מחבלי חמאס בחדירה לישראל
מחבלי חמאס בחדירה לישראלצילום: Yousef Mohammed/FLASH90

גורמי מודיעין ישראלים ידעו את תוכנית חמאס לבצע מתקפה רצחנית כבר שנה לפני המתקפה עצמה.

תחקיר שפורסם ב"ניו יורק טיימס" על ידי רונן ברגמן ואדם גולדמן חושף כי גורמי מודיעין בכירים בישראל החזיקו במסמך סודי בן 40 עמודים שזכה לשם הקוד "חומת יריחו", ובו פורטה תוכנית החמאס, נקודה אחר נקודה, לבצע מתקפה רצחנית בדרום ישראל.

במסמך, שנבדק על ידי ה"ניו יורק טיימס", לא הופיע תאריך מדויק למתקפה, אך הוא תיאר תקיפה שיטתית שמתכננים מחבלי החמאס במסגרתה הם ינסו לפרק את החומה והמכשולים האחרים סביב רצועת עזה ולחדור לישראל, להשתלט על ערים בישראל ועל בסיסים צבאיים לרבות מפקדות מרכזיות.

על פי ברגמן וגולדמן חמאס ביצע את התוכנית באופן מדויק במיוחד. במסמך נכתב כי המתקפה תחל במטח רקטות כבד יחד עם מל"טים שינטרלו את מצלמות האבטחה ומכונות הירייה האוטומטיות לאורך הגבול, ומיד לאחר מכן יחדרו אלפי חמושים לישראל באמצעות מצנחי רחיפה, אופנועים וברגל.

"התוכנית כללה גם פרטים על מיקומם וגודלם של הכוחות הצבאיים הישראליים, מוקדי תקשורת ומידע רגיש אחר, והעלתה שאלות לגבי האופן שבו חמאס אסף את המודיעין שלו והאם יש הדלפות בתוך מערכת הביטחון הישראלית", כותבים ברגמן וגולדמן.

אחת המטרות החשובות ביותר שהופיעו במסמך "חומת יריחו" הייתה לכבוש את הבסיס הצבאי הישראלי ברעים, שבו שוכנת אוגדת עזה האחראית על ההגנה של האזור. המסמך מפרט עוד כי חמאס רכש כלי נשק מתוחכמים לרבות משבשי GPS ומזל"טים, הגדיל את כוחו הלוחם ל-27,000 איש לאחר שבשנתיים האחרונות לפני המתקפה הוסיף עוד 6,000 לוחמים לשורותיו, וראשי החמאס קיוו להגיע לכוח צבאי של 40 אלף מחבלים עד שנת 2020.

המסמך הסודי שהגיע לידי ה"ניו יורק טיימס" הופץ בקרב בכירי הצבא והמודיעין בישראל, אך אלו קבעו כי לחמאס אין את היכולות לבצע מתקפה בקנה מידה גדול ושאפתני כזה. על פי התחקיר, לא ברור האם ראש הממשלה נתניהו היה מודע למסמך "חומת יריחו".