השר גלנט בצפון
השר גלנט בצפוןצילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

שר הביטחון יואב גלנט נפגש היום (רביעי) עם ראשי רשויות בצפון על רקע החשש הגובר מארגון חיזבאללה.

במהלך הפגישה הצהיר גלנט שביטחון תושבי הצפון יתגבר באמצעות הסטה של ארגון הטרור חיזבאללה אל מעבר לנחל הליטני.

לדבריו, העדיפות היא למהלך מדיני שיבצע את השינוי אך אם לא תהיה ברירה, ניתן לעשות זאת באמצעים צבאיים.

"כאשר נשלים את הליך הלחימה בעזה, נהיה במציאות אחרת בה המאמץ הצבאי יופנה בעיקר לצפון, מפני שהפרופורציה בין חיזבאללה לחמאס ידועה לנו", הצהיר גלנט.

לדבריו, "אנחנו נחזיר את התושבים לבתים שלהם רק כאשר ייווצרו תנאים לעשות את זה ונהיה בטוחים שאנחנו יכולים לתת להם הגנה, שתהיה בנויה על היקף אחר של כוחות. איפה שהיה גדוד, תהיה חטיבה, יהיה מיגון אחר, יהיו מרכיבי ביטחון אחרים, תהיה תפיסת הגנה כוללת עם סד"כ אחר ועם נוכחות אחרת".

"לחיזבאללה יש למעלה ממאה הרוגים ופגיעות מאד משמעותיות בעמדות תצפית, מפקדות ובמחסני אמל"ח, את הדבר הזה אנחנו נבסס לכדי משהו שהוא הבנה והרחבה אופרטיבית של הגזרה, ככה שיהיה ברור שבשטח קו המגע אין איומים - לא בירי נ"ט לא בנוכחות על הגבול ובטח לא בכוחות שיכולים לפשוט לתוך שטח מדינת ישראל מקרוב", הוסיף.

"ככל שנצליח בהישג בעזה הדברים יהיו יותר ברורים כאן. כל בן אדם בלבנון יכול לקחת את המפה, את התצלום אוויר של עזה, לשים אותו על התצלום אוויר של ביירות ולשאול את עצמו אם זה מה שהוא רוצה שיקרה שם. ככל שנגיע להישג יותר ברור זה יהיה ברור גם. ישנה אפשרות אחת שנגיע להסכמה שונה, שיכולה להיות דומה להסכם 1701, בתיווך של גורמים בינלאומיים. יכבדו את הנוכחות שלנו, את הקיום שלנו ואת הביטחון שלנו ואנחנו נכבד את הצד השני", הדגיש שר הביטחון.

הוא ציין כי "האפשרות השנייה היא שאנחנו נאלץ לעשות את הדבר הזה בכוח. אנחנו לא רוצים מלחמה, אך אם נגיע למצב שאנחנו צריכים לבסס פה ביטחון אנחנו לא נהסס - כמו שלא היססנו בדרום".

גלנט גם הבטיח לפעול לקיום "הפוגה" לתושבי הצפון הגרים ביישובים במרחק של עד 9 קילומטרים מהגבול, וששגרת חייהם נפגעה בשל בשל הנוכחות המשמעותית של צה"ל באזור. זאת לאחר שהתושבים דרשו להיכלל במתווה הפינוי.

שר הביטחון קיים הערכת מצב עם מפקד אוגדה 146 תת-אלוף ישראל שומר, האלוף (במיל׳) יצחק ג׳רי גרשון, מפקד בסיס חיל הים תת-אלוף אלי סוחוליצקי ומפקדי חטיבות המילואים הפועלות בגזרה.

הוא קיבל סקירה על הפעילות האווירית, הימית והקרקעית המתבצעת להגנה על היישובים ולהתקפה נגד חיזבאללה. עוד שוחח השר עם הלוחמים והמפקדים במילואים, והביע את הערכתו על תרומתם המשמעותית. גלנט התחייב בפני הלוחמים כי יפעל להרחבת היקף ההטבות הניתן למשרתי המילואים.