אאל רג׳ב בתוך מנהרהדובר צה"ל

צה"ל ושב"כ חושפים הערב (שלישי) תיעוד מיוחד של בכירי חטיבת צפון רצועת עזה וחטיבת העיר עזה של חמאס בתמונות שטרם נראו מתוך המנהרות. מרבית הבכירים חוסלו במהלך הלחימה.

חטיבת צפון הרצועה היא החטיבה השנייה בגודלה בחמאס. בתקיפת המנהרה בה התחבאו מפקדי ארגון הטרור, מתחת לבתי אזרחים ובסמיכות לבית החולים האינדונזי, חיסלו כוחות צה"ל בהכוונת מודיעינית של שב"כ ואמ"ן את מפקד החטיבה, אחמד ע׳נדור, סגן-מפקד החטיבה, ואאל רג'ב ובכירים נוספים ביניהם: מפקד גדוד הסיוע של החטיבה, ראש מערך התמ"ס ואחראי התצפיות בצפון הרצועה.

אחמד ע׳נדור שימש כחבר במועצה המצומצמת של הזרוע הצבאית. ע׳נדור היה אחראי להכוונה וניהול של כלל פעולות הטרור של ארגון הטרור חמאס במרחב צפון רצועת עזה.

במקביל לחיסולם של המפקדים בחטיבת צפון הרצועה, חוסלו מפקד גדוד בית לאהיא, מפקד גדוד מרכז ג׳באליה ומחבלים רק בחטיבה זו. בשל הפגיעה בשדרת הפיקוד והתשתיות שלה, נפגע משמעותית תפקודה של חטיבת צפון רצועת עזה.

בכירי חמאס שחוסלו
בכירי חמאס שחוסלוצילום: דובר צה"ל

חטיבת העיר עזה היא החטיבה הגדולה ביותר בחמאס. בעיר עזה נמצאים מוצבים צבאיים רבים וכן אתרי יצור ומחסני אמצעי לחימה בלב האוכלוסייה האזרחית. העיר עזה היא דוגמה בולטת לשימוש חמאס באוכלוסייה האזרחית כמגן אנושי.

בנוסף, כוחות צה"ל חיסלו ארבעה מפקדי גדודים בחטיבת עזה וביניהם: מפקד גדוד צברה, מפקד גדוד שאטי, מפקד גדוד דארג' תפאח ומפקד גדוד שג'עייה.

גדוד צברה, נפגע משמעותית ובנוסף למפקד הגדוד חוסלו מפקדים בשדרת הפיקוד המרכזית והוצאו מכלל שימוש תשתיות ומפקדות הגדוד.

בגזרת גדוד שאטי כוחות צה"ל השתלטו על מעוזים מרכזיים. באחריות הגדוד ישנן מפקדות מרכזיות של חמאס, ביניהן מפקדת חמאס בבית החולים שיפאא׳ שתשתיות בתת הקרקע שלה סוכלו. בנוסף, חוסל אחראי הנ"ט בחטיבה, אחראי המערך האווירי ואחראי המערך הימי.