בינה מלאכותית
בינה מלאכותיתצילום: איסטוק

הסכם היסטורי להסדרת השימוש בבינה מלאכותית. ראשי האיחוד האירופי הודיעו כי הצליחו להגיע להסכם בו יוגדרו החוקים לשימוש בבינה מלאכותית בקרב כל מדינות היבשת.

בהודעת האיחוד נמסר כי "לאחר 36 שעות של שיחות, נציגי המדינות הסכימו על כללים סביב השימוש בבינה מלאכותית במערכות כמו ChatGPT וזיהוי פנים".

בין היתר כולל ההסכם החדש אמצעי הגנה על השימוש בבינה מלאכותית בתוך האיחוד האירופי, וכן הגבלות על שימוש בבינה מלאכותית על ידי רשויות אכיפת החוק. לצרכנים תהיה הזכות להגיש תלונות, והרשויות המקומיות יוכלו להטיל קנסות על הפרות בשימוש בבינה המלאכותית.

החוק החדש אסור שימוש בבינה מלאכותית לצרכי מעקב בזמן אמת וטכנולוגיות ביומטריות, אך יאפשר למשטרה בכל מדינה להשתמש בטכנולוגיות הפולשניות רק במקרה של איום בלתי צפוי של פיגוע טרור, צורך בחיפוש אחר קורבנות והעמדה לדין על פשע חמור. ההגבלות החדשות יוטלו גם על ענקיות הטכנולוגיה ובהן גוגל, ורשתות חברתיות כמו X או טיקטוק.

חברי הפרלמנט האירופי יצביעו על הצעות חוק הבינה המלאכותית בתחילת השנה הבאה, אך בכל מקרה החקיקה לא תיכנס לתוקף עד 2025 לפחות. הממונה על השוק הפנימי באיחוד האירופי, תיירי ברטון, כינה את ההסכם "היסטורי".

בפוסט שפרסם ברשתות החברתיות כתב ברטון כי "חוק הסדרת השימוש בבינה מלאכותית הוא הרבה יותר מספר חוקים, הוא נקודת השקה עבור סטארט-אפים וחוקרים באיחוד האירופי להוביל את מרוץ הבינה המלאכותית העולמי".

גם נשיאת הנציבות האירופית, אורסולה פון דר ליין, שיבחה את ההסכם החדש, וכתבה ברשתות החברתיות כי "חוק הבינה המלאכותית יסייע בפיתוח טכנולוגיה שאינה מאיימת על בטיחותם וזכויותיהם של אנשים. זו מסגרת משפטית ייחודית לפיתוח בינה מלאכותית שאתם יכולים לסמוך עליה".