VTJU, XUPS,אבי אדרי/TPS

מאות בני אדם השתתפו הערב (שלישי) בגשם השוטף בהלוויתו של סרן איתן פיש, שנפל בעזה במלחמה להגנה על הארץ. איתן הותיר אחריו הורים ו-7 אחים.

דוד, אביו של איתן, ספד לו: "איתן היקר והמתוק. כבר מאז שנולדת הרביעי במשפחה ראינו בך משהו מיוחד. לא היו לך תופעות המרדנות והקריזות שמאפיינות תינוקות שהופכים לילדים, אלא הייתה בך שלווה ורוגע פנימי. גם כשגדלת הקרנת שלווה של עוצמה, הכל היה טוב לך, לא התלוננת, היית מוכשר בטירוף בכל כך הרבה תחומים".

האב תיאר: "במוזיקה לימדת את עצמך פסנתר, גיטרה, אקורדים באופן מעורר השתאות. אהבתי לנגן איתך, אתה בגיטרה ואני בפסנתר. מספיק היה מבט חטוף בינינו כדי לנגן בתיאום מושלם עיבוד מיוחד באופן הרמוני, היית צנוע ומסתפק במועט, גם בצבא החלטת ללכת בגדול ואם כבר שירות אז שיהיה משמעותי, שיריון וקצונה".

"היו לך הרבה תוכניות, היית אמור להשתחרר בעוד חודשיים, כל כך חיכית ללמוד באוניברסיטה, להקים משפחה להביא ילדים. את סבא וסבתא שלך לקחו לאושוויץ ובני המשפחה שלהם נרצחו על ידי הנאצים. להם לא היה צבא שישחרר אותם ולא מדינה ללכת אליה, הם אלה שהקימו את המדינה והצבא שאליו הלכת. אתה במלחמה שנכפתה עלינו לפני חודשיים, יצאת לקרב מתוך תחושת שליחות, שאתה והחיילים שאיתך מגנים על המדינה ועלינו".

"אני קורא לכולם להשלים את המלאכה שעבורה שילמת אתה ואנחנו שילמנו מחיר יקר. להשמיד לחלוטין את החמאס, לשחרר את החטופים, להחזיר את הביטחון. בשנה האחרונה חווינו פירוד ושנאה בתוכנו וקיבלנו זפטה נוראה לפנים. יש לנו עם נפלא אנחנו חייבים לחיות באהבה ושותפות וללמוד איך לנהל את המחלוקות שלנו בכבוד. יש לנו בשורה אדירה להפיץ בעולם וזו חובתנו גם כלפי איתן. איתן אתה בוודאי תגיע לפני כיסא הכבוד ויש לך משימה: תתחנן יחד עם סבא וסבתא לפני הקדוש ברוך הוא שישים קץ לצרות לצרותינו וישכין שלום בארץ", סיים האב.

אחותו הדס ספדה: "איתני האח הגדול שלי, אני כותבת ולא מאמינה, אתה, דווקא אתה, אני לא מצליחה לעכל ולהבין. אתה איתן הכל יכול, אתה זה שלא הספקת להתחתן, להביא ילדים, להלביש אותם כל היום בפיגמה, לחבק אותי בחתונה שלי, להמשיך לצחוק איתי ועליי, לא הספקתי להגיד לך כמה אני אוהבת אותך. איתני שלי, מתחילת המלחמה יש לי מסורת אחרי קריאת שמע לפני השינה להתפלל גם עליך ואחרי שהתפללתי על עצמי ביקשתי עליך עם תמונה שלך בראש שלי. מימינו מיכאל משמאלו גבריאל מלפניו אוריאל מאחוריו רפאל ומעל ראשו שכינת אל. והנה זה התגשם אתה המלאך שהצטרף לחבורה שם למעלה. שמור עלינו. אנחנו נשתדל להיות חזקים, לזכור את החיוך שלך, את הטוב שבך, את החיבוק החם שלך, את היצירות שלך, את המסירות שלך, ואת המנגינות הכל כך יפות שלך, מתת בדרך שהכי מאפיינת אותך כגיבור. אני רוצה עוד חיבוק ומאמינה שאקבל כי הגאולה קרובה".

איתמר אחיו ספד: "איתן אחי גיבור התהילה, על מה דיברנו? דיברנו על הישוב בו נולדת, הפכת מנער לגבר, על ההתפתחות והשינויים שבלי הרבה פאתוס מעמיקים את שורשינו בארץ דיברנו על הישיבה לא על חידושים מסעירים אבל כן על דיבוק החברים ועל ההתמסרות לשיפור מתמיד, אבל בעיקר דיברנו על טנקים, זר לא יבין את הטוטליות שהכלי הזה דורש, את הטוטליות שכל כך תאמה את האופי חסר הפשרות שלך. כשנפגשנו ברביעי האחרון שאלתי אותך איך אתם מסתדרים. דאגת כל הזמן לצוות שלך. אין לי ספק שגם עכשיו מלמעלה זה מעסיק אותך אז אני מרשה לעצמי לשלוח בשמך חיבוק למשפחות של תובל ויקיר שנפלו איתך ולמשפחה של עידו שאנחנו מתפללים בכל רגע שיחלים. ובשמי הייתי רוצה לשלוח כוחות לחיילי צה"ל בחזית ולעם בעורף. שנשכיל שלא לבזבז את אחד מאותם רגעים שבהם אומה נעמדת כחומה אל מול הצרים אותה. הרעים והטובים רשעים וצדיקים שנשכיל ונדע לעמוד על דעתנו להתווכח ולדון אבל עם חצי חיוך במבט אוהב עם עין טובה כמו שלך הייתה. ארבע כאן אחד. באהבת רעים אינסופית. מצדיעים ומתגעגעים".

ראש מועצת שומרון יוסי דגן ספד: "סרן איתן פיש גיבור ישראל, נפלת בעודך מכה בעוז ובגבורה, יחד עם חייליך באויב הנאצי, שוק על ירך למען הגנת עם ישראל וארץ ישראל. הרב קוק זכר צדיק לברכה, כותב ש'במלחמות מתגלות נשמות גדולות', איתן, אתה נשמה גדולה, ידעו זאת הרבה קודם למלחמה, ידעו זאת הרבה קודם שיצאת למערכה הקדושה הזאת. בן למשפחה לתפארת דוד וחיה, שזכו לגדל דור לתפארת כאן בפדואל, בלב השומרון, פרי הילולים, נוער למופת. בלי שאלות בלי ספקות, אהבה אינסופית לתורת ישראל, לעם ישראל ולארץ ישראל, אהבה אינסופית לשומרון שלנו, לכל פינה, לכל הר, לאדמת הקודש. מפקד גיבור הציור שלך שפורסם וריגש את כל המדינה של חייל שמציל ילד חטוף. יד אחת אוחזת בחרב, ויד שניה בילד מסמלת את הרגישות שלך, לצד היותך גיבור ואמיץ. חיית חיים של טוב, של אור, של לב רחב, של אהבה אדירה לעם ישראל ולארץ ישראל".

דגן הוסיף: "עסקת בחייך כל חייך בחיזוק ישוב הארץ, כאן בפדואל, קהילה אידיאליסטית חלוצית מלאה בתוט ובחסד בלב השומרון. ונפלת על הגנת עם ישראל ומדינת ישראל בקרב בחבל עזה ליד חורבות גוש קטיף יבנה ויכונן במהרה בימינו אמן. איתן, היית מפקד גיבור במערכה הזו, אחריך הלכו הלוחמים בביטחון הראת דוגמה אישית אנחנו גאים בך ומצדיעים בך. קיימת את מצוות ישוב הארץ בחייך ובמותך. אתה מקיים כעת את המצווה האחרונה שלך יישוב הארץ. כשאתה חונך את החלקה הצבאית בבית העלמין האזורי של גוש מערבא בשומרון, שבעזרת ה' יהיה האחרון. אנחנו נמצאים במלחמה אכזרית, מול אויב ברברי ואנחנו ננצח אותם בעזרת השם ניצחון מוחץ. אנחנו כואבים ובוכים, אבל אנחנו לא נשברים. לעולם לא נשבר".

לסיום פנה למשפחה: "דוד וחיה ההורים, האחים האחיות. כל משפחת פיש היקרה אנחנו אוהבים אתכם, תמיד נהיה איתכם. אנחנו מבטיחים שנחבק אתכם, ונתחזק יחד איתכם, אתם חלק מהסיפור של השומרון, של צהל ושל מדינת ישראל לתמיד אנחנו מצדיעים לכם, אנחנו מעריצים אתכם, תמיד נהיה איתכם".

הרב אהרון פילבר, רב בישיבה התיכונית קרני שומרון שבה איתן למד, ספד לו: "איתן משכמו ומעלה כשמך כן תהילתך. בעברית אומרים סלע איתן נחל איתן היית חזק נחוש, תמיד ידעת מה חשוב בחיים במה להשקיע. מידותיך היו מושלמות. תמיד מדבר בנימוס ובענווה לכל אדם מבלי לוותר על עקרונותיך. תמיד היית מסור מאוד. בפגישתנו האחרונה שהייתה לא מזמן דיברתי איתך על נושא מאוד אישי הצעתי לך הצעה. ברגישות שלך ובחן המיוחד שלך דחית את הצעתי. נפרדנו, לאחר כמה דקות, בדרך כל כך אופיינית למידותיך באת ואמרת לי: אני כל כך מעריך את זה שאתה חושב עליי. כמה רגישות כמה ענווה. אהבנו אותך מאוד, אוהבים אותך תמיד תשמור עלינו ועל משפחתך מלמעלה עם כל מוסרי הנפש על תקומת ישראל. ותצעק לפני כיסא הכבוד ותאמר לו: לצרותינו די ונזכה במהרה לביאת משיח צדקנו".