ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטןצילום: ערוץ 7

אחרי המפגש עם 'האיש', 'המלאך', 'שרו של עשו', יעקב נפגע בירכו, ומתחיל לצלוע. הכתוב מדגיש שבהמשך 'זרחה לו השמש', וחז"ל קשרו את זה עם הפסוק 'שמש צדקה ומרפא בכנפיה', זאת אומרת שהשמש עזרה לו להירפא, עובדה שבהמשך יעקב מתפקד בלי בעיה גופנית והצליעה שלו לא מוזכרת כלל.

השמש למעשה חיונית לבריאות של כולם, כמובן במינון הנכון. קרני השמש מייצרות ויטמין D, וליתר דיוק הן מתחילות את התגובה המטבוליות שמביאה ליצירת הוויטמין החיוני לבריאות העצמות, לתפקוד המערכת החיסונית, להפחתת דלקות וזיהומים ולהגנה מפני סוגי סרטן מסוימים. קרני השמש גם מוסיפות לנו ערנות ושמחה, הן גורמות להפרשת סרוטונין ואנדורפינים הגורמים לתחושת אושר ורוגע.

השמש עשויה לסייע גם לבעיות שינה - החשיפה לשמש מייצרת מלטונין המסייע בתהליכי השינה. קרני השמש מגבירות את הייצור של תאי הדם ומחזקות את המערכת החיסונית, ומגבירות את האנרגיה בגוף. קרני השמש מחטאות את העור ופוגעות בחיידקים שנמצאים עליו, והן גם – וזה כבר קשור יותר ליעקב אבינו – מסייעות לריפוי פצעים ומחלות עור מכל הסוגים, וגם מורידות את לחץ הדם.

על הנזקים שעלולה לגרום חשיפה מרובה לשמש לא צריך להאריך – מכוויות חום ועד למכות חום וכל מה שביניהם. לכן חשיפה לשמש ראויה וטובה, אך לא בשעות החמות של היום, ולא למשך זמן ארוך.

ושוב אנו מגיעים לחורים באוזון. בדורנו הסכנה מחשיפה מיותרת לשמש גדולה מאי פעם מפני שהאטמוספרה שסביב כדור הארץ כבר אינה מה שהייתה פעם – החוקרים טוענים שגם מסיבות טבעיות וגם בגלל השימוש באנרגיה מזהמת קיימת פגיעה משמעותית בהגנה מקרינת השמש שנתנה לנו האטמוספרה עד הדור האחרון, ולכן פשוט צריך להיזהר יותר.

אבל לא צריך להגזים. במחקר רחב טווח נבדקו במשך תקופה ארוכה מאות דירות שמחציתן פנו לדרום ונהנו מקרינת שמש ומחציתן פנו לצפון. התברר שההבדלים בין הדירות היו תלויים הרבה יותר ברמת ההיגיינה של הדיירים והאוורור של הדירה מאשר בזווית הדירה מול השמש. אז הכול בפרופורציה....

לפני שנים, בשבת קודש חורפית, נולד נכד מתוק זהוב שיער אבל צהוב גם בגוף. צהבת פיזיולוגית . בדרך כלל שמים תינוקות צהובים בטיפול באור- פוטותרפיה. ואף הוא זכה להשתזף בעריסה כזו. לקראת היום השמיני הוא השתחרר ושרר ספק גדול האם אכן תהיה אפשרות למול אותו ביום השמיני שיצא בשבת. המשפחה התאספה וחיכתה לברות. בשבת בבוקר, ישב במוהל הצדיק, ר' צמח הירשפלד, עם הילד על ברכיו והשתזפו שניהם בשמש. לאחר זמן מה, הכריז המוהל- ניתן למול. ויצאנו לדרך בשמחה ובששון. שמש צדקה ומרפא בכנפיה.