הפגנה להשבת החטופים
הפגנה להשבת החטופיםצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

רוב גדול (72%) מהציבור מעריך כי בסיום הקרבות יפרוץ בישראל גל מחאה המוני בתביעה ממקבלי ההחלטות לתת את הדין על המחדל שהוביל למתקפת חמאס ב-7 באוקטובר.

מסקר של המכון הישראלי לדמוקרטיה שנערך על-ידי מרכז ויטרבי לחקר דעת קהל ומדיניות במכון בהובלת פרופ' תמר הרמן וד"ר אור ענבי, עלה כי להנחה זו שותפים נשאלים מכל רחבי הקשת הפוליטית. 74% מתומכי הימין מעריכים שתפרוץ מחאה בתום הקרבות וכך גם 86% מתומכי השמאל ו-69% הממקמים את עצמם במרכז הפה הפוליטית.

במקביל, רוב הציבור היהודי (61%) חושב שלאחר המלחמה הציבור הישראלי יהיה מאוחד יותר. בקרב מרואיינים שהצביעו לישראל ביתנו (47%), לציונות הדתית (57%) ולליכוד (58%) שיעור נמוך יחסית חשבו כי לאחר המלחמה הציבור יהיה מאוחד יותר מאשר בתקופה שלפניה.

כ-64% מהמשתתפים בסקר אמרו שישראל היתה צריכה להסכים לעסקת שחרור החטופים לעומת 24% שטענו כי היתה צריכה להתנגד לה.

בקרב הנשאלים בציבור היהודי התמיכה בהמשך הלחימה גבוהה מאוד (87%), כאשר רוב לעמדה זו קיים בשלושת המחנות הפוליטיים (שמאל – 74%, מרכז – 84%, ימין – 93%).

רק מיעוט קטן מהיהודים תומכים במעבר לסוג לחימה אחר כדי לצמצם את הפגיעה באוכלוסייה הפלסטינית בעזה ולהתמודד טוב יותר עם הלחצים הבינלאומיים (7%). לעומת זאת בקרב המרואיינים הערבים נמצאה תמיכה נמוכה מאוד בהמשך הלחימה (20.5%).