ד"ר כהן והרב קוק
ד"ר כהן והרב קוקצילום: באדיבות המשפחה

לרגל ציון 70 שנה לפטירתו של ד"ר מרדכי מרכוס כהן זצ"ל, מתלמידי הרב קוק, מראשי הפעילים הציונים בשוויץ וסגן היועץ המשפטי לממשלה למשפט עברי, מספרים במשפחתו על הקשר בינו לבין הרב קוק וכיצד בזכותו התפרסם הספר 'אורות הקודש'.

"אחת הדמויות המרכזיות בחיים של אבא שלי היה הרב אברהם יצחק הכהן קוק, היה בבאזל וככה הכיר אותו, היה בביתנו ואבא נמשך אחריו. רוצה להגיד כמה נקודות שמראות את החיבה והערצה שלו לרב קוק: דבר ראשון, הנזיר. הרב דוד כהן היה בבאזל, היה ידיד נפש של אבא שלי, ואף היה בחתונה שלי, למרות שלא הרבה לצאת מביתו", מספר בנו גבריאל חיים כהן.

לדבריו, מי שהפגיש בין הרב קוק לבין הרב הנזיר היה אביו ד"ר מרדכי מרכוס כהן זצ"ל. "אבא שלי הפגיש בין הרב הנזיר לרב קוק, הרב קוק היה אצל משפחת קמחי באותה תקופה ואבא שלי אמר לי: אתה חייב להכיר אותו, הוא נסע אליו, פגש את הרב ומהפגישה שלו יצאה כל היצירה הענקית של הרב קוק עם הנזיר, לרבות אורות הקודש.

אבא שלי היה כעין נציג של הרב קוק באירופה. אבא שלי ניסה בכל כוחו ליצור את התנועה העולמית של דגל ירושלים של הרב קוק, בזה לא כל כך הצליח".

עוד מספרים כי לאור הקשר המיוחד עם הרב קוק זצ"ל והרב הנזיר זצ"ל, הקימו לפני שנים רבות בניו של הרב ד"ר מרכוס - ארתור והרב גבריאל את ספריית ישיבת מרכז הרב על שמו של אביהם.