מבקר המדינה מתניהו אנגלמן קיים היום (רביעי) סיור בגדר הביטחון באזור ירושלים, השרון ובשומרון. זאת, על מנת לבחון מקרוב את היערכות צה"ל והמשטרה לספק את הביטחון הנדרש לתושבי המרכז, ירושלים ויהודה ושומרון מפני מחבלים.

לפני פחות משנה פורסם דו"ח מבקר המדינה על אפקטיביות מכשול קו התפר. לפי הדו"ח נכון לסוף שנת 2021 48% מגדר קו התפר לא הייתה בכשירות, באותה שנה זוהו לא פחות מ- 1.4 מיליון כניסות של שב"חים לישראל כאשר רק פחות מ-1% מהם קיבלו מענה מהכוחות בשטח. כ

מו כן, נכון לשנת 2022 הסתננו לישראל מדי יום 3,600 פלסטינים בממוצע דרך פרצות בגדר קו התפר. כל זאת למרות שעד לסוף שנת 2021 המדינה הוציאה 8.3 מיליארד ש"ח לצורך הקמת מכשול קו התפר ועבור מרכיבים נוספים.

במסגרת הסיור המבקר נפגש עם בכירי עיריית ירושלים והמועצה האזורית דרום השרון וכן עם ראש מועצת שומרון יוסי דגן. בנוסף אליהם השתתפו בסיור בכירים מהמשטרה וחברי כיתות כוננות.

בסיור הועלו טענות של תושבים לפערים וליקויים בהיערכות גורמי הביטחון למניעת תרחיש של חדירת מחבלים לישובים ולערים המצויים בסמיכות לאוכלוסייה פלסטינית.

במכשול המוצב בירושלים המבקר בחן את המענה הביטחוני ואת הפערים במרכיבי ביטחון באזור שבין שכונות ערביות שנמצאות מחוץ לגדר ונחשבות שטח מוניציפלי של העיר, כדוגמת מחנה הפליטים שועפאט, לבין שכונת פסגת זאב הסמוכה אליהן.

בדרום השרון המבקר בחן את המצב הביטחוני ביישובים צמודי הגדר, כדוגמת מתן, ובחן כיצד כוחות הביטחון מבטיחים שהיישובים לא יחוו מתקפה דומה לאלו של עוטף עזה.

בשומרון המבקר עמד על פעולות צה"ל לשמירה על ביטחונם של תושבי יו"ש וביקר בברקן עם ראש המועצה. זאת על רקע דוח הביקורת בנושא "אבטחת הצירים ביו"ש", אשר הטיוטה שלו הופצה לאחרונה לבכירי הדרג המדיני והצבאי לקבלת תגובתם, ועל רקע ביקורת פתע במוצבי צה"ל בגבול הצפון לפני המלחמה אשר פרסומה הושהה בעת הזאת על ידי הוועדה לענייני ביקורת המדינה.

לדברי המבקר אנגלמן: "הטבח ב 7.10 השפיע עמוקות על תחושת הביטחון של כלל אזרחי ישראל. לצד ישובי עוטף עזה בדרום וישובי קווי העימות בצפון, גם יישובי עוטף ירושלים, עוטף גוש דן ויהודה ושומרון בסיכון. אסור להיות שאננים. אני נמצא בביקור בפאתי ירושלים ליד מחנה הפליטים שועפאט והוצגו בפנינו פערים מאוד משמעותיים בכל הנוגע במרכיבי הביטחון ובצרכים הביטחוניים של הכוחות הפועלים במקום. הממשלה וכוחות הביטחון חייבים לוודא כשירות מלאה של גדר ההפרדה ולבחון את הקונספציה ואת האפקטיביות של המכשול".

"פגשתי תושבים רבים שאינם חשים תחושת ביטחון וחוששים לחייהם. על ראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל והמפכ"ל להבטיח את ביטחונם של כלל אזרחי ישראל לצד הפעילות החשובה המתבצעת בגבולות הדרומיים והצפוניים של המדינה", אמר אנגלמן.

יוסי דגן אמר למבקר: "אני מודה לך על הביקור החשוב אנחנו כאן עומדים ופועלים יום ולילה כדי לשפר את הביטחון כדי להוסיף מרכיבי ביטחון גם באמצעות הדברים שהצבא מספק וגם באמצעות תרומות שאנחנו מביאים מרחבי העולם אנחנו נותנים את חלקנו להיות חלק מההגנה להגן על יישובי השומרון יחד עם צהל ומכאן להיות שותפים בהגנה על ביטחון עורף מדינת ישראל במרכז הארץ ולהיות חלק מהניצחון במלחמה".

"התרשמת כאן מאנשים מחברי כיתות הכוננות אנשים שעזבו את כל העיסוקים ואת כל החיים שלהם מלאים באמונה ברצון ומוטיבציה ומתוך זה אנחנו מייצרים יחד עוצמה גדולה. הצרכים והליקויים שעליהם שוחחנו צריכים להיות מטופלים אבל חשוב לי לומר שלצד העלאת האתגרים אנחנו מלאים בעוצמה בנחישות כדי לנצח יחד עם כל עם ישראל", הוסיף.