העצרת הכללית של האו"ם, ארכיו
העצרת הכללית של האו"ם, ארכיוצילום: אמיר לוי, פלאש 90

ארגון האו"ם לקידום והעצמת נשים גינה לראשונה את זוועות שביצעו מחבלי חמאס ב-7 באוקטובר, אחרי שתיקה ממושכת אל מול הדיווחים הרבים על מעשי אונס שהתרחשו במהלך הטבח.

בשבוע שעבר פרסם הארגון תגובה רפה ללא גינוי מפורש לחמאס, שהובילה למחאה חריפה נגדו ונגד האו"ם.

"אנו מצטערות על חידוש הפעולות הצבאיות בעזה, וחוזרות ומדגישות שכל הנשים - הישראליות, הפלסטיניות וכל האחרות - זכאיות לחיים בטוחים וללא אלימות", נפתחה ההודעה, ורק לאחר מכן נכתב: "אנו מגנות באופן חד-משמעי את המתקפות האכזריות של חמאס על ישראל ב-7 באוקטובר, ונבהלות מהדיווחים הרבים על זוועות מבוססות מגדר ואלימות מינית במהלכן. זו הסיבה שקראנו לחקור את כל הדיווחים של אלימות על רקע מגדר ולהעמיד את האחראים לדין, כשזכויות הקורבן במרכז".

גורמים במשרד החוץ הישראלי התייחסו להודעה ומסרו כי "זה מראה שהלחץ עובד. הן התייחסו סוף סוף לאירוע 7 באוקטובר בצורה שהיו צריכים לעשות לפני 57 ימים. עם זאת, עצם זה שהן טוענות שמי שצריך לחקור את זה היא ועדת החקירה של מועצת האו"ם לזכויות אדם, ה-COI, זה בדיחה - כי אנחנו יודעים מי חברים בוועדה הזו".

שר החוץ אלי כהן הגיב לדברים: "ההתנהלות של ארגון UNwomen, כמו גם מזכ"ל האו"ם וסוכנויות או"ם נוספות מאז טבח ה-7 באוקטובר היא מחפירה. ‏ההודעה של UMwomen רופסת ומאוחרת, ובאה לאחר כמעט חודשיים של שתיקה והתעלמות מפשעי המלחמה, הפשעים נגד האנושות והפשעים המיניים שביצע ארגון הטרור חמאס.

‏ההצעה להעביר את החקירה ל-COI היא חטא על פשע, בהיותו מורכב מקבוצה של אנטישמיים ידועים לשמצה. חקירה כזו צריכה להתבצע על-ידי גוף נייטרלי ואוביקטיבי ולא על-ידי שונאי ישראל ואנטישמיים. ‏אני קורא לנשיאת הארגון שנכשלה בתפקידה בשעת מבחן גורלית כזו להתפטר".

שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, מסר כי "לקח לארגון הנשים של האו"ם חודשיים! עד שתחת לחץ עולמי של נשים נפגעות וזועמות ובצדק - הוא נזכר "לגנות" באופן עלוב, רפה ומעורר ספק את פשעי האלימות המינית שביצע חמאס ב-7 באוקטובר. בכל טבח אחר בעבר בו אירעו פשעים מזעזעים כאלה, הארגון גינה באופן מיידי וברור, אבל כשמדובר בנשים ישראליות, ארגון הנשים של האו"ם מטיל ספק ומפנה לחקירת הנושא על ידי גורם אנטישמי ומוטה שהוקם על ידי 'מועצת זכויות האדם'. בהתקפות טרור אחרות בעולם האו"ם מעולם לא חשב שצריך קודם 'לחקור' את מסקנות המדינה המותקפת. רק כשמדובר בנשים ישראליות פתאום הומצא התירוץ העלוב הזה, כדי שלא להטיל אחריות ברורה וחדה על רוצחי החמאס הברבריים".

ארדן הוסיף: "כשמדובר בטענות החמאס לגבי המצב בעזה, האו"ם מקבל כעובדה את טענות 'משרד הבריאות של עזה' שכולם יודעים שנשלט על ידי מחבלי החמאס. ה'גינוי' הוא חרפה נוספת לאו"ם ולארגוניו שאיבדו כל תוקף מוסרי. ארגון הנשים בסך הכול מנסה לכפר על השתיקה הצורמת והחמורה שלו בחודשיים האחרונים למרות ההוכחות הברורות שהציגה מדינת ישראל לביצוע פשעי אלימות מינית בנשים ישראליות על ידי חמאס ב-7 באוקטובר. פשוט חרפה".