זלנסקי בהדלקת נר חנוכה
זלנסקי בהדלקת נר חנוכהצילום: לשכת הנשיא האוקראינית

מנהיגים ברחבי העולם בירכו ביממה האחרונה את העם היהודי לרגל חג החנוכה וחלקם אף השתתפו בטקסי הדלקת נרות חגיגיים.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן פרסם הלילה (שישי) תמונה של החנוכייה בבית הלבן וכתב בחשבון ה-X שלו: "סיפור חנוכה מלמד אותנו שגם מעט אור, בכל מקום בו הוא נמצא, יכול להפיג את החושך ולהאיר דרך קדימה. ג'יל ואני מאחלים לכם וליקיריכם חג חנוכה שמח".

החנוכייה בבית הלבן
החנוכייה בבית הלבןצילום: דוברות

סגנית הנשיא, קמלה האריס, הדליקה נר ראשון של חנוכה עם בעלה היהודי דאג אומהוף שכתב לאחר ההדלקה: "הלילה, אנו מדליקים בגאווה את החנוכיות ונותנים להן להאיר מהחלונות שלנו כתזכורת שגם בחושך אנחנו יכולים להביא את האור".

"הקהילה היהודית עוברת תקופה קשה כעת, כאשר שנאה ואלימות אנטישמיות מתגברות בארצות הברית ומחוצה לה. אנו מכבדים וזוכרים את אלה שלא יכולים להצטרף אלינו ומקווים לעתיד שבו כולנו נוכל לחיות ללא שנאה", הוסיף.

דאג אומהוף וקמלה האריס מדליקים נר חנוכה
דאג אומהוף וקמלה האריס מדליקים נר חנוכהצילום: מהטוויטר

בגרמניה השתתף הקנצלר, אולף שולץ, בהדלקת הנרות המסורתית בשער ברנדנבורג שמוביל מדי שנה רבה של ברלין הרב יהודה טייכטל.

את הנר הראשון הדליק הקנצלר יחד עם הרב טייכטל על רקע תמונות מ"סרטון הזוועות" כדי להעביר את המסר שאור גדול מאיר את החושך הכבד.

"חנוכה מסמל תקווה וביטחון - אנחנו צריכים במיוחד את שניהם בימים אלה. מתקפת הטרור של חמאס זעזעה את כולנו באופן עמוק וכוונה נגד האנושות כולה", אמר שולץ.

הוא הוסיף "חשוב לגלות סולדיריות ולחבק את עם ישראל והקהילה היהודית. בדרך זו כל אחד ואחת מאיתנו יכולים להוציא אל הפועל את המלים 'לעולם לא עוד'.

"לעמוד כאן, במקום שבו הנאצים ערכו את מצעדיהם, האין זה מסר של אור ותקווה?", סיכם הקנצלר.

גם יו"ר האופוזיציה בגרמניה, פרידריך מרץ, בירך: "אני מאחל מכל ליבי לכל היהודים חג חנוכה שמח. עד כמה שהעולם נראה אפל אחרי המתקפה הנוראה של חמאס על ישראל - ניצוץ קטן של תקווה יוכל להתגבר על החושך".

נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי נר ראשון של חנוכה בלשכתו, יחד עם שלוחי חב"ד המשמשים גם רבני ערים באוקראינה.

את הפגישה וההדלקה יזמה "פדרציית הקהילות היהודיות באוקראינה" (FJCU) שבראשה עומד שליח חב"ד הרב מאיר סטמבלר.

לאחר הדלקת הנר הערב, שוחח הנשיא עם הרבנים והביע בפניהם את הערכתו על פועלם עם יהודי המדינה במהלך כל ימות השנה.

ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, בו פרסם סרטון שפנה ליהודי רצו. "ליהודי קנדה: כשאתם מתאספים סביב החנוכייה להדליק נר ראשון של חנוכה אני רוצה שתדעו שאנחנו עומדים לצדכם. אני מקווה שתוכלו למצוא נחמה וכוח מציון המסורת החשובה שלכם".

ראש ממשלת הודו, נרדרה מודי, כתב בחשבונות ברשת X בשפה העברית: "מאחל חג חנוכה שמח לראש הממשלה בנימין נתניהו ולעם ישראל. מי יתן והחג הזה יביא עימו שלום, תקווה ואור בחייהם של כולם".

ראש ממשלת בריטניה רישי סונאק כתב: "חשוב לזכור את הזמן המאתגר שעומד בפני חברינו היהודים בכל מקום. אני רוצה לחגוג את החוזק המתמשך של הקהילות היהודיות. אני אדליק אתכם את החנוכייה לציון החג החשוב הזה והיו בטוחים שתמיד אעמוד לצידכם".