מיצוטאקיס וסונאק
מיצוטאקיס וסונאקרויטרס

ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק ביטל ברגע האחרון פגישה עם מקבילו היווני קיריאקוס מיצוטאקיס, זאת למרות שכבר הגיע לממלכה המאוחדת.

ההחלטה לבטל את הפגישה מגיעה בשל פרסום בתקשורת היוונית והבריטית כי מיצוטאקיס התכוון להעלות במהלך הפגישה את עניין פסלי הפרתנון שחלק מהם נשדד במהלך המאה ה-19 מיוון בידי הבריטים.

בריאיון ל-BBC אמר מיצוטאקיס כי הפסלים "ייראו טוב יותר במוזיאון האקרופוליס. זאת לא שאלה של החזרה, הפסלים שייכים ליוון והם נגנבו".

בעקבות הריאיון והדיווחים החליט סונאק על ביטול הפגישה, דבר שעורר תגובה נזעמת של מיצוטאקיס: "אני מביע את מורת רוחי מהעובדה שראש ממשלת בריטניה ביטל את פגישתנו שעות ספורות לפני שהייתה אמורה להתקיים".

"יוון ובריטניה מאוחדות בקשרי ידידות - עמדתה של יוון בסוגיית פסלי הפרתנון ידועה", הוסיף.

מקדש הפרתנון
מקדש הפרתנוןצילום: איסטוק

"קיוותי שתהיה לי הזדמנות לדון בעניין עם עמיתי הבריטי ולדון יחד על האתגרים בזירה הבינלאומית בהן עזה, אוקראינה, משבר האקלים וההגירה".

בסיום הודעתו עקץ מיצוטאקיס: "מי שמאמין בנכונות ובצדקת עמדותיו לא חושש מדיון".

בדאונינג 10 ניסו להנמיך את הלהבות והציעו ללשכת מיצוטאקיס פגישה עם סגן ראש הממשלה - הצעה שנתקלה בסירוב.

בלשכת ראש ממשלת בריטניה הגיבו למשבר ואמרו כי "ממשלת יוון הבטיחה שלא יהיה שימוש בפגישה כפלטפורמה ציבורית לדיון מחודש בעניין שהוסדר כבר מזמן".

"ראש הממשלה הרגיש שלא יהיה פרודוקטיבי לקיים פגישה שנסובה סביב הנושא הזה", אמר הדובר. "עדיף לנהל את השיחות האלה בפרטיות. אלו ההבטחות שניתנו לנו מראש. ההבטחות הללו לא קוימו... אז ראש הממשלה קיבל את ההחלטה הזו..."