שעון חכם
שעון חכםצילום: iStock

על פי מחקר חדש של אוניברסיטת תל אביב וחברת Wizermed, מאז פרוץ המלחמה ב-7 באוקטובר, חלה עלייה דרמטית ברמת המתח הנפשי המדווחת של האזרחים.

המחקר קורה כי הערך המקסימלי של המתח בימי המלחמה עומד על 3.45 בסולם של 1-5, גבוהה הרבה יותר ממשברים גדולים אחרים שחווינו בשנים האחרונות.

כך למשל במגפת הקורונה היה ערך מקסימלי של 2.44, מבצע שומר חומות אז היה ערך מקסימלי של 2.94 ועוד.

מדובר במחקר פרוספקטיבי שהחל בנובמבר 2020 ובמסגרתו כ-5,000 צויידו בשעונים חכמים ואפליקציה ייעודית שניטרו מדי יום את השינויים שלהם במדדים הנפשיים והפיזיולוגיים.

בנוסף, החוקרים ערכו סקר ייעודי בקרב המשתתפים הנ"ל ובקרב 2,537 משתתפי פאנל המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת, שכלל שאלונים מתוקפים על פוסט טראומה וחרדה קלינית וכן שאלות על צריכת חדשות וסרטוני זוועה בשבוע שלאחר ה-7 באוקטובר.

מנתוני מחקר הפאנל עולה שכ-23% מהאוכלוסייה היהודית הבוגרת שלא נחשפה באופן ישיר לזוועות ה-7 באוקטובר סובלת על פי השאלון מפוסט טראומה (לעומת 4.5% בלבד שאובחנו עם פוסט טראומה לפני פרוץ המלחמה).

לשם השוואה, החוקרים מציינים שבאירוע הטרור של ה-9.11 (נפילת התאומים בארה"ב), רק 7.5% מהאוכלוסייה בניו יורק אובחנו עם תסמיני פוסט טראומה. כמו כן, נמצא כי כ-55% מהאוכלוסיה סובלת מחרדה קלינית ברמות שונות, וכ-23% מחרדה קלינית ברמה בינונית או גבוהה. מהפילוח של החוקרים עולה כי השכיחות של פוסט טראומה גבוהה יותר בקרב צעירים, נשים ובאוכלוסייה מסורתית וחילונית.

בשונה מאירועי ה-9.11, אז אמצעי המדיה היו מוגבלים מאוד, אירועי ה-7 באוקטובר תועדו והופצו באמצעי מדיה שונים בזמן אמת.

במחקר זה בדקו החוקרים גם את הקשר בין אופי השימוש באמצעי המדיה בשבוע שלאחר ה-7 באוקטובר, ומצאו כי קיים מתאם גבוה בין צפיה בסרטוני זוועה, וצפייה ממושכת בחדשות בשבוע הראשון שלאחר ה-7.10 לבין התפתחות פוסט טרואמה בהמשך.

לדוגמה, שכיחות הפוסט טראומה בקרב משתתפים שלא צפו בחדשות ולא נחשפו לסרטוני זוועה כלל עמדה על 7.02% בעוד שהשכיחות אצל משתתפים שצפו מעל בחדשות מעל 8 שעות ביום ונחשפו ליותר מ-5 סרטוני זוועה עמדה על 32.21%.

לדברי פרופ' שמואלי שהיה מעורכי המחקר, "במציאות של ימינו כשמידע גרפי מפורט ולא מצונזר כמו סרטוני זוועה מופץ ללא הרף באמצעי המדיה השונים, שיעורי הפוסט טראומה בקרב אלו שלא נחשפו ישירות לאירועים הטראומטיים הוא הרבה יותר גבוה מבעבר. זיהוי מוקדם של פוסט טראומה הוא הכרחי, שכן התערבות וטיפול מוקדמים הוכחו כאפקטיבים בהתמודדות עם ההשפעה הראשונית של האירוע הטראומטי ובהפחתת הסיכויים להתפתחותה של פוסט טראומה כרונית בהמשך. לטכנולוגיה לבישה כמו שעונים חכמים ולשאלונים יומיים פשוטים כמו אלו שהוצגו במחקר זה יש פוטנציאל מהפכני לניטור וזיהוי מוקדם של פוסט טראומה".