דנמרק
דנמרקצילום: רויטרס

לאחר המהומות והחשש מפיגועי נקמה, דנמרק אוסרת על שריפת ספרי הקודש.

חברי הפרלמנט בדנמרק הצביעו ביום חמישי על הצעת חוק האוסרת על "יחס לא הולם לטקסטים דתיים" ומטילה עונש מאסר של עד שנתיים או קנס גבוה על מי שישרוף את התנ"ך או הקוראן.

החוק החדש מגיע לאחר שמספר אירועים של שריפת הקוראן גרמו למהומות בדנמרק והגברת הכוננות מפני איומי טרור מצד מוסלמים. חברי הפרלמנט הצביעו ברוב של 94 תומכים מול 77 מתנגדים לאסור את שריפת ספרי הקודש.

חברי פרלמנט מהאופוזיציה הדנית היו נגד הצעת החוק, בטענה כי אסור להעניק לאיומים חיצוניים את האפשרות לכפות חוקים האוסרים על חופש הביטוי או הדיבור. "ההיסטוריה תשפוט אותנו בחומרה על כך, ועם סיבה טובה.

הכל מסתכם באם הגבלה על חופש הביטוי נקבעת על ידינו, או שהיא מוכתבת מבחוץ", אמרה מנהיגת הדמוקרטים בדנמרק, אינגר סטויברג, לסוכנות הידיעות "רויטרס". גם השכנה שבדיה שוקלת להעביר חוק דומה, לאחר מספר אירועים של שריפת הקוראן ואיום בשריפת התנ"ך שהובילו למחאות חריפות ואיומים בפיגועי נקמה מצד מוסלמים.

יוזם החוק בדנמרק, שר המשפטים פיטר הומלגורד מהמפלגה הסוציאל-דמוקרטית, אמר על שריפת ספרי הקודש כי "זה פוגע בדנמרק ובאינטרסים של דנמרק, ומסתכן בפגיעה בביטחון הדנים בחו"ל וכאן בבית".

ממשלת דנמרק טוענת כי לחוק החדש "תהיה השפעה מועטה מאוד על חופש הביטוי" וניתן יהיה עדיין להעביר ביקורת על ספרי קודש, אך לא לשרוף אותם.