יובל דיסקין, ראש השב"כ לשעבר השתתף בכנס "חטופים - שאלה של מחיר" של "החברים של רון ארד" בשיתוף הקריה האקדמית אונו.

דיסקין אמר לעיתונאית ליאת רגב "מדינת ישראל בגדה באופן מוחלט בעל אלה שנחטפו ונרצחו בימים הראשונים והם ממשיכים לשלם את המחיר. בגידה בכל תינוק, בכל ילד, בכל אמא ובכל אבא שנחטפו מהעוטף".

על עסקת החטופים אמר "הייתי בעבר מתנגד קיצוני של עסקאות אסירים, כולם בעד כולם והסכמתי לחילופי אסירים פרופורציונליים. היום עשיתי שינוי של 180 מעלות בחשיבה ואני בעד".

דיסקין תקף בדבריו את ראש הממשלה וטען כי היה בהלם קרב במשך השבועיים הראשונים, כלשונו, והממשלה לא תפקדה בכלל, רק הארגונים האזרחיים והחברה הישראלית.

האם היה בשב"כ תרחיש כמו מה שקרה ב-7 באוקטובר? "כבר בתקופתי, ראינו את הליכת החמאס לכיוון של חטיפות המוניות ומבצעים גדולים. התרחיש היה ידוע מראש, אבל כשאתה שבוי בקונספציה, יכניסו לך פיל ורוד לחדר ויגידו לך שזה חתול קטן וצהוב", אמר.

דיסקין הזכיר את החטוף אברה מנגיסטו ואמר "עד 7 באוקטובר המדינה נתנה יותר ערך לחיילים ולגופות שלהם. כשמדובר ביהודי אתיופי שחור עור ובדואי מהנגב, כדאי שהחברה הישראלית תסתכל במראה".

ראש השב"כ לשעבר תומך בשתי מדינות לשני עמים אבל כרגע אין לנו פרטנר, הוא מדגיש. "הרשות מושחתת, חלשה ומפוררת עד כדי שזה סיכון מדי גדול. האמריקאים צריכים להיות מעורבים והשאלה אם ביידן יזכה בבחירות. גם אצלנו השאלה מי ישלוט והאם זה יהיה נתניהו, שממשיך להוביל אותנו לאבדון".

האם חיסול סינוואר היה על הפרק? "כשאתה (נתניהו) שולח את הרצי הלוי ויוסי כהן לשכנע את קטאר להמשיך לשלוח מזוודות כסף לרצועה, כנראה אתה לא רוצה לחסל את סינוואר… ראש הממשלה לא רצה להיכנס למצב של עימות שבו הוא מחסל את סינוואר".

"הייתי ראש השב"כ עד 2011 ודחפתי ללכת לעופרת יצוקה ואולמרט הלך איתי. לא מוטטנו את החמאס, כי ברק ואולמרט רבו וברק סגר עסקה עם המצרים בלי ליידע את אולמרט וההזדמנות פוספסה".

את הדברים אמר דיסקין בכנס "חטופים - שאלה של מחיר" של "החברים של רון ארד" בשיתוף הקריה האקדמית אונו. בכנס השתתפו, בין היתר, דוד מידן, מתאם השבויים והנעדרים לשעבר; יונתן שמריז, שאחיו אלון חטוף בעזה; פרופ׳ יובל אלבשן, דיקן הקמפוסים הרב תרבותיים של הקריה האקדמית אונו; פרופ׳ יולי תמיר, שרת החינוך לשעבר ונשיאת המכללה האקדמית בית ברל; נורית דאבוש, ראש ההתמחות לבניית חוסן וניהול משברים בקריה האקדמית אונו, פרופ׳ אסא כשר, פרופ׳ ידידיה שטרן, יונית טליינש-טפרה, מנהלת מטה המאבק ולמען אברה מנגיסטו ופרופ׳ אמיתי זיו, מנהל ביה"ח השיקומי זיו.