מנכ"לית פייסבוק ישראל: מתנצלת שלא היינו לצדכם בהתנתקות

רבנים בכירים בציונות הדתית ביקרו היום (ראשון) בחמ"ל האזרחי של ארגון אחים לנשק במרכז הארץ.

בין הרבנים שלקחו חלק במפגש: הרב יעקב אריאל, הרב זלמן ברוך מלמד והרבנית שולמית מלמד, הרב איתן איזמן, הרב דוד פנדל, הרב בני קלמנזון, הרב יובל שרלו, הרב אורי שרקי, הרב ברוך גיגי והרב ראם הכהן והרבניות אסתי רוזנברג וד"ר לאה ויזל.

מי שיזם ואירגן את הביקור הוא ח"כ מתן כהנא (המחנה הממלכתי) שאמר: "כל אזרח בישראל צריך לשאול את עצמו: מה אני מתכוון לעשות אחרת כדי שאחרי המלחמה הדברים לא ייראו כפי שנראו, ואיזה מחיר אני מוכן לשלם על זה. אם כל אחד יגיד רק מה אחרים צריכים לשנות, נחזור מהר מאוד לאותו מקום רע שהיינו בו".

עדי סופר תאני, מנכ"לית פייסבוק (חברת מטא) ישראל, השתתפה במפגש כמי שהייתה פעילה במחאה נגד הרפורמה המשפטית. תאני התייחסה לקרע בעם במהלך ההתנתקות ואמרה כי למרות שתמכה בעקירת היישובים היא מתנצלת על כך שלא היה בתקופה הזו ארגון כמו "אחים לנשק" כדי לתמוך במפונים.

"כל הזמן בשיחות שניסינו לעשות סביב הרפורמה עלתה המילה התנתקות", אמרה תאני, "אני מודה שבהתחלה לא הבנתי את הקשר. אני רוצה קודם כל להגיד סליחה. חבל שאחים לנשק לא הוקם עם המפעל המטורף הזה כבר אז בהתנתקות. זה עלינו, לא היינו שם". עם זאת, הדגישה תאני שהיא עדיין תומכת בתכנית ההתנתקות.

הרב איתן איזמן, ששכל שניים מנכדיו בקרב בעוטף עזה ב-7 באוקטובר אמר כי "הפגישה הזאת שינתה לי הרבה מאוד בתדמית הקשה שהתקבעה לי על אחים לנשק. השנאה שהייתה שברה אותי לחלוטין, אני לא מבין מאיפה הרגשתי את הכוחות שבאים להתנגח בנו? חיתנו את הילדים שלכם, חיינו ביחד, ממה אתם מפחדים? שנשים רעלות על הראשים שלכם? עכשיו אני רואה פרצוף אחר לחלוטין, אנחנו רוצים להושיט יד".

הרב בני קלמנזון, ממייסדי ישיבת ההסדר עתניאל, שבנו אלחנן נהרג בקרב על בארי ב-7 באוקטובר הוסיף: "אני מלא התפעלות מהפעילות שלכם, זה מרגיש גדול. חשוב להתגייס לתקן את הסיפור. אני רוצה לשבת עם חבריי ולהתחיל להכות על החזה שלנו על שפעלנו לא כשורה. אני חושב שמן הראוי שגם אתם תכו על החזה שלכם. אם לא נעשה את השיח הזה ונצא לדרך משותפת, יש לי חשש שיהיה פה יותר גרוע".

הרב דוד פנדל, ראש ישיבת ההסדר בשדרות, ציין כי "בתור תושב שדרות, אני רוצה להגיד שמפעל החסד שלכם מדהים ואני מזמין אתכם לישיבת ההסדר שלי. ועדיין- אסור להתעלם מאג'נדה פוליטית ולכן אני חשדן. דמוקרטיה זה לא רק שאתם שולטים, זה לא רק שהממשלה שלכם".

הרב ראם הכהן, ראש ישיבת עתניאל, הוסיף: "אחדות לא תהיה ע"י טשטוש המחלוקת. החברה שלנו מנהלת דיונים בלי להקשיב. זה מתחיל בכנסת ומגיע לכל החברה הישראלית. יעקב זוכה לדרגה הנבואית הגבוהה ביותר רק כשהוא רוצה לראות פני אחיו".

אייל נווה, ממובילי אחים לנשק, ציין כי המפגש מהווה "קריאה שכולנו אחים ומהיום רק הסכמה רחבה והבנת הפחדים והצרכים של הצד האחר הם הדגל שלאורו נלך. לא ניתן יותר לאף הנהגה לקרוע אותנו מבפנים, היום אנחנו מבינים שהריפוי נמצא גם הוא 'בלמטה'".

גיגי לוי-וויס ממטה ההייטק הדגיש בפגישה: "הסיכון בלצאת לא מאוחדים גדול מכפי שהוא נראה. את האויב החיצוני ננצח, האויב הפנימי הוא מסוכן ונצטרך לקחת החלטות קשות . מי שלא מוביל מתוך אחדות , לא יכול להוביל את העם הזה, הגיע הזמן להסכמה על כללי המשחק".

תאני הוסיפה "על מה נגיד בעוד עשור שהמוות שלהם לא היה לשווא? על מה נגיד שהיינו ראויים להקרבה? היינו כפסע ממלחמת אחים אמיתית, ואם לא נצליח להתאחד - זה עלינו. זה הדור שלנו, זה התור שלנו, לתקן את כל מה שהתקלקל כאן".