רכב של מחבלים בשדרות
רכב של מחבלים בשדרותJamal Awad/Flash90

סמל שלום שטרית, לוחם בגדוד 13 של גולני שנלחם במחבלים ביום מתקפת הפתע ונפצע באורח אנוש, סיפר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב' על יום המתקפה ב-7 באוקטובר.

"בסביבות שש התחיל הגשם של הטילים ורצנו למיגונית. בשלב מסוים אמרו לנו שיש חדירת מחבלים, דרכנו את הנשקים, הכנסנו מחסניות, אבל לא ציפינו לכזאת כמות של מחבלים", סיפר.

בשעה 6:40 בבוקר נתקל לראשונה במחבלים: "אני מבין ישר שזה מחבל, מרים את הנשק ומשחרר עליו כמה כדורים. המחבל הראשון נפל והשני שיחרר לי צרור לרגל. לא הפסקתי לירות ואז גם השני נפל".

"חזרתי אחורה וצעקתי לחברים שלי 'נפצעתי! אני צריך חוסם עורקים!'", אך חבריו שנלחמו לידו היו עסוקים בעצמם בלחימה.

בשל כך, שטרית סיפר כי החליט לשתוק ולנסות לחפות על הכוחות: "זה לא קל. הגוף שלך בהיסטריה, ואתה מנסה איכשהו לנתק את הראש ואת הרגש".

בשלב מסויים החליט להעמיד פני מת ונשאר עם עיניים פקוחות: "עברה עוד חצי שעה, מחבל מגיע מאחוריי ופשוט מדלג עליי. חיכיתי שיעבור אותי, ויריתי עליו מאחור, פירקתי עליו מחסנית, הוא גם מת ואז אני מבין שאין לי כדורים, מה אני עושה? אני לא יכול להישאר פה".

למרות פציעתו, החליט לנסות לחזור ולחבור לחבריו: "הרגל לא נשארה שלמה, העצם נשברה לחלוטין, אבל אתה באנדרלין, אז אתה לא מתייחס לכאב. אני מצליח לעמוד על רגל אחת, רגל שמאל. אני נצמד לבטון ומקפץ, קצת-קצת, לבפנים, לכיוון החברים".

בזמן שהוא מנסה לחבור לשניים מחבריו, נזרק לעברם רימון: "הרימון התפוצץ ושניהם נפצעו. נפלתי לרצפה, ואני מרים את הראש ורואה שאני מול הנגמ"ש. זחלתי מתחת לנגמ"ש. דקה אחריי זוחל אותו חבר שנפצע מהרימון".

שטרית סיפר כי יחד עם חבריו שהו מתחת לנגמ"ש שעתיים וחצי: "אני אומר לעצמי, שלום, כבר איבדת המון דם ואתה על זמן שאול. התחלתי להיפרד מבני המשפחה, בלב, אחד אחד. היו רגעים שהיה בא לי לחשוף את עצמי, לסיים את הסרט הרע הזה. אבל כל פעם אני נזכר במשפחה ואני אומר לעצמי – 'אני לא עושה את זה, אני לא מוותר'".

"אני עוצם עיניים ופתאום נורות יריות צמוד אליי, בצד שמאל שלי, איפה ששגיב שוכב. אני חושב שמנסים לוודא בנו הריגה. אף אחד מהכדורים לא פוגע בי ואני חושב שפוגעים בשגיב. תחושה קשה, כולם מתו. שגיב עכשיו גם מת. ואני גם הולך למות, מוות נורא".

אלא שבהמשך הבין כי חברו שגיב חי: "אני טופח לו על השכם, שואל אם נפגע, הוא אומר לי שלא. בדיעבד, שגיב ירה את הכדורים והרג את שני המחבלים האחרונים בעמדה".

"מה שראינו שם, אני לא חשוב שאדם מדמיין שאפשר לראות. כמות הגופות.. בסרט לא רואים את הדברים האלה. ואז הגיע נמר ופינה אותנו, הגעתי לסורוקה עם רמת דם נמוכה ממש, בגלל זה הגדירו אותי אנוש", הוסיף.