טלי גוטליב
טלי גוטליבצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בעוד אנחנו עסוקים בלכידות ואחדות בעם כולל בין אופוזיציה לקואליציה, נראה שדווקא במפלגת השלטון, הליכוד, האחדות מתחילה להתפורר. עם חברת הכנסת טלי גוטליב שוחחנו על השמועות והרחש בחש המסתמן סביב מאבקי ירושת נתניהו.

גוטליב מצידה מבקשת לבטל ולמחוק את כל השמועות הבלתי מבוססות אודות קרעים במפלגתה. "לכל השיח והמשחק הפוליטי אין מקום בזמן מלחמה. יש מקום לביקורת, לדרישה ללחימה בעצימות גבוהה, לשמירה על ביטחון חיילינו, להקפדה על הוראות פתיחה באש הולמות את זכותם של חיילינו לחיים לפני כל דבר אחר. כל זה לגיטימי לחלוטין ולא ניתן לחשוד בי שאני חוסכת ביקורת ממישהו. אני יושבת בועדת חוץ וביטחון, שומעת סקירות, רואה שינויים ושוקלת מה נכון ומה לא, ואני גוזרת על עצמי לשמור מכל משמר על חייליי, על מטרות הלחימה ועל שיח מאוד מדוד. יהיה לכל זה זמן. אני מבקרת גם את הממשלה ואת הקבינט, אבל כל המשחקים הפוליטיים שמשחקים לידי האויבים שלנו? לא קורה ולא יקרה".

באשר לרחש בחש אצל מי שלא גזר על עצמו שתיקה פוליטית שכזו, אומרת גוטליב כי מצחיק אותה לשמוע שמועות על בכירים עלומים שאמרו או שפעלו בדרך כזו או אחרת. "אם אתה נבחר ציבור אתה לא יכול להיות אנונימי. אם יש לך מה לומר תגיד בגלוי כדי שנוכל לבחון את הדברים ולהתעמת איתם. כל הסגנון הזה מצחיק אותי, מעבר לכך שלא כל דיווח על בכיר כזה או אחר שאומר כך או אחרת, אני לא יודעת מי זה בכיר ומי לא, אולי זה יועץ כלשהו, אולי מישהו בסביבת ראש הממשלה... אני לא יודעת. אני שומרת על הממשלה הזו מכל משמר כל עוד היא שומרת מכל משמר על עם ישראל, והיא עושה זאת, כל זמן שהיא שומרת על מטרות הלחימה, והיא עושה זאת. אם הממשלה לא תהיה ראויה לאמון, אומר זאת בגלוי".

"על כל המשחקים האלה והרעיונות להחלפת ראש הממשלה בצורה קונסטרוקטיבית כזו או אחרת, אני מזכירה לחבריי שזו לא המפלגה הפרטית שלנו. אנחנו מפלגה שחבריה והעומד בראשה נבחרו בפריימריז. זה לא שלנו", אומרת גוטליב הקובעת כי בבחינת המעשים בפועל "ראש הממשלה עושה עבודתו נאמנה, ואני עומדת על כך שיעשה את הדברים בהתאם לעמדת הימין, ושמחתי לראות במסיבת העיתונאים מדבר על לקיחת האחריות הקונסטרוקטיבית, שמעתי גם את העמידה מול אומות העולם, שאנחנו הם שיעמדו על ביטחונינו".

על השמועות אודות גישושים מצידו של השר ניר ברקת לבחינת אפשרות להצבתו בראשות הממשלה במקום נתניהו, מבהירה גוטליב חד משמעית "אליי לא פונים, כי הם יודעים שאצלי לא יהיו סודות. אם מישהו יפנה אליי כדי לערער את הממשלה, אדבר על זה בקול רם ואמנע את זה. אמנם כוחי דל אבל אני משפיעה על ליכוד הקואליציה מתוך חיבור לצו מצפוני לעשות הכול כדי שהממשלה תמלא את ימיה", היא אומרת ומוסיפה כי גם לא שמעה על אחרים במפלגה שקיבלו שיח מסוג זה.

באשר לברקת היא מבהירה כי כל עוד לא שמעה אותו אומר את הדברים בקולו בעיניה זו ספקולציה לכל דבר, ולא מעבר לכך.

"אם ראש הממשלה לא יפעל בהתאם למטרות הלחימה או יפסיק את הלחימה או יעשה דבר מנוגד לעקרונות הימין, המנדט ועקרונות המפלגה הם בבסיס הכול, אבל ניר ברקת הוא שר כלכלה מצוין ומותר לו לא להסכים לתקציב ולכן לא יאיימו עלינו באי העברת התקציב".

גוטליב מספרת שעברה על ספר התקציב בניסיון להבין על מה הגעש והמהומה ומצאה דאגה למפונים ושיקומם ולתיקצוב הביטחון. בדבריה היא מציינת בעוד תקציב החינוך כמעט שמונים מיליארד ולחינוך הדתי דתיים 191 מיליון, "תסתכלו על הפרופורציות של הסכומים", היא אומרת ומבטלת את הטענות ומביעה ביטחון שכשם שממשבר הקורונה יצאה הכלכלה הישראלית איתנה, כך יהיה גם הפעם.

בהקשר זה שאלנו את גוטליב כיצד היא רואה את דבריו אתמול של השר בני גנץ אודות התקציב ובקשתו מנתניהו להתעשת ברגע האחרון ולשנות את הסעיפים עליהם הוא חלוק. בעיני גוטליב מדובר ב"משחק פוליטי מיותר" שנועד כל כולו לבייס הפוליטי שלו ולא מעבר לכך.

לדבריה כמי שאוהבת לבחון את העובדות והנתונים היא למדה את הסוגיות הכלכליות הכרוכות בתקציב וגם את המונח 'תקציבים קואליציוניים' וראשיתו בהמצאת אנשי האוצר שביקשו לייצר תקציב שניתן יהיה להסיט אותו ממטרה למטרה ללא חקיקה, כמתחייב מגירעון. כשהיא בוחנת את הסעיפים השונים היא מבקשת לשאול את השר גנץ מהיכן הוא מבקש לקצץ, מחינוך? מביטחון? מחוגים? מתמיכה בעוטף? לדבריה כל שעשה גנץ היה לא יותר מהפרחת סיסמאות וכעת שיוכיח כיצד ניתן לפרוט את הסיסמאות הללו למספרים ולכספים.

"התקציב מאוזן. הייתי רוצה לתת יותר, אבל אני נותנת קדימות לביטחון ולמפונים. לא פשוט לנהל מדינה. בערוצי 12 ו-13 נראה כאילו המדינה לא מתפקדת, אבל אני נכנסת לוועדות ויודעת עד כמה המדינה מתפקדת ומשרדי הממשלה על עובדיהם עושים ככל יכולתם למען הציבור. "חבל שגנץ ירד למשחק הפוליטי הזה בסיסמא מיותרת בזמן שחיילינו נלחמים ומצפים להנהגה חזקה".

לקראת תום הדברים שאלנו את גוטליב אודות מה שנראה כהתקרבות ביחסים בין השר גדעון סער לראש הממשלה. האם הוא עושה דרכו חזרה? אולי בוחן אופציות לקראת מאבק הירושה? "נבואה ניתנה לשוטים", משיבה גוטליב ומזכירה כי "מי שבוחר את חברי הליכוד הם המתפקדים ואני מצפה מהם להצביע לאנשי ימין רציניים המחויבים למטרות המפלגה לארץ ישראל השלמה לצד מורשת ישראל מתוך הבנה עמוקה שאנחנו בנחלת אבותינו שמגיעה אלינו בזכות ולא בחסד".