השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'צילום: ערוץ 7

אחד ממנהלי הישיבות הגדולות בציונות הדתית מתייחס בשיחה עם ערוץ 7 על החלטת הממשלה בנוגע לתקציב ומפרגן לשר האוצר בצלאל סמוטריץ'.

"הסיפור הגדול בהחלטת הממשלה על התקציב הוא לא האירוע הכלכלי. האירוע הוא הרבה יותר מכסף - מדובר באירוע של משילות. מצד אחד פקידים חזקים שרוצים לקבוע לממשלה את סדרי העדיפויות בתקציב ובפועל לכפות עלינו את סולם הערכים שלהם, ואני מקווה שאף אחד לא אוכל את סיפורי התקשורת שהכספים הקואליציוניים פוגעים בתקציב המלחמתי", אומר המנהל.

בדבריו הוא מתייחס גם לעוזריו ואנשי המשרד שמסרו את הנפש על התקציב. "השר ועוזריו, בעיקר ישראל מלאכי שממש מסר את הנפש על העניין, שמבקשים בשכל ישר, להעביר תקציב מלחמה אחראי וערכי.

בצלאל וישראל עמדו מול לחצים לא אנושיים של התקשורת והאופוזיציה שבציניות אכזרית שיסו בהם את תושבי העוטף ואחרים, עד שהיו לא מעט שרים וחכים מימין שנשברו וחלקם היו צריכים שיחות חיזוק כל הדרך. כמה סמלי שבחודש הזה דווקא ניצחה השאיפה ... העומדת להציל את הכל...להציל את הגוף כמו הנשמה, את חיצוניות ההוויה כמו פנימיותה", מסכם המנהל.

שר האוצר סמוטריץ' הדגיש השבוע כי בתקציב ישנו מיליארד שקלים לשיקום יישובי העוטף במסגרת מנהלת תקומה, מהם שש מאות מיליון במזומן. עשרות מיליוני שקלים לחיזוק החקלאות, מאות מיליונים מענקים לעידוד תעסוקה בענפי הבניה והחקלאות ולתמיכה בענפי התרבות והספורט בתקופת המלחמה, עשרות מיליוני שקלים להסברה ישראלית בעולם, לתמיכה בארגוני מגזר שלישי שנרתמו מהיום הראשון של המלחמה, מאות מיליוני שקלים להגדלת מאגרי החירום של מדינת ישראל", אמר.

השר סמוטריץ' תקף את אלו המתאמצים לתייג את הכספים הקואליציוניים כ"כספים פוליטיים מושחתים".

"יש בהם את תקציבי המכינות הקדם צבאיות ותנועות הנוער והשירות הלאומי והגרעינים התורניים והמשימתיים. יש בהם כפרי סטודנטים ושלל מיזמים וותיקים בתחום הזהות והתרבות היהודית. יש בהם את תקציבי החמ"ד ההיסטוריים, יש בהם את תקציב החטיבה להתיישבות שראשי המועצות האזוריות בכל רחבי הארץ מתחננים שלא נקצץ, ותקציבים למרכיבי ביטחון ביהודה ושומרון כדי להתכונן טוב לנוכח האיומים החדשים שנתווספו למרבה הצער אחרי אירועי שמחת תורה".

"שמישהו יסביר לי למה מאות מיליונים שהעברנו לצרכי חירום ומרכיבי ביטחון לרשויות המקומיות בעוטף ובגבול הצפון לא נחשבים כסף קואליציוני וכשאנחנו מבקשים לעשות בדיוק אותו דבר ביהודה ושומרון זה נחשב כסף קואליציוני פסול.

וכן יש בהם גם העלאות שכר מינוריות למורים בחינוך החרדי שמשתכרים הכי פחות מכל מורה אחר במדינת ישראל. אותה מורה מאופקים שמשתכרת חמשת אלפים שקלים ותקבל עכשיו עוד אלף שקל לפרנס את משפחתה ברוכת הילדים. העלאות שכר שמתבצעות בחודשים האחרונים בכל המגזר הציבורי במשק וכבר נכנסו לחשבון הבנק של המורים החרדים. מי שמבקש לקחת רק להם את התוספת ולהשאיר אותה לכל יתר המורים במדינת ישראל ולכל עובדי המגזר הציבורי שקיבלו תוספות שכר בהסכמים שחתמתי עם הארגונים שלהם, מבקש להפלות חרדים רק כי הם חרדים, וזה לא קשור בכהו זה למלחמה".