ברקת בוועדהערוץ 7

שר הכלכלה ניר ברקת הגיע הבוקר (רביעי) לדיון בוועדת הכלכלה במהלכו מתח ברקת ביקורת חריפה על התנהלות משרד האוצר.

"אנחנו מחוייבים להמשיך הלחימה עד הסוף והכרעה מוחלטת של החמאס והחזרת החטופים ומחוייבים לחיזוק כלכלת ישראל", אמר ברקת. "אני חורש את השטח כל הזמן ורואים את המצוקות והן קשות מאוד".

"עסקים שעומדים לפני קריסה ומה הם עשו פתחו עסק ורוצים להגשים חלומות ובדגש על הפריפריה. באה המלחמה שהציבה אתגרים שהם לא יכולים לעמוד וצועקים הצילו וסומכים על הממשלה ומצפים לערבות הדדית בין הממשלה לבין העסקים והם רוצים סיוע".

בהמשך תקף: "לא מבינים אותנו באוצר והוא מנותק מהשטח ולא שואלים איך אפשר לעזור. נוצר מצב שאנחני מפקירים ואני לא אתן לזה יד ולא אתן שעסקים יקרסו זה לא יעלה על הדעת אנחנו ערבים להם".

"הלוחמים אומרים לי בשטח - תמשיכו עד הסוף והם צריכים להיות מוטרדים בענייני פרנסה? זה הגיוני? אם העסקים שלנו יקרסו - החמאס ניצח".

בהמשך הדיון איים ברקת כי אם משרדו לא יקבל כספים נוספים לסיוע לעסקים יתנגד לתקציב: "אני לא אתמוך בתקציב אם לא נקבל 250 מיליון שקל".

בהמשך, יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד האשים: "התקציב הזה הרי לא קורה בחלל ריק. הוא בא אחרי האסון הבטחוני הקשה בתולדותינו. הממשלה הזו, ראש הממשלה הזה ביוהרתם, ברשלנותם, חתומים על כך שבמשמרת שלהם נרצחו 1,200 אזרחים ישראלים, נחטפו מאות אזרחים נוספים, ישובים שלמים נשרפו וננטשו, בוצעו זוועות ומעשי אימה שרודפים את כולנו בסיוטי הלילה".

"בעולם מתוקן, האחראים לא היו נשארים בתפקידם אפילו יום אחד. אלא שכולנו החלטנו שאנחנו נשים את הכל בצד עד לנצחון במלחמה. לא שכחנו ולא סלחנו, אבל הבנו שיש עכשיו דברים חשובים יותר".

"עד שהתברר שהממשלה דווקא שכחה, וראש הממשלה סלח לעצמו ממש בקלות, ומה שהכי חמור, הממשלה מתנהלת ומתנהגת כאילו אין מלחמה, ואין הרוגים, ואין לה שום דבר חשוב יותר מהאינטרסים של פוליטיקאים ומפלגות ומהניסיון של נתניהו לשמור על הכסא שלו בעזרת שוחד פוליטי לשותפיו. זה לא תקציב, זו פקודה בלתי חוקית בעליל לחברי הכנסת לגנוב את כספי הציבור בזמן מלחמה כדי לעשות פוליטיקה. אני קורא מפה לחברי הכנסת של הקואליציה: מה עובר עליכם?".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה "מתווה הסיוע לעסקים שגובש על ידי משרד האוצר ואושר פה אחד בכנסת, קואליציה ואופוזיציה, ובשיתוף פעולה מלא עם כלל הארגונים הכלכליים במשק, הוא המרחיב ביותר שנעשה מאז קום המדינה.

כמעט פי ארבעה ממתווה הסיוע לעסקים בתקופת הקורונה. כל זאת בנוסף לקרן הלוואות בערבות מדינה, פיצויים מלאים בישובי ספר ובישובים של עד 40 ק"מ בגבול הדרום ו 9 ק"מ בגבול הצפון, חל"ת בתנאים משופרים, מענקים לחזרת עובדים ומימון הכשרות ועוד. לא סתם ניכרת בשבועות האחרונים התאוששות מרשימה של המשק למרות התמשכות המלחמה. השר ברקת רצה שהתקציבים יועברו דרך משרדו בכדי לקבל על כך דיבידנד פוליטי.

החלטת האוצר היתה שהסיוע לעסקים יועבר דרך רשות המיסים, וזאת בכדי שהסיוע יהיה מהר ויעיל. מאז ברקת כועס ולא מפסיק לתקוף את משרד האוצר גם כשאין על מה. חבל שהשר ברקת לא מצליח להתעלות מעל לשיקולים פוליטיים ולהתאחד בזמן מלחמה. משרד האוצר ימשיך לתמוך את מאמצי המלחמה בחזית ובעורף ולהוביל את הכלכלה באחריות ובמדיניות מרחיבה של מתן רשת ביטחון לאזרחי ישראל ולמשק כולו".