3 חטופים נורו בשוגג על ידי צה"ל ונהרגו
3 חטופים נורו בשוגג על ידי צה"ל ונהרגוצילום: באדיבות המשפחה

דובר צה"ל, תא"ל דניאל הגרי, הודיע אמש (שישי) כי כוח צה"ל בשכונת שג'אעיה זיהה בטעות שלושה ישראלים חטופים כאיום. הכוח ירה לעברם, והם נהרגו.

החטופים שנהרגו בשוגג הם יותם חיים ואלון שמריז שנחטפו מכפר עזה וסאמר טלאלקה מחורה שנחטף מניר עם.

בצה"ל אמרו כי במהלך סריקה ובדיקה של מרחב האירוע, לאחר הירי, עלה חשד לגבי זהות ההרוגים. הגופות נלקחו לבדיקה בשטח ישראל, במחנה שורה, ולאחריה התברר כי מדובר בשלושה חטופים ישראלים.

דובר צה"ל הגרי אמר כי "התחלנו בתחקור האירוע באופן מיידי. מדובר באירוע טרגי אשר התרחש באזור לחימה, שבו נתקלו הלוחמים בימים האחרונים - וגם היום - במחבלים רבים וניהלו קרבות קשים. בחלק מהמקרים הכוחות נתקלו גם במחבלים מתאבדים, ללא נשקים, וגם בפיגועים שבהם מחבלים ניסו להטעות את כוחותינו ולמשוך אותם למלכודת אש. זמן קצר לאחר מכן התרחשה היתקלות נוספת עם מחבלים בסמוך למקום האירוע".

"אנחנו בשלב של איסוף העובדות ובירור פרטי האירוע", הוסיף תא"ל הגרי. "לקחים ודגשים לזיהוי חטופים במרחבי לחימה הועברו באופן מיידי לכלל כוחות צה"ל בכלל רצועת עזה, על מנת לעשות הכול כדי למנוע אירוע טרגי נוסף שכזה. צה"ל מביע צער עמוק על האסון ומשתתף בצערם של המשפחות".

דובר צה"ל ציין כי "אנחנו מעריכים ששלושת הישראלים ברחו או ננטשו בגלל הקרבות על ידי מחבלים שהחזיקו אותם בשבי, ובמהלך הימים האחרונים - אולי יממה - הם הגיעו לנקודה שאליה הגיעו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר כי "יחד עם כל עם ישראל אני מרכין ראש בצער עמוק ומבכה את נפילתם של שלושה מבנינו היקרים שנחטפו, וביניהם יותם חיים וסאמר פואד אל-טלאלקה. זוהי טרגדיה קשה מנשוא. מדינת ישראל כולה אבלה בערב זה. ליבי עם המשפחות הדואבות בשעת יגונן הקשה. אני מחזק את לוחמינו האמיצים שחדורים במשימה הקדושה של השבת חטופינו, גם במחיר חירוף נפשם. גם בערב קשה זה נחבוש את פצעינו, נפיק את הלקחים ונמשיך במאמץ עליון להחזיר את כל חטופינו הביתה בשלום".

יו"ר המחנה הממלכתי וחבר קבינט המלחמה, השר בני גנץ, אמר כי "הלב מרוסק עם היוודע הטרגדיה הערב. אני מבקש לחבק את המשפחות - כל עם ישראל בוכה יחד איתכן. אני מחזק את כל משפחות החטופים, וגם את החיילים שנמצאים בעומק השטח ומבצעים משימה מורכבת וחשובה מאין כמוה שלא ידענו מאז קום המדינה. הכאב המלווה את המערכה, גדל יותר נוכח האירוע הקשה. האחריות שלנו היא לנצח במלחמה, וחלק מהניצחון הזה יהיה להחזיר את החטופים הביתה. נעשה הכל, כדי להחזיר אותם בחיים. הכול".

נשיא המדינה יצחק הרצוג הגיב "האירוע הטראגי בו נהרגו יותם חיים, סאמר טלאלקה ואלון שמריז מותיר אותנו הלומי כאב וצער. כולנו מחבקים בשעה הזאת את המשפחות שעולמן חרב עליהן, ואבלים איתן ביגונן שאין לו סוף.

יחד איתן אנו מחבקים גם את כלל משפחות החטופות והחטופים שנמצאות בתוך סיוט מתמשך ומטלטל, ומתחייבים להמשיך ולעשות ככל שניתן להשיבם הביתה. צדקת הדרך ברורה ולא משתנה לרגע. המשימות ברורות: השבת החטופים והחזרת הביטחון לכלל אזרחי ישראל. חיילי צה"ל וכוחות הביטחון פועלים יום ולילה תוך חירוף נפש להצלת החטופות והחטופים מידי מרצחי חמאס. המפקדים והרמטכ"ל בראשם מובילים תחקיר מקיף של הטרגדיה, באחריות ובשקיפות מלאה, כך שיופקו כלל הלקחים באופן מיידי להמשך המלחמה. אני מבקש לחזק ולחבק את חיילינו שנלחמים בשדה קרב מורכב ביותר. אנחנו סומכים עליכם, אנחנו בוטחים בכם, אנחנו מצדיעים לכם. הרגעים האלה - הקשים, המורכבים, הכואבים - הם רגעי מבחן עבורנו כעם, ועלינו לצלוח אותם יחד".

שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ הגיב "מותם של שלשת החטופים הוא רגע נורא וקשה שמביאה עלינו מלחמת הקיום הזו. העם כולו מחבק את שלוש המשפחות היקרות קרוב לליבו. אני מחזק ומגבה ללא תנאי את לוחמי ומפקדי צה"ל שמחרפים נפשם בגבורה מול מחבלים אכזרים בסמטאות עזה שמאיימים על חייהם מכל פינה. המשך הלחימה העיקשת מביא להתפרקות הדרגתית של חמאס. אסור לעצור את המלחמה להשמדת החמאס כדי להחזיר את הביטחון של מדינת ישראל ולשחרר את החטופים".

שידור חי: עצרת מטה משפחות החטופים