נפתלי חן ציור
נפתלי חן ציורצילום: נפתלי חן

לקראת השידור המיוחד מחר בערב של קהילת ההורים בהובלת הרב יוני לביא לקראת חנוכה המתקרב, שוחחנו עם ההיסטוריון נפתלי חן, שישתתף באירוע ויספר על גבורה אז והיום.

בפתח הדברים אנחנו שואלים על הפער בין סיפורי המעטים מול רבים מהעבר היהודי הרחוק למציאות הנוכחית, וחן מספר על שיחה שקיים במסגרת הכשרת חיילות לתפקידי הסברה באוגדת איו"ש ושם עלתה השאלה תוך כדי שיח על גבורת העבר השזורה לאורכה בהיסטוריה היהודית. אחת החיילות טענה ש"היום המציאות אחרת. אז 300 לחמו באלפי יוונים וכשהיו שלושת אלפים מכבים מולם היו עשרים או שלושים אלף יוונים, והיום יש בצבא שלנו מאות אלפי לוחמים והחמאס קטן בהרבה מכך.

במענה אמר לה חן כי קיים בטענה פספוס של רעיון בסיסי חשוב. "הרוח של מה שהיה בעבר היא שממשיכה להיום. דוגמא אחת היא של שילה ראוכברגר מהישוב עלי שבבוקר המתקפה על מוצבי העוטף כינס את החיילים שלו לחדר האוכל והוא עצמו לא נשאר שם אלא יצא החוצה, משך אליו את האש ויחד עם חייל שהיה איתו הוא נלחם מעטים מול רבים. כך שהדברים רלוונטיים להיום".

האם אנחנו מקדשים את מושג המעטים מול רבים? האם לא נכון להיות מרוצים מעוצמתו וגודלו של הצבא הישראלי? "אנחנו לא מחפשים את זה. זו המציאות. בשביעי באוקטובר זו הייתה המציאות, של מעטים מול רבים, והיום מדהים לראות את עצמת הצבא והכוח שלו, מה שגורם לאיטיות התקדמות הצבא בלחימה. מה שרלוונטי בסיפור הוא מה אני יכול ללמוד ממנו ומה אני יכול לקבל מהדמויות המרגשות שעשו הכול למעננו. כשנרד לרמת תכונת האופי שנלמד מהאדם נקבל את הסיפור הערכי שכל אחד מאיתנו יכול לקחת איתו הביתה, איך להשתפר בעבודת המידות כדי להיות אדם משמעותי יותר וטוב יותר".

את המסרים הללו, אומר חן, אנחנו מלקטים גם מגיבורי העבר וגם מגיבורי ההווה. "אני שומע את נאום יהודה המכבי כשהלוחמים עייפים וכמה מאות מהם ברחו כי חשבו שהקרב אבוד, והוא מדבר איתם על רוח קרב לחימה ועשייה, ואז אני שומע את מעוז שוורץ, מפקד גדוד 7007, נושא לפני הכניסה לעזה נאום שהוא אותו נאום. בנאום שלו מעוז מדבר גם הוא על שרשרת הדורות ועל יהודה המכבי. אנחנו מקבלים את העוז שלנו מ-4000 שנות היסטוריה יהודית. כששומעים שיש לנו את דוד המלך, יהודה המכבי וכל ההיסטוריה של העם שלנו התחושה היא שאני הוא לא רק האני הפרטי, אלא אני שייך לעם הנצח ולסיפור הגדול, מה שנותן כוח להתמיד בלחימה גם כשהמציאות לא קלה".

לשאלתנו אם הדור הצעיר מתחבר גם הוא להלך זה של רוח המקשרת להיסטוריה היהודית ולהיותנו חוליה בשרשרת דורות ארוכה, אומר נפתלי חן כי לו היה נשאל את השאלה הזו לפני כחודשיים יתכן ותשובתו הייתה אחרת, אך כיום "אנחנו רואים את החיבור השורשי והעמוק שיש לעם עם המסורת ועם שרשרת הדורות. התפילות ההמוניות לפני היציאה לקרב, הקריאות שמע ישראל וכו', הציציות והכיפות, כל אלה מלמדים שהנוער של היום שחשבנו עליהם שהם לא מחוברים, הם כן מחוברים והם מבינים שהם חלק מהסיפור, חלק מהעם".

"בימים האחרונים אני נמצא הרבה ביהודה ושומרון כחלק מהכשרת חיילות לתפקידי הסברה, ומדהים לראות חיילים וחיילות, לאו דווקא דתיים ולא מיהודה ושומרון, מדברים בחיות התרגשות והתלהבות על דוד וגולית, רחל אמנו, מערת המכפלה ועוד, ואז אתה אומר שאם אלה הם שיעבירו את הדרכה לעשרות אלפי חיילים עם אש בעיניים, ואם את קרבת האלוהים הזו אנחנו פוגשים אצל חיילים, אתה מבין שאולי לפני חודשיים חשבנו משהו לא נכון".

על דבריו אלה אנחנו שואלים מתוך הודעה לתקשורת שפרסם הפורום החילוני שהביע דאגה מתופעת "הדתה" בבסיסי צה"ל על ידי גורמים דתיים שלדבריהם מנצלים את המלחמה לשם כך בתואנה של עידוד החיילים. חן מסרב להתרגש מהידיעה הזו ומזכיר לכולנו שלעיתים מאחורי שלט המתיימר לייצג רבים עומד בסך הכול אדם אחד או עומדים בודדים שיש להם את הממון להפיק את אותו שלט, אך ההמון כלל אינו מיוצג על ידיהם. משום כך הוא מסרב להתרשם מהודעה שכזו ההופכת בלתי רלוונטית מול עשרות אלפי ומאות אלפי חיילים ששמחים במי שנותן להם את החיבור למסורת.

על הצפוי במפגש המדובר מחר (שלישי) רומז חן כי מתוך סיפורי הגבורה היעד הוא לשאוב תעצומות והבנה עמוקה יותר של חג החנוכה מכמה וכמה זוויות ההופכות אותו ואת מסריו לרלוונטיים עבור כל אחד ואחד מאיתנו.

בשידור יתארחו נפתלי חן, הסטוריון ערכי ציוני שיספר על גילויים חדשים ומפתיעים על גיבורים של אז והיום, ואמיר מויאל, איש רשת וקומיקאי עם הומור מנצח בזמן מלחמה.

בשידור מחכים לכם:

- כלים חינוכיים ליישום בבית

- גילויים חדשים על נס חנוכה ותובנות לזמן הזה

- השראה וכוחות להתמודדות האישית, המשפחתית והלאומית

- מבט אופטימי על המצב הכואב

הרשמו עכשיו לשידור החי לקראת חנוכה