מוסלמית עם חיג'אב
מוסלמית עם חיג'אבצילום: ISTOCK

האם בקרוב ייאסר על עובדים במשרדי ממשלה באירופה להגיע לעבודה עם כיפה או סמלי לבוש מוסלמים?

פסיקה חדשה של בית המשפט האירופי לצדק קובעת כי משרדי ממשלה בכל מדינות האיחוד האירופי יכולים לאסור על העובדים להגיע למקום עבודתם עם סמלי לבוש דתיים, לרבות גם סמלי לבוש מוסלמים או יהודיים.

"איסורים כאלה מותרים על מנת לאכוף סביבה מנהלית ניטרלית לחלוטין. עם זאת, יש ליישם באופן שווה איסורים על בגדים או סמלים הקשורים לאמונות פילוסופיות או דתיות. כלל כזה אינו מפלה אם הוא חל באופן כללי וחסר הבחנה על כל הצוות המנהלי, ומוגבל למה שצריך בהחלט", נכתב בפסיקה שפורסמה.

ההחלטה של בית המשפט האירופי לצדק הגיעה לאחר שעובדת מוסלמית בעיר אנס בבלגיה התבקשה שלא להגיע יותר למקום העבודה עם כיסוי ראש מוסלמי. העובדת הגישה תביעה לבית המשפט בטענה כי תנאי עבודתה נפגעו כתוצאה מההוראה החדשה, אולם בית המשפט האירופי לצדק קבע כי משרדי ממשלה בכל האיחוד האירופי יכולים למנוע מהעובדים לבוש דתי, בתנאי כי האיסור יחול עם כלל העובדים.

זו לא הפעם הראשונה שבית המשפט האירופי מאפשר למקומות עבודה למנוע מעובדים ללבוש סמלים דתיים למקום העבודה.

בשנת 2021 קבע בית המשפט האירופי לצדק כי מעסיקים במגזר הפרטי יכולים לדרוש מעובדים שלא ללבוש סמלים דתיים למקום עבודתם "כאשר יש צורך אמיתי להציג תדמית ניטרלית כלפי לקוחות או למנוע מחלוקת חברתית, וכל עוד האיסור נעשה באופן שווה לכל העובדים".