אורי פינסקי
אורי פינסקיצילום: ערוץ 7

תקופה מורכבת זו לעם ישראל, תקופה קשה וכואבת ויחד עם זאת מלאה הוד וגבורה וקידוש ה' גדול.

אויבינו השפלים קמים עלינו לכלותנו באופן האכזר ביותר, ועמנו הנפלא מתאחד ושואב כוחות עצומים מנשמתו ואוצרות הרוח שלו, ומכה באויב האכזרי בגבורה גדולה עד לנצחון גדול בעזרת א-לוהי מערכות ישראל.

בתוך מערכה זו, בולטת מאוד החשיבות והתרומה של בני ישיבות ההסדר. אלפי התלמידים שמשרתים בחזיתות השונות (ולצערנו כמה מהם לא ישובו), הרבנים שחלקם הגדול מגוייס אף הוא וכולם מחזקים את התלמידים ללא הרף, עשרות אלפי בוגרי הישיבות במילואים שממשיכים את הרוח הגדולה ומקדשים שם שמים, אלפי תלמידי השיעורים הצעירים שלומדים בישיבה ומתמלאים ברוח קדושה וגבורה – לומדים ומתפללים להצלחת הלוחמים והעם ומשלבים התנדבויות שונות לצד הלימוד.

בימים אלו בייחוד ברור כמה חשוב שילוב לימוד התורה והשירות בצבא, כמה חשוב להצטיין בשניהם ולגשת למצות המלחמה בחיל גדול ומתוך אוצרות רוח גדולה של עם ישראל ותורתו. כל עין רואה ומבינה את מכפיל הכח העצום של צה"ל במלחמה כאשר חיילינו מגיעים מתוך אמונה גדולה בצדקת הדרך, מתוך חיבור למורשת ומסורת ישראל של אלפי שנים, מתוך חיבור לבבות ונשמות אמיתי. והרי לכך מחנכים בישיבות ההסדר כל השנים – להתגדלות בתורה במסירות של שנים של לימוד ומתוכה ליציאה גם למלחמת המצוה של השירות בצה"ל וגם לכלל מצוות האדם והאומה. לכן כבר עשרות שנים תלמידינו לומדים יחד בחבורה בלימוד משמעותי ומעמיק, מתגייסים יחד לצבא וחוזרים יחד לישיבה לפרק השני והמסכם של לימוד והכנה להמשך חיי תורה עם וארץ.

בתוך כך, אבקש להתייחס גם לסוגיית התמיכה בעולם התורה ובישיבות ההסדר בפרט. ראשית אבקש להודות לשר האוצר בצלאל סמוטריץ' וצוותו על המאבק למען התמיכה בישיבותינו למרות הקמפיין התקשורתי הגדול שנלחם בנושא מכל הכיוונים. אין ספק, המלחמה עולה המון כסף, פי כמה וכמה מתקציב שנתי של מדינת ישראל, והממשלה ובסוף כולנו צריכים לממן את זה. שר האוצר וממשלת ישראל צריכים ובע"ה יצליחו למצוא באופן מיטבי את מקורות המימון לעלויות המלחמה. במידה ויוחלט לבצע בין השאר קיצוץ תקציבי, הרי שקיצוץ כזה חייב להיות רוחבי ושוויוני. זוהי הוספת חטא על פשע גם לקרוא לתקציבי מוסדות התורה "קואליציוניים" וגם להגיד שמסיבה זאת יהיה בהם קיצוץ עמוק ובלתי שוויוני. מי החליט לקרוא לתמיכה במוסדות התורניים ובעוד מטרות חשובות (גרעינים, יד ושם, בטחון ביו"ש ועוד) כסף קואליציוני, בעוד מטרות ספורט ותרבות ועוד הם בבסיס התקציב? אין לכך שום הצדקה! אם מחליטים על קיצוץ שוויוני אז אנחנו ודאי בפנים, אבל שום דבר מעבר לכך.

זכינו וישיבות ההסדר הוציאו בעשרות שנות קיומן עשרות אלפי בוגרים שמפארים את עולם התורה והעשיה בישראל. כ-70 ישיבות ובהן כ- 12 אלף תלמידים מפוזרות ברחבי המדינה ומהוות חלק משמעותי בכלל משימות החינוך, ההתישבות והעשייה. כולנו מכירים את ההשפעה הברוכה שיש לישיבות באזורים השונים, ועל כך נברך את הישיבות בברכת "כה יתן ה' וכה יוסיף".

ונסיים בתפילה גדולה לקב"ה לנצחון ישראל, לשמירה על חיילי צה"ל וכוחות הבטחון, להחזרת השבויים והצלחת כלל ישראל.

הכותב הוא רמ"ט איגוד ישיבות ההסדר