השר מיכאל מלכיאלי
השר מיכאל מלכיאליצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

שר הדתות מיכאל מלכיאלי חתם היום (ג') על צו המאריך את רפורמת הכשרות של מתן כהנא הכוללת אפשרות לרב לתת תעודת כשרות מחוץ לחתום שלו.

השלב הראשון כזכור עבר בתקופת השר כהנא בחקיקה ופועל כעת בשטח, ובש"ס ישנה כוונה לבטל אותו במסגרת חוק רבני ערים שנעצר עקב המלחמה, אך הואיל והחוק לא עבר באופן שלם הם צריכים לפי החוק להאריך את המצב הנוכחי כל חצי שנה בצו.

מלכיאלי מסביר לערוץ 7 את המהלך: "בכדי שרפורמת הכשרות במתכונתה החדשה תצא לדרך, ישנה חקיקה המתחייבת להתבצע, בימים אלו בהם עם ישראל כולו חווה טלטלה נוראה ואיומה מטבע הדברים אין האפשרות לבצע חקיקה זו. בע"ה כאשר תסתיים המערכה כאשר ידי עם ישראל על העליונה נמשיך בבקשתם ועידודם של הרבנים הראשיים שליט"א את הליך החקיקה".

ארגון כושרות מסר בתגובה, "רפורמת הכשרות פועלת כבר מעל שנה בבתי עסק שונים. סקירה קצרה של המקומות שקיבלו כשרות ע"פ הרפורמה מראה כי הדרך של התחרות לא הביאה מזור למערכת הכשרות וחלק מהמקומות פועלים בניגוד לנהלי הכשרות ע"י קומבינות שונות ללא פיקוח ובקרה מערכתיים.

הגיע הזמן לטיפול שורש ופתרון למנגנון העסקת משגיחי הכשרות ומחויבות לנהלי הכשרות שקופים בכל הארץ. המשך המצב הקיים הוא פגיעה אנושה בשומרי הכשרות".

גם חבר הכנסת שמחה רוטמן הבהיר בשיחה עם ערוץ 7 כי חוק רבני ערים לא יקודם עד לאחר המלחמה. "כרגע לא מקודמת חקיקה שלא קשורה באופן ישיר למלחמה", תגובת רוטמן.

מהשר לשירותי דת לשעבר מתן כהנא נמסר: "אני מקווה כי בשיח החדש שמתאים לאחרי המלחמה, כבוד השר יבחן את הרפורמה שהובלתי בצורה עניינית. אני משוכנע שהוא יוכל להסתפק בכמה תיקונים ולא בהחזרת המצב לקדמותו, בו גם הרבנות הראשית הודתה שיש צורך בתיקונים משמעותיים".