חיילים ליד הגבול עם עזה
חיילים ליד הגבול עם עזהצילום: Oren Ben Hakoon/Flash90

חיילים לא פגשו את ההורים במשך כל ימי הכניסה הקרקעית, ולא הצליחו ליצור קשר עם הוריהם בשום דרך, אף לא באמצעות מכתבים, כך עולה מפרסומים בימים האחרונים.

טל שניידר, כתבת Times Of Israel, כתבה ברשת X ביום חמישי האחרון כי "צה"ל לא מצליח לעשות לוגיסטיקה של למסור להם מכתב/חבילה מהבית, לא מאפשר להם להתקשר (בכלל, למעט 1 דקה במשך 5 שבועות) ולא מעדכן את המשפחות על מצבם. שלא לדבר על לצאת מאז 7 באוק׳ או להתאוורר. כלום", דברי שניידר, אם לקצין בחטיבת הצנחנים.

מי שיצא לבאר את העניין הוא חבר הכנסת לשעבר מיכאל בן ארי, שהגיב לשניידר וכתב כי "לוחמים יוצאים להפוגה, מתקשרים, מקבלים מכתבים, חבילות. יש כפי הנראה מקרים חריגים. שבהם צריכים לטפל. יש בחטיבות החי"ר בסדיר, גישה שרוצה לשמור על מצב מלחמה, ולכן לא משחררים הביתה. לדעתי זו טעות, אבל שאלו יהיו הטעויות".

"אנחנו מקבלים תשובות כלליות של שיקולים מבצעיים לשאלה למה לא נותנים לנו ליצור איתם קשר. מרגישים שמנפנפים אותנו. אני משתדל להתמקד באנרגיות חיוביות", אמר אב אחד החיילים בחטיבה לערוץ 12.

כאמור, אף על פי שמתקבלים דיווחים רבים על מאמצים שצה"ל עושה על מנת לאפשר לחיילים לשלוח מכתבים ואף להתקשר למשפחות לאחר שמכשיר הטלפון האישי של חיילי החובה נאסף על ידי המפקדים בתחילת הלחימה, נראה שבחטיבות מסוימות, שצנחנים ביניהן, התקבלה החלטה פיקודית שלא לאפשר מגע רציף עם הבית, וזאת ככל הנראה על מנת שלא לפגוע ב"רוח הלחימה".