"אחד המחזות המבישים שיצא לי לראות בתקופה האחרונה,, כך מגדיר ראש מועצת שומרון, יוסי דגן, את הדיון בו השתתפו ראשי מועצות מיהודה ושומרון אודות הדרישה להכליל את תקציב ביטחון הישובים בבסיס התקציב.

"אנחנו נמצאים למעלה מחודשיים במלחמה קשה. 80-90 אחוז מהתושבים שלי מגויסים ונמצאים בעזה, בגבול עזה ובצפון או ביהודה ושומרון, יש הרוגים ופצועים, ואתה מגיע לוועדה ורואה דיון מלא בציניות וכל כך הרבה אנשים עם שנאה", אומר דגן המציין כי ישנם גם מי שאינם כאלה. "זו בושה וחרפה", הוא קובע.

"הגענו, ראשי מועצות ביהודה ושומרון, כדי לדרוש מחברי הכנסת, מימין ומשמאל, לא להצביע על התקציב כל עוד אין בתוכו הסעיפים של ביטחון הישובים ביהודה ושומרון", אומר דגן ומספר כי שאל את חברי הכנסת אם היו מעלים בדעתם להצביע בעד תקציב הנעדר את מרכיבי הביטחון באזור הצפון או בגבול ירדן. "לאיפה הגעתם? לאיפה הגעתם?", הוא שואל.

האם משמעות הדברים היא ששבנו לאותן מחלוקות ואותן התכתשויות שלפני שהבעה באוקטובר? דגן משיב: "רוב העם מאוחד. רוב העם מחבק אחד את השני ונלחמים אחד עם השני, אבל יש בכנסת כמה אנשים מנותקים. אמרתי להם, מה הקשר לימין ושמאל. לתושבים שלי לא מגיע ביטחון? הדם שלהם לא אדום? מאיפה אתם שואבים את השנאה הזו שלכם? חלק קיבלו ואמרו שהם מסכימים איתנו, והיו כאלה שצעקו אוטומטית אולי כי ראו מישהו עם כיפה שמייצג את השומרון, אבל אחרי שדיברנו, אני וחבריי, חלק אמרו שאנחנו צודקים, אבל אצל חלק מהם לא עוזר כלום. טאבולה-ראסה. עם ישראל בז לאנשים האלה מלאי השנאה".

"אנחנו, ראשי המועצות, ביטלנו את הלו"ז שלנו. אנחנו לא ישנים כבר למעלה מחודשיים. תושבים שלנו נהרגים בצפון ובדרום וביהודה ושומרון. אין אוכלוסייה שנותנת למדינת ישראל יותר מאשר האוכלוסייה ביהודה ושומרון, וגם אם לא היו נותנים יותר מאחרים, אף אחד לא עושה לנו טובה. זה מגיע לנו. מגיעים לנו מרכיבי ביטחון כמו שמגיע לתושבי הצפון. למה אנחנו צריכים לבוא כל פעם כמו קבצנים? למה הכספים של מרכיבי הביטחון ביהודה ושומרון צריכים לבוא ככספים קואליציוניים?".

לדבריו, ידוע לו ששר האוצר עובד יום ולילה לטובת העניין, אך "יש פקידות שחושבת שהיא מנהלת את המדינה ואני מצפה מראש הממשלה, משר האוצר ומכל השרים להפסיק את שלטון הפקידים הזה. לא יכול להיות שאנחנו צריכים לקבל מרכיבי ביטחון ככספים קואליציוניים. זה גם פחות, גם בנפרד וגם שותים לנו את הדם ומשמיצים אותנו כאילו אנחנו חבורת גנבים. למה הביטחון של ילד בעלי זהב או במבוא דותן שווה פחות מביטחון של ילד במטולה או במטולה?".

"נמאס לנו להיות קבצנים ולקבל רבע או חצי ממה שמקבלים אחרים וגם לקבל השמצות שיגידו עלינו שאנחנו שודדים את המדינה. זה לא מגיע לתושבים שלנו. אנחנו דורשים צדק וביטחון", אומר דגן.

בהתייחס לסוגיית הביטחון בשומרון אומר דגן כי על מנת לרסק את תשתית הטרור נדרשים מספר צעדים עליהם הוא מדבר מזה שנים. הצעד הראשון הוא מבצעים כדוגמת המבצעים שהיו אחרי חומת מגן, בנוסף מחסומים ביטחוניים, איסוף נשק והפנמה שהפתח' והרש"פ הם מחבלים נאצים כמו מחבלי החמאס. לשמחתי הרבה ואני משבח את צה"ל, השב"כ המשטרה והגמ"ר, יש הרבה יותר מבצעים אפקטיביים", הוא אומר ומציין כי נתון מוסתר מלמד שלמעלה מחצית מהמחבלים העצורים אינם שייכים לחמאס אלא דווקא לפתח'. "משום מה משתיקים את זה ולא מדברים על זה".

על המחסומים הוא מציין כי חלקם פועלים וחלקם משום מה לא. באשר לאיסוף הנשק דרוש שינוי קונספציה באשר ליחס לרשות הפלשתינית. "אנחנו כהתיישבות צריכים לתת ואנחנו נותנים את חלקנו, אנחנו מגייסים תרומות במיליונים מידידי השומרון בחו"ל ורוכשים נשק וכו' ומסייעים להגנה של השומרון וממנו על כל העורף של מדינת ישראל".