השר איתמר בן גביר
השר איתמר בן גבירצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דיון סוער התקיים אמש (ראשון) בקבינט שעסק בשאלת הכנסת פלסטינים לעבור בישראל ביהודה ושומרון ובמהלכו עלו הטונים לא אחת.

בפתח הישיבה ביקש ראש המל"ל לערוך לשרים סקירה על הכלכלה של הרשות וכן על מצב הכלכלה הישראלית וטען כי נוצרה בעיה הן בענף הבנייה והן בענף החקלאות כתוצאה ממחסור בפועלים פלסטינים.

השר בצלאל סמוטריץ' הגיב: "את המציאות הכלכלית בישראל משרד האוצר הוא זה שצריך להציג. מל"ל זה גוף ביטחוני והשאלה הכלכלית בישראל קשורה לאוצר, או לשר החקלאות, או השיכון, או הכלכלה".

סמוטריץ' ציין כי "שר השיכון אומר שאנחנו יכולים להתמודד בלי כניסת הפועלים וכך גם שר הכלכלה. אני לא אומר שזה פשוט - אבל אפשר להסתדר בלעדיהם".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הוסיף: "שמענו כאן סקירה משר האוצר שמסביר בהרחבה דברים שמשכנעים שאפשר להסתדר כלכלית בלי הפועלים. השתכנעתי שזה דווקא טוב למשק".

"גם אם לא הייתי משתכנע, מה שעומד בפניי בכל הדיווחים שאני מקבל מצוות המאבק להסתה, מאות ניטורים, מקרים רבים של הסתה מצד דרשנים, תקשורת ששוטפת לתושבי הרש"פ את המוח ושימו לב מה אומרים הבכירים אצלם. ג'יבריל רג'וב טען לערוץ מצרי שרצח תושבי העוטף היה 'בגדר תגובה טבעית לדיכוי' וכן ש'ההתפרצות הבאה תתרחש בגדה'", הוסיף בן גביר.

לדבריו, "יש לא מעט קטעי עיתונות, תקשורת, אני לא אומר שכולם באים לרצוח, אבל כולם חשופים להסתה. אני דיברתי כאן לאורך כל תשעת החודשים האחרונים נגד כניסת פועלים מעזה, היה כאן מי שזלזל, אמר שהם טובים לשקט ומביאים פרנסה הביתה. הסברתי אז שזה שקט מדומה ותראו היום, אין לי ספק שחלקם מסרו מידע למחבלי הנוחב'ה, שהגיעו לכאן עם מפות מדויקות של כל חדר וכל בית ותיאור של כל בסיס שהפועלים האלה בנו".

בשלב זה, גורם ביטחוני סייג, ואמר כי "ההמלצה היא לאפשר כניסה מגיל 35 עם ילדים. צריך לזכור שהם עוברים במעבר בידוק והילדים זה אחריות".

בן גביר השיב: "אתם בדקתם כמה ילדים היו לכוחות הנוחב'ה שנכנסו ועשו את הטבח? אני מוכן להתערב איתך שחלק גדול מהם עם ילדים וחלק מעל 35".

בסופו של דבר לא התקיימה הצבעה בסוף ישיבת הקבינט, זאת בשל העובדה שבקרב השרים היה רוב לדחיית ההחלטה.

במהלך החזרת הפועלים לישראל תמכו ראש הממשלה נתניהו, והשרים אמסלם ודיכטר. השרים שהתנגדו היו איתמר בן גביר, בצלאל סמוטריץ', יריב לוין, ישראל כץ ומירי רגב.