לוחמי המליציה החות'ית - שיעית בתימן
לוחמי המליציה החות'ית - שיעית בתימןצילום: רויטרס

על אתגר ההתמודדות האזורית עם איום החות'ים שוחחנו עם פרופ' רונן יצחק ראש החטיבה ללימודי המזה"ת במכללה האקדמית גליל מערבי.

"מדובר בארגון טרור שיעי שצמח מתוך שבט החות'ים בצפון תימן. הארגון מהווה חלק מציר ההתנגדות האיראני, אבל מבחינת האיום והסכנה כלפינו, זו השליטה באזור אסטרטגי, באב אל מנדאב, האזור שבו עוברות הספינות. בערך עשרה אחוז מהסחר העולמי עוברים בתעלה והם מציבים איום של פגיעה בכלי השיט באזור הזה".

מוסיף פרופ' יצחק ומדגיש כי מאחר ו"זו בעיה עולמית ישראל לא צריכה להתמודד לבד. כאשר מדברים על מעבר כלי שיט בבא באל מנדאב זו בעיה גם של מצרים משום שכאשר יש פחות כלי שיט שיעברו בנתיב הזה ההכנסות של מצרים יורדות. אחת ההכנסות העיקריות מגיעות למצרים מהמעבר של ספינות בתעלה. זאת מעבר להיותה של מצרים בת ברית של המערב".

פרופ' יצחק מעיר כי איום החות'ים אינו חדש ו"מדובר על איום שהתחיל כמה שנים קודם. החות'ים שולטים בתימן באופן מעשי כבר מ-2015. הקואליציה הפרו מערבית בראשות סעודיה ניסתה למוטט את השלטון החות'י שם. המלחמה בין הקואליציה הזו לבין תימן והחותים בסיוע איראן נמשכת מאז, עם הפסקות אש, אבל העולם מבין שמדובר באיום ממשי. עכשיו נכנסו לכותרות כי הם מפגינים סולידריות עם חמאס".

לשאלתנו מדוע גוף שיעי מפגין סולידריות עם החמאס הסוני, אומר פרופ' יצחק כי אכן לא מדור בסולידריות מוחלטת כפי שחיזבאללה השיעי אינו מבטא סולידריות מוחלטת ומעורבות מוחלטת עם המלחמה החמאסית, אך בהחלט מדובר בסולידריות מלחמתית בעצימות נמוכה בשל היות המלחמה החמאסית חלק מציר ההתנגדות למערב, ציר שאותו בנה קסאם סולימאני וכלל בו גם מרכיבים שיעים וגם מרכיבים סונים.

"כשמדברים על החות'ים, הם אמנם שיעים אבל האידיאולוגיה שלהם היא אנטי מערבית ואפילו אנטישמית. יש להם קריאות בגנות ישראל ואמריקה, ולכן יש כאן ציר אנטי מערבי ואנטי ישראלי שבו לא בהכרח משנה אם הם סונים או שיעים".

יצחק מציין בדבריו כי לא מדובר רק באתגר כלכלי הנוגע למחירי הסחורות שיעברו בתעלה והביטוח עליהן יאמיר, אלא גם באיום אסטרטגי הכרוך בחשש ביטחוני של ממש העשוי להוביל לפגיעה קשה ביציבות האזורית. מול אתגר זה נדרשת היערכות כלל עולמית, אך מאחר ובשל שנת הבחירות אליה נכנסת ארה"ב, הממשל שם אינו מעוניין להיכנס למלחמה אזורית, מתבצעים מהלכי ביניים כבר כעת. בין השאר מדובר בקואליציה בינלאומית בהנהגת ארה"ב וצרפת המציבה כוח ימי להגנת כלי השיט שנעים במקום. לכוחות אלה יש אמצעים לסיכול כל איום של טרור ומתן יכולות תנועה ברמה של שגרה לחלוטין.

עוד מוסיף פרופ' יצחק ומציין את פעילותה של ישראל שאינה מנתקת מגע מהאתגר החות'י על אף שהיא עסוקה באתגר החמאסי ובאתגר החיזבאללה, והיא פועלת בשיתוף מדינות שונות לסיכול פיגועי טרור כדוגמת סיכול ירי הכתב"מים והטילים ששוגרו מתימן לעברה.