יוסי דגן
יוסי דגןצילום: ערוץ 7

בדיון סגור שפיקוד מרכז נחשף מסמך חדש ומעלה כי מתחילת המלחמה חלה ירידה משמעותית בפשיעה הלאומנית ביו"ש ובאירועים האלימים מצד יהודים כלפי ערבים, כך דווח באתר ynet.

על פי הדיווח, בשבוע הראשון של אוקטובר התרחשו 32 אירועי פשיעה לאומנית. ארבעה מהם מוגדרים כפיגוע (הגדרה של מערכת הביטחון למקרים שחמורים מאירועי הצתה, או לאירוע עם נפגעים) ו-19 מוגדרים כטרור עממי של זריקת אבנים וריסוס גרפיטי. בנוסף היו בשבוע שלפני המלחמה שני אירועי תקיפה של כוחות ביטחון, והשאר היו אירועי פשיעה חקלאית.

בשבוע שלאחר פרוץ המלחמה, בין 8 ל-14 באוקטובר, היו 24 אירועי פשיעה לאומנית - בהם שלושה פיגועים חמורים, שני פיגועים ותקיפה אחת של תקיפה של כוחות ביטחון. בשבוע שבין 15 ל-21 באוקטובר חלה ירידה נוספת - 10 אירועים בלבד. בשבוע שבין ה-22 ל-28 נרשמה עלייה חדה וכמות האירועים קפצה ל-38, בהם שלושה פיגועים ופיגוע חמור אחד. בשבועות הבאים היו 23 אירועים, 19, 14, 12 וחמישה אירועי פשיעה לאומנית בשבוע האחרון, קרוב לחודשיים מפרוץ המלחמה בעזה.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן הגיב בחריפות לפרסום ואמר: "הנתונים המדהימים הללו שנחשפו מתוך הדוח הפנימי של פיקוד מרכז, לא מפתיעים את אף אחד מחצי מיליון התושבים שגרים ביהודה ושומרון, האוכלוסייה הכי שומרת והכי נאמנה למדינה במדינת ישראל. אבל מי שלא גר ביהודה ושומרון וניזון רק מכלי התקשורת בישראל ובוודאי בחו"ל זה לא פחות מנתון מדהים".

"כשהנתונים שנחשפו מתוך הדו"ח הרשמי של פיקוד המרכז מצטרפים לנתונים הרשמיים של משטרת ישראל במחוז ש"י של משטרת ישראל, המראים על ירידה דרמטית לעומת השנה שעברה, המסקנה היא ברורה: קמפיין "אלימות המתנחלים" הזה הוא עלילת דם - מכלילה, נבזית ומרושעת. עלילה מכלילה הממומנת בחלקה הגדול ע"י כסף ממדינות זרות, ומשמשת לא רק להתרת דם של המתיישבים, משמשת גם את האנטישמים ברחבי העולם וגורמים עוינים, לדה לגיטימציה לכלל מדינת ישראל", הוסיף דגן.

הוא תהה גם "מדוע דובר צה"ל לא מפרסם בעצמו את הנתונים הללו? מדוע המידע צריך היה להגיע דרך חשיפה של כתב ולא באמצעות הודעה רשמית של הגורמים הרשמיים של צה"ל, שהדו"ח הזה הוא דו"ח רשמי שלו?".

"רוב המתיישבים מגויסים כעת והם זכאים להגנה מהעלילות הללו, וקל וחומר שהקמפיין הזה הוא לא נגד המתיישבים - אלא נגד צה"ל ומדינת ישראל כולה. מדוע דובר צה"ל שותק כשמדובר בעלילות כנגד ההתיישבות? האם המתיישבים הם אוכלוסייה אחרת? מדוע דובר צה"ל לא מפרסם את הנתונים? מדוע דובר צה"ל מסרב לתת את חלקו בהגנה על הלגיטימציה הבינלאומית של מדינת ישראל וההתיישבות בשעת מלחמה?", סיכם דגן.