מרב מיכאלי
מרב מיכאליצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

יושבת ראש מפלגת 'העבודה' מרב מיכאלי הכריזה היום (חמישי) על פריימריז במפלגתה בעוד ארבעה חודשים.

"מדינת ישראל נמצאת בימים אלה בשבר גדול. מתוך השבר הנורא הזה, צריך שתהיה לישראל התחלה חדשה, ריסטרט. ובשביל שזה יקרה, צריכות להתקיים בחירות, ואני משוכנעת שישראל הולכת לבחירות בשנת 2024.

כדי להיערך לבחירות האלה, אני פותחת את המפלגה, ואני מתכוונת להקדים את הפרמייריז לראשות מפלגת העבודה ולקיים אותם בעוד ארבעה חודשים, בתקווה שהמלחמה תסתיים עד אז ושכל החטופות והחטופים יחזרו אלינו. אם הבחירות לכנסת יוקדמו עוד יותר - ואני מאד מקווה שכך יהיה - נקדים את הפריימריס בהתאם", אמרה.

"אני קוראת לכל הנשים והגברים המצוינים, גיבורות וגיבורים אזרחיים וצבאיים, שמתלבטים בימים אלו האם להצטרף לחיים הפוליטיים - א. כן, להיכנס לפוליטיקה, וב. להתפקד ולהתמודד במסגרת מפלגת העבודה. מפלגת העבודה היא גוף חשוב וחיוני שנדרש כדי לשקם את מדינת ישראל אחרי השבר הנורא שעובר עלינו. היום יותר מתמיד, ישראל זקוקה מאד למפלגת מרכז שמאל ציונית דמוקרטית", אמרה במסיבת העיתונאים.

"אני מאמינה במפלגת העבודה, לכן כל כך נלחמתי עליה. מפלגת העבודה היא היחידה שהמצע שלה הוא באמת מגילת העצמאות. היחידה בגוש הדמוקרטי שהיא באמת דמוקרטית, היחידה שמחויבת לשוויון מגדרי, והיחידה שיש לה תשובה ליום שאחרי המלחמה, שמבינה שביטחון אמיתי יבוא מהסדר מדיני. אני מאמינה שהעבודה צריכה ויכולה לשוב ולהיות שחקנית משמעותית בקביעת עתידה של מדינת ישראל.

יחד עם חברותיי וחבריי, הייתי אחראית להצלתה של מפלגת העבודה ולהצלחתה בבחירות לכנסת ה-24. וכמי שעמדה בראש המערכת, אני אחראית גם על מצבה של המפלגה כיום. אחריות היא לא רק על הצלחות", אמרה.

היא הודיע כי היא בקרוב פורשת, "לכן אין לי כוונה להתמודד בפריימריז לראשות המפלגה ולא אתמודד גם על מקום ברשימת העבודה לכנסת הבאה. כן אהיה כאן לעשות הכל כדי להעביר למנהיגה או למנהיג הבא של המפלגה את ההגה בצורה הטובה ביותר, לטובת בניה מחודשת של המפלגה ושל המדינה שלנו.

אני מוסרת ניחומים וחיזוק ידיים למשפחות החיילים הגיבורים שנפלו במערכה הזאת, איחולי החלמה לפצועים וכמובן - חוזרת ודורשת לעשות הכל כדי להחזיר את החטופות והחטופים שלנו. היום נר ראשון של חנוכה. הלוואי והצעד הזה יביא את תחילתו של אור גדול שישראל כל כך מחכה לו".

מיכאלי מכהנת כיו"ר מפלגת העבודה מאז תחילת 2021. בבחירות האחרונות בנובמבר אשתקד היא הובילה את המפלגה למפלה שבה צנח מספר הח"כים שלה בכנסת לארבעה בלבד וספגה אז ביקורת קשה על שסירבה להתאחד לרשימה משותפת עם מרצ, שלא עברה את אחוז החסימה.

ח"כ גלעד קריב הגיב להצהרתה, "מרב מיכאלי קיבלה את ההחלטה המתבקשת ואני מברך ומעריך אותה על כך. ההחלטה הזו משקפת את רצון הרוב המכריע של חברי ומצביעי מפלגת העבודה. בימים הקרובים אפעל לאימוץ דפוס של הנהגה משותפת לחודשים הקרובים יחד עם חברותיי לסיעה".

עוד אמר כי "לצד התמיכה במאמץ להחזרת החטופים ובמאמצי הלחימה של צה"ל, על מפלגת העבודה להוביל את ההתארגנות המחודשת בשמאל הציוני ואת המאבק הציבורי להדחת נתניהו ולהקדמת הבחירות".

לסיום הוסיף: "מפלגת העבודה היא מפלגה דמוקרטית אמיתית. מי שמאמינים בדמוקרטיה, הפגינו למען הדמוקרטיה, ונחושים לשקם, יחד, את מדינת ישראל אחרי האסון הגדול של ה-7.10 - צריכים לפעול ברצינות לאיחוד הכוחות בשמאל הציוני ולהתחדשות שלו, ולהעמדת אלטרנטיבה בטחונית, מדינית, חברתית ואזרחית לימין הכהניסטי, לביביזם המושחת והמפלג, ולא פחות מכך גם לגמגום ולזגזוג המתמשך של מפלגות המרכז".

מזכ"ל מרצ תומר רזניק הגיב להודעתה של מרב מיכאלי, "יש לקיים בחירות משותפות לראשות כל מחנה השמאל הציוני - אסור לחזור על הטעות של הבחירות הקודמות".

"הודעתה של מיכאלי חשובה גם אם מגיעה באיחור, אולם אסור למחנה השמאל הציוני בכלל ולמפלגת העבודה בפרט לחזור על הטעות של הבחירות הקודמות - מרצ, העבודה והחלקים השמאליים בתנועת המחאה צריכים לרוץ במשותף. אני קורא לוועידת העבודה ולחברי סיעתה בכנסת לאמץ החלטה על איחוד כוחות פוליטי שראשיתו בחירות משותפות לראשות מחנה השמאל".