבוצת ווצאפ שעל ידה תוכלו להפנות כל שאלה שיש לכם למגוון רחב של אנשי מקצוע המלווים את הקבוצה - יועצי שוק ההון, פנסיה וביטוח, יועצי משכנתא, מתכנן פיננסי, מלווי משקיעים, אנשי נדל"ן, שמאים ועוד. ההצטרפות היא ללא עלות בתקופה הקרובה.

חשבו ביצירתיות

משפט מפורסם אומר שכאשר החיים נותנים לנו לימונים, כדאי שנעשה מכך לימונדה.

כשיש אירועים שליליים, כשהחיים עושים לך משהו שלילי, תהפוך את זה למשהו חיובי.

נוכחנו לראות איך במשבר הקורונה הרבה עסקים המציאו את הגלגל מחדש או התנהלו בצורה מעוררת השראה. הפעילו גם אתם את גלגלי היצירתיות, הן ברמה העסקית והן ברמה המשפחתית, וראו ברכה!

נסיים באופטימיות בה פתחנו. מומחים לכלכלה ובנקאות בינלאומית אומרים כי יש לישראל מדדים כלכליים מצוינים ואוויר כלכלי לעמוד במצב הזה גם תקופה ארוכה, ולכן השיקול הכלכלי לא צריך להשפיע על המשך הלחימה. לטווח הקצר משרד האוצר הוביל מהלכים טובים כהפקת לקחים מהקורונה. הלחימה הנוכחית עשויה להשפיע על הצמיחה הכלכלית בישראל, אך היא לא צפויה לגרום למשבר כלכלי.

זכרו, התנהלות כלכלית בזמן משבר דורשת גמישות, חוסן וקבלת החלטות יזומה. חשוב לשמור על חשיבה חיובית מול אי ודאות.

כאן תוכלו להצטרף לקבוצת ווצאפ שעל ידה תוכלו להפנות כל שאלה שיש לכם למגוון רחב של אנשי מקצוע המלווים את הקבוצה - יועצי שוק ההון, פנסיה וביטוח, יועצי משכנתא, מתכנן פיננסי, מלווי משקיעים, אנשי נדל"ן, שמאים ועוד. ההצטרפות היא ללא עלות בתקופה הקרובה.