ממרומי הישוב מורשת נפרסים בקעות הגלילים. ממערב, נפרסים עמקי הגליל התחתון בואכה הקריות והים התיכון מצפון, בקעת בית הכרם - במרכזה העיר כרמיאל, מדרום בקעת בית נטופה, בקעת סחנין ומאגר אשכול.

הגליל כמו שאר חבלי הארץ ירוק עכשיו, הגשמים הברוכים הביאו לירק ולפריחה. אפילו הדי הפיצוצים וקולות המטוסים גבוה בשמיים לא מפריעים לשלות וליופי האזור. עלינו צפונה. לתל יודפת הקשורה אף היא למלחמות ישראל, ליער הקופים ובעלי החיים המטופלים בו, לסדנת אפיה ואפילו לסדנת עור. הכול נגיש, מתאים לאווירה ולמציאות שבה אנו חיים.

תל יודפת

יודפת נזכרת לראשונה במקורות הכתובים, כיישוב יהודי שקט בגליל, עד שנכנסה בו אש המרד ברומאים, שהתלקחה בשנת 67 לספה"נ.

יוסף בן מתתיהו, מפקד המרד בגליל, כותב בספרו תולדות מלחמת היהודים עם הרומאים שהוא ביצר את העיר לקראת המרד הגדול ואף קבע בה את מקום מושבו.

יודפת היה מקום נוח להגנה, כפי שמתאר יוסף בן מתתיהו: "והעיר יודפת נמצאת כמעט כולה בראש הר תלול המוקף מעברים תהומות אין חקר, ובנַסות איש להשקיף למטה, תחשכנה עיניו מעומק פי התהום, ורק מרוח צפון נמצאה דרך אל העיר כי שם נבנתה בצלע ההר..." (מלחמות היהודים ג', ז', ז').

מורדים רבים מהגליל התרכזו ביודפת. הרומאים צרו על העיר במשך 47 יום, תוך הפגזת העיר ב-160 מכונות ירייה וניהול קרבות בלתי פוסקים, שגבו קורבנות כבדים משני הצדדים. בסופו של דבר הרומאים השתלטו על יודפת בעורמה, לאחר שבוגד מקרב הנצורים יעץ להם לעלות על העיר בחשאי לפנות בוקר, כאשר על השומרים היגעים נופלת תנומה. כך, על פי דברי יוסף בן מתתיהו, נפלה העיר.

שבילים מסומנים עוברים בין אתרי התל. אנו ממליצים על המסלול הירוק שאורכו כשעה. המסלול המסומן אדום, נגיש גם לנכים.

לא רחוק משם במרומי הישוב יודפת יער הקופים.

יער הקופים

תשכחו חלק ממה שהכרתם פעם על הכניסה הישנה, על הדרך הלא נולה. הכול כאן שונה. מיכל עזרוני הבת הראשונה שנולדה ביודפת הקימה כאן מתחם יפהפה בואכה יודפת. במרכזו יער הקופים. לצידו מספר חנויות יפות כולל לחם עשעאל כשר למהדרין.

נכנסנו בשער היער. "יער הקופים איננו “'גן חיות' רגיל", אומרת מיכל. "זהו בית גידול טבעי לחיות בר, בו משתדלים להגיע לשילוב של בעלי החיים אלו עם אלו מחד, ויצירת תנאים שבהם יכול האדם לצפות בחיות בסביבתן הטבעית, מאידך"

האטרקציה העיקרית במקום הם שני סוגי הקופים החיים בו – קופי הסנאי הקטנים והחמודים, וקופי המקק הגדולים יותר. הקופים מוחזקים בתנאי גידול הקרובים ככל האפשר לתנאי סביבתם הטבעית. בנוסף, תוכלו לפגוש ביער חיות בר שונות כמו יעלים, ואפילו עם תתנהגו יפה צפרי המים יערכו לכבודכם הצגה. ביקור במקום, הוא חוויה לכל המשפחה. לחורף מחממים את בתיהם של הקופים ונורה מנהלת המקום, דואגת לכל אחד מהם. גם לבעלי החיים שנפגעו בעוטף דואגים כאן. נוטלים חופן גרגירים מאכילים ומחפשים את הקופים והרי לכם חוויה.

יער הקופים
יער הקופיםצילום: קובי פינקלר

נסיעה קצרה דרומה ואנו ביישוב הדתי מורשת. הנוף משגע. בשער אנשי הישוב שומרים. אנחנו ליערית שטרן מנהלת סדנאות האפיה.

כבר מרחוק יערית מקבלת את פנינו בחיוך. על השולחן כבר מאפים מושקעים. ליערית שני סדנאות בקרית אתא לקבוצות גדולות ובמורשת לקטנות יותר. מה עושים? בראוניז חלומיים הורסים, שבכל סדנה מבקשים ללמוד איך מכינים אותם' מאפינס אוכמניות עם קרמבל, עוגת תפוחים מפנקת, עוגיות אלפחורס יפהפיות וטראפלס מדהימים.

והכל עם קבלת פנים ופינת כיבוד לאורך כל הסדנה. בסיום הלמידה, פותחים שולחן מפנק של מה שהכנו, בתוספת סלטים, גבינות ומטבלים – הכול בעבודת יד ובאהבה רבה.

סדנת אפיה במורשת
סדנת אפיה במורשתצילום: קובי פינקלר

לאחר הסדנה, כל משתתף ומשתתפת יקבלו אריזה יפה עם התוצרים שהכנו, מתכונים וטיפים מעולים לאפייה נהדרת גם בבית.

וחשוב לא פחות, ליווי מתמשך לאחר הסדנה, עד שתגיעו בעצמכם בסביבה הביתית שלכם לתוצאות מדהימות!כשר למהדרין. אישה מדהימה. כולם כאן נהנים. גדולים וקטנים. 0723941161

אומניה – סדנת עור

כדי להשלים את היצירה ולאחר ששבענו אנו בדרכנו לקיבוץ אפק אחת הערים המקראיות סביב נחל נעמן.

אומניה
אומניהצילום: קובי פינקלר

נכנסנו לאומניה. בתוך קיבוץ אפק הירוק (כמו כל הגליל) ייסד לו האמן אלדד בכר מקום ליצור בו את מלאכת היד שלו – מוצרי אומנות מעור משובח.

אלדד החל את עיסוקו בעור במסעותיו בחו”ל מתוך אהבה ועניין במלאכות יד. שם למד את סודות המקצוע.
אלדד עבד בהדרכת ילדים ונוער במסגרות חינוכיות שונות והשכיל לשלב בין השניים: ליצור מערך פעילויות מגוון ומקורי ולהפוך לעסק משגשג עם קהל לקוחות רחב מעל 23 שנים.

לצידו של אלדד בפינה משלו עובד אביו בברזל. נחזור לאלדד שבסטודיו היפיפה שפתח הוא מלמד ומדריך קבוצות, ארגונים, משפחות, זוגות ופרטיים.

סדנת עור
סדנת עורצילום: קובי פינקלר

במהלך הסדנה, לומד כל משתתף טכניקות מקצועיות לעבודת יד בעור, בעזרתן יהפוך חומר גלם טבעי למוצר שימושי כגון צמידים, ארנקים, חגורות, מסכות, כפכפים, נרתיקים או תיקים או כל מוצר אישי לפי בחירתו.

במקום ניתן גם לרכוש את מגוון מוצריו של אלדד הכוללים תיקים, ארנקים, חגורות ועוד הזמנות בהתאמה אישית.
לכל המתעניינים במלאכה יש אפשרות לרכוש את כל הכלים והחומרים לעבודה עצמית ולקבל ייעוץ מקצועי והדרכה.

המקום מציע שפע של חניה, סביבה פסטורלית, אווירה משפחתית חמה, כוס קפה ויחס אישי לכל אורח.

זהו בית מלאכה וחנות לאמנות העור שכמעט ולא ניתן למצוא כמותו ברחבי ארצינו. טלפון: 0723957613.

ברדיו ממשיכים לדווח על המלחמה. כאן בגליל המערבי, שקט. שלו. קחו לכם פסק זמן ותצפינו. זמן לגליל המערבי.

לפרטים נוספים: עמותת תיירות זמן גליל מערבי