לוחמים בשטח
לוחמים בשטחצילום: Michael Giladi/Flash90

64 ימים אחרי תחילת המלחמה ובצה"ל נערכים הן להמשך הלחימה במתכונת הנוכחית והן להמשך הלחימה בשנה הבאה.

באגף כח אדם ובאגף המבצעים מבינים שהמציאות לאורך הגבולות בדרום, ביו"ש ובצפון תהיה שונה ונערכים לכך כי שנת 2024 תהיה שנת לחימה כשכל לוחמי המילואים ישרתו לפחות חודש בשנה הבאה, שרות הסדיר לא יקטן ויעמוד על 36 חודשים עם הדגשים חדשים שיותאמו לתנאים החדשים.

באשר ללחימה בדרום, בצה"ל אומרים כי עד כה נתקפו 22,000 מטרות עיקרן ברצועת עזה, אלפי פירי מנהרות ומנהרות מבצעיות הושמדו ולפחות חצי משכבת המג"דים של החמאס הושמדה.

ההערכות בצבא מדברות על כ-7000 מחבלים הרוגים ולמעלה מ-12,000 פצועים ורואים בהתאם לכך ירידה הן בכמות השיגורים לשטח ישראל וכן בפעילות כנגד הלוחמים.

באשר ליכולותיו של החמאס רואים בשטח שפקודות שניתנות לא מבוצעות אבל הלחימה נמשכת ותמשך עוד תקופה לא קצרה עד שיסיימו את שלב הכיבוש וזה עוד בטרם יושלם שלב טיהור השטח.

גורם צבאי בכיר אמר היום כי בצה"ל "מזהים בימים האחרונים סימני שבירה בחמאס. היקף ההרס והנזק מייצרים בעיות פיקוד ושליטה. ישנם אזורים ברצועה שחמאס כבר לא שולט בהם צבאית", עם זאת מבהיר הגורם "על אף ההישגים, אנו לא קרובים לסוף הלחימה. ממשיכים לפעול בעוצמה רבה ומפרקים גדודים שלמים של חמאס. כחצי מהמג"דים של חמאס סוכלו"

"נכון שיש ירידה בהיקף השיגורים אבל צריך להיות מודע לכך שהמאס בנה עצמו לאורך שנים ויקח זמן עד לפירוקו מבחינה צבאית לפחות".

באשר לגבולות, מסבירים בצה"ל, כי ההגנה בצפון תחייב נוכחות רבה יותר של כוחות בכל התחומים וזה ידרוש הן משאבים והן לוחמים. במקביל אומרים בצבא כי החיזבללה נפגע והושמדו מתקנים ועמדות רבות.