משטרה בבריטניה, ארכיון
משטרה בבריטניה, ארכיוןצילום: איסטוק

המטה לביטחון לאומי (המל"ל) החמיר אזהרות מסע בכ-80 מדינות באירופה, בדרום אמריקה, באוסטרליה ובדרום אפריקה.

מאז פרוץ המלחמה קיימו במל"ל הערכת מצב מתמשכת וכעת מדינות רבות במערב אירופה (כולל בריטניה, צרפת וגרמניה), בדרום אמריקה (כולל ברזיל וארגנטינה) וכן אוסטרליה ורוסיה, הועלו לאזהרת מסע ברמה 2 – המלצה לנקיטת אמצעי זהירות מוגברים.

מספר מדינות באפריקה (כולל דרום אפריקה ואריתריאה) ומדינות במרכז אסיה (כולל אוזבקיסטן, קזחסטן, קירגיזסטן וטורקמניסטן) הועלו לאזהרת מסע ברמה 3 - המלצה לשקול נסיעות שאינן חיוניות.

מפת אזהרות המסע המעודכנות
מפת אזהרות המסע המעודכנותצילום: דוברות

במל"ל אומרים כי "מאז תחילת המלחמה מזוהים מאמצים מוגברים מצד איראן ושלוחיה, כמו גם מצד חמאס וגורמי ג'האד עולמי, לפגיעה ביעדים ישראלים ויהודים ברחבי העולם. זאת, לצד עלייה מתמשכת ומשמעותית בהסתה, ניסיונות פגיעה וגילויי אנטישמיות נרחבים במדינות רבות. לציבור היוצא לחו"ל, מומלץ לבחור בצורה מושכלת את יעדיו, תוך נקיטת אמצעי הזהירות המומלצים, בכל יעד באשר הוא, ולשקול את התנהלותו".

גורם בכיר במל"ל ציין שהחרפת אזהרות המסע באירופה הן חריגות ונובעות מההתעוררות המשמעותית בג'יהאד העולמי על רקע המלחמה וכן מהשילוב של חג החנוכה שבמהלכו יש חגיגות מרכזיות בקהילות היהודיות.

"אין בעיה לחגוג אירועי חנוכה בחו"ל – אבל במדינה עם רמת איום גבוהה בה אין אבטחה לאירוע חנוכה, המצב בעייתי", אמר הגורם.

הוא ציין כי במהלך החודשיים האחרונים סוכלו פיגועים רבים ברחבי העולם. "מעולם לא היתה עלייה משמעותית כזו ברמת האיומים - ודאי שלא בשנים האחרונות. אין מחבל בכל פינה אבל יש צורך לנקוט במשנה זהירות".

לדבריו, "אף מדינה לא אוהבת שעולה רמת אזהרת המסע לגביה. היקף המחאות עד כה מצד מדינות בעולם הוא נמוך".