ח"כ דני דנון
ח"כ דני דנוןצילום: ערוץ 7

שגריר ישראל לשעבר באו"ם, חבר הכנסת דני דנון, מתייחס בראיון לערוץ 7 לחידוש הלחימה ברצועת עזה בצל סוגיית החטופים שטרם נפתרה במלואה וחששן של המשפחות שהתמרון הקרקעי מרחיק את הסיכוי שלהן לראות את יקיריהן חזרה בבית.

"אנחנו נלחמים באויב אכזר וצריך להפעיל כוח ולהיות יותר אגרסיביים. עכשיו, כשחידשנו את הלחימה, אנחנו צריכים לפעול בצורה הרבה יותר אגרסיבית. אם היית שואל אותי לפני חודשיים איפה נהיה בעוד חודשיים עם הצבא הגדול שלנו וכל האוגדות שלו ותקציב של 70 מיליארד שקל, הייתי בטוח שנהיה במקום אחר. בתחילת המלחמה פעלנו בצורה איטית ומדודה וזו השעה להוריד כפפות ולפעול בצורה נחרצת ובכל הכוח בדרום ובצפון".

על דבריו אלה של דנון אנחנו שואלים אם ניתן לפעול כך ללא כפפות כאשר הלחץ הבינלאומי כבר הולך ונשמע יותר ויותר וישראל מאבדת לגיטימציה בינלאומית ללחימה ברצועה. "היינו צריכים לפעול בצורה אגרסיבית יותר ביום הראשון. כעת צריך להסתכל קדימה ולתת גיבוי לצבא לפעול בכל החזיתות, לסגור על המחבלים מכל הכיוונים. לגבי האוכלוסייה האזרחית, צריך לתת להם אפשרות להתפנות, אבל ראה מה קרה בצפון. נתנו להם שלושה שבועות, וזה לא יתכן. מספיק לתת להם יום או יומיים לקחת מיטלטלים ולהתפנות, ואז לפעול בצורה אגרסיבית ונחרצת ולומר לקהילה הבינלאומית שזה קרב על החיים שלנו. אין דרך אחרת".

"אי אפשר גם לקצר את ימי הלחימה, גם להוציא אוכלוסיה אזרחית מהבתים. זה דבר שיסכן את חיי החיילים שלנו ואנחנו לא צריכים להסכים לו", אומר דנון ואנחנו שואלים אם יש סיכוי שהעולם יקשיב לטיעונים הישראליים, שאלה שמתחדדת לנוכח התעלמות האו"ם מהסבל הישראלי כפי שבאה לידי ביטוי בשתיקה הארוכה של ארגון נשות האו"ם לנוכח הפגיעה הקשה בנשים על ידי מחבלי החמאס. "אותנו צריך לעניין הביטחון שלנו ולא לתלות את יהבנו באו"ם, אחרי שראינו מקרים מזעזעים של טיהור אתני ופגיעה מינית שיטתית של מחבלי החמאס ולקח לארגון הנשים של האו"ם חודשיים כדי להוציא הודעה בצורה מזלזלת. זו בושה וחרפה ולכן אנחנו צריכים לסמוך רק על עצמנו, גם במחיר של אמירה לאמריקאים שאנחנו מעריכים את הידידות אבל אנחנו לא מסכימים איתם. לא צריך להסכים על הכול. היו בהיסטוריה מקרים רבים שלא הסכמנו על הכול. אנחנו בתקופת מבחן לעם ישראל וצריך שההנהגה תהיה נחושה וחזקה ותבין את גודל השעה".

"כל העולם מסתכלים עלינו, גם האויבים וגם התומכים שלנו. כולם מסתכלים כדי לראות איך נצא מהמערכה הזו. לכן חייבים לצאת אחרי שמחצנו והכרענו את האויב, כדי שזה יהיה אות לבאות לכל מי ששוקל להתעסק איתנו", אומר דנון.

ומה באשר לחטופים וחששן של משפחות החטופים שמכה צבאית חזקה מסכנת את חיי החטופים שנותרו בידי החמאס. "הוכחנו שהתמרון קירב את השחרור. שמחנו לראות מעל מאה חטופים חוזרים הביתה ואנחנו נחושים להחזיר את כולם הביתה, אבל זה לא יקרה אם נראה חולשה מול החמאס. זה יקרה רק אם נפעיל לחץ מאסיבי משמעותי ויכול להיות שנראה סבב נוסף של שחרור שלא יקרה משיחות בלבד. רק הלחץ הצבאי יוכל להוביל למהלך נוסף".