אל"מ אסף חממי ז"ל
אל"מ אסף חממי ז"לדובר צה"ל

בבית העלמין בקריית שאול תערך מחר (שני) בשעה 11:00 הלוויתו של אל”מ אסף חממי, מפקד החטיבה הדרומית באוגדת עזה, שנפל בקרב מול מחבלי החמאס בשבעה באוקטובר.

הרב הצבאי הראשי קבע את מותו של אל"מ חממי לאחר בחינה של כלל הממציאים ועל בסיס מידע מהימן, ועל כן תיערך לו הלוויה.

הוא ייקבר לצד הדוד שלו, איתן חממי ז"ל, לוחם בגולני שנפל במהלך תרגיל צבאי, ואחיה של סבתו, יאיר צברי ז"ל, שנפל במהלך שירותו.

"שלושה דורות, שלוש בשורות איוב. שושנה חממי איבדה אח, בן וכעת את אסף, הנכד האהוב", כתב הבוקר הפרשן הצבאי יוסי יהושוע בעיתון ידיעות אחרונות.

בשמחת תורה, שהיה גם חג אהוב עליו, הוא שהה בבסיס עם בנו אלון. בשעה 6:29 אסף חממי נשק לראשו של בנו בן השש, העביר אותו לאחת מקצינות החטיבה והיה הראשון שיצא מהבסיס להילחם במחבלי חמאס.

כשהטילים שורקים מעליו הוא קלט היטב את גודל האירוע, והכריז בקשר של אוגדת עזה: "כאן קודקוד, מכריז מלחמה".

"חממי היה מהראשונים לזנק לקרב יחד עם חייליו והיה גם היה מהראשונים ליפול בקרב על קיבוץ נירים, קרב שבזכותו רבים מתושביו חבים לו את חייהם. חממי ושני חייליו בחפ"ק, הקשר תומר אחימס והנהג קירל בורדסקי, נתקלו במחבלים, נלחמו בהם בגבורה וחיסלו רבים. חמישה מתושבי הקיבוץ נהרגו ועוד חמישה נחטפו", כתב.

לדברי יהושוע, מחבלי חמאס חיפשו את חממי באופן אישי בחדירה לאוגדת עזה. מאות מחבלים נתפסו עם תמונתו ודרישה לאתר את הקצין הבכיר. אולם חממי כבר היה עמוק בקרב בזמן זה, כיאה לקצין שהיה מחובר לאנשי העוטף ולא מש מהאוגדה, שהיה יוצא ראשון בבוקר לסיור על הגדר והולך לישון אחרון אחרי חייליו. לבסוף חממי נפל בעת מילוי תפקידו וייעודו: להציל את תושבי העוטף.

חממי הוא אחד משלושה אלופי משנה שנפלו בקרבות מאז פרוץ המלחמה, והם הקצינים הבכירים ביותר שנהרגו בה. השניים האחרים הם מפקד היחידה הרב מימדית, אל”מ רועי לוי ז”ל ומפקד חטיבת הנח”ל, אל”מ יהונתן שטיינברג ז”ל.

"נפילתם מלמדת על אופיו המרשים ומעורר ההשראה של דור העתיד של מפקדי השדה, שלא היססו לפני שיצאו להגן על הבית ולא האמינו בפיקוד מאחורי מסכי לד משוכללים. הם נקראו, הם נענו ומתו מות גיבורים. יהי זכרם ברוך".