דגל ישראל בחזית מטה האיחוד האירופי
דגל ישראל בחזית מטה האיחוד האירופיצילום: דוברות

נציגים של האיחוד האירופי ביקרו השבוע בכפר חווארה, ממנו יצאו מחבלים רבים לפעולות נגד יהודים, ונאמו בפני התושבים נגד "אלימות המתנחלים", כהגדרתם, תוך גינוי ישראל.

עוד התחייבו הבכירים לעמוד לצד הפלסטינים: "ההתנחלויות אינן חוקיות על פי החוק הבינלאומי ומהוות מכשול גדול להקמת מדינה פלסטינית עתידית", קבעו הנציגים.

מי שהוביל את המשלחת הוא הנציג הנכנס של האיחוד האירופי למזרח התיכון - אלכסנדר שוטסמן - שכאמור ביקש לערוך סיור באזור חווארה ובורין בעקבות "התקפות הטרור של המתנחלים".

המשלחת, על פי פרסומיה, נפגשה עם אזרחים שסיפרו להם על "הקשיים וההגבלות הכלכליות המוטלות עליהם, מכשולי התנועה שעומדים בדרכם לעיבוד אדמותיהם ועל הסבל שהמצב הפוליטי גורם להם".

לאחר מכן, הוציא האיחוד האירופי הודעה שמסרה כי "מאז 7 באוקטובר, על פי המשרד לתיאום עניינים הומניטריים, נרשמו 318 התקפות מתנחלים נגד פלסטינים, שגרמו לפציעות ולנזק לרכוש".

עוד הוסיפו בארגון כי "לישראל יש חובה חוקית להגן על אזרחים בגדה המערבית מפני אלימות קיצונית של מתנחלים, ולחייב את מבצעי המעשים הללו באחריות. ההתנחלויות אינן חוקיות לפי החוק הבינלאומי ומהוות מכשול מרכזי להקמת מדינה פלסטינית עתידית בת קיימא".

המשלחת לא נפגשה כלל עם גורמים ישראלים ולא התעניינה בשלום החטופים או בסיפורים של הנופלים והנרצחים במתקפת שמחת תורה, ואף לא התייחסה אליהם בהודעת הסיכום שלה.

יו"ר ארגון "לך ירושלים" מאור צמח, הגיב ואמר כי "צביעות האיחוד האירופי שובר שיאים. בימים בהם ישראל נלחמת מול הטרור האיסלמי - דעאשי המאיים גם על אירופה, בוחר האיחוד האירופי בצד הרוע הרצחני. אותו רוע המתדפק על מפתן רחובות פריז ולונדון".

יו"ר תנועת "אם תרצו", מתן פלג הוסיף: "אירופה ממשיכה לממן ולהדהד את הקמפיין המומצא והשקרי שנקרא "אלימות מתנחלים" על מנת להכפיש אוכלוסייה שלמה במדינת ישראל. אירופה ממשיכה היסטורית לשסות קהילות נגד קהילות במזרח התיכון. מוטב שאירופה תפסיק את כל מעורבותה הקולוניאליסטית במזרח התיכון".