אריה קינג
אריה קינגצילום: שגיב כהן

סגן ראש עיריית ירושלים וראש סיעת מאוחדים שמתמודדת למועצת העיר ירושלים אריה קינג, הגיש עתירה דחופה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט, שר הפנים משה ארבל והיועצת המשפטית לממשלה עו"ד גלי בהרב מיארה.

הוא דורש להוציא צו על תנאי לדחיית הבחירות לרשויות המקומיות בתקופת מלחמה, או לדחות את הבחירות בחודש לתאריך ה-27 בפברואר הקרוב בתקווה שעד אז תסתיים המלחמה.

עוד מבקש קינג, לקבוע דיון דחוף שבו ינמקו הנתבעים מדוע בעיצומה של מלחמה, כאשר מאות מטות בחירות סובלות ממחסור מאסיבי בכוח אדם בשל צווי מילואים, לא ניתן לדחות את מועד הבחירות לרשויות המקומיות למועד אחר.

מטה הבחירות של אריה קינג משותק, כאשר 60% מחברי הרשימה, ו-90% מעובדי לשכתו ומנהלי מטה הבחירות מגויסים מהימים הראשונים למלחמה.

קינג, קצין בדרגת סרן ששירת בסיירת עילית בסדיר, משרת מתחילת המלחמה בתפקיד קצין ניוד ולוגיסטיקה בפיקוד העורף בירושלים. סגנו ברשימה, דור לוי, משמש כקצין קישור בפיקוד העורף. בנוסף, מספר 5 ברשימה אהרון רחמים, לוחם בגדוד מילואים של הצנחנים, משרת בגבול הצפון. טל יושייביב, מספר 6 ברשימה, משרת ביחידת זיהוי חללים. מספר 8 ברשימת מאוחדים אלחנן שקולניק, לוחם חי"ר בחטיבת כפיר, מוצב ביהודה ושומרון ומספר 9 ברשימה ונציג הסיעה בוועדת הבחירות המרכזית אורי יושייביב נלחם כעת בקרבות סג'עייה כמפקד טנק בחטיבה 188.

בעתירתו מציין קינג כי "מיד עם החלטת שר הפנים משה ארבל לקבוע מועד בחירות חדש, הח"מ פניו אליו במכתב עליו חתומים עשרות לוחמי מילואים שמתמודדים במערכות הבחירות לרשויות המקומיות ברחבי הארץ, בבקשה לדחות את הבחירות לאחר סיום המלחמה".

"על פי חוק", נכתב בעתירה, "ניתן לדחות את הבחירות ל- 27 בפברואר 2024 ואף מעבר לכך ללא בעיה מיוחדת, אך השר ארבל בחר בכל זאת להתעלם מפניותיי החוזרות ונשנות".

עוד צוין בעתירה כי הותרת מועד הבחירות ב-30 בינואר 2024 מהווה פגיעה קשה בעקרון השוויון ובזכות להיבחר, ובשל כך למעשה השר ארבל, "משפיע על תוצאות הבחירות הצפויות, שכן הציבור המגויס יפגע בצורה בלתי סבירה וצודקת".

"בירושלים ישנם שני מגזרים משמעותיים, שלא נושאים בעול המלחמה, כפי שנושא מגזר אחר, וביניהם תנועת ש"ס שהשר ארבל נמנה עם שריה. אין ולו אחד מתנועת ש"ס במועצת העיר וכך גם לא מאף מפלגה חרדית אחרת במועצת העירייה שגויסו למילואים, והדבר מעיד גם על המאפיין את הבוחרים בתנועת ש"ס בירושלים. מכאן שלהחלטת השר ארבל, יש ניחוח של שיקולים פוליטיים ולא ענייניים ובוודאי שקידוש ערך השוויון לא נראה באופק של החלטתו", נטען בעתירה שהוגשה.

לפיכך, מדגיש קינג כי "מדובר בהחלטה בלתי מידתית ובלתי סבירה לחלוטין שפוגעת בעותר וברשימתו בצורה יוצאת דופן בהשוואה לשאר הרשימות המתמודדות למועצת העיר בירושלים. בכך למעשה נפגעות בצורה קשה זכויותיה המוקנות של חברי רשימת 'מאוחדים בראשות אריה קינג'".

עוד נכתב בעתירה כי שלמרות שהבחירות לרשויות המקומיות משפיעות על מגזר גדול במדינה וששר האוצר בצלאל סמוטריץ' ביקש לקיים דיון נוסף בעניין דחיית הבחירות למועד שיקבע לאחר המלחמה, התאריך נשאר על ה- 30 בינואר ולא עלה לדיון בממשלה. "קיום בחירות וחיזוק המרקם הדמוקרטי של המדינה הוא גם צו השעה. דחיית הבחירות תיתן פרס לאלו המבקשים לפגוע בחיים התקינים במדינה ובחיי אזרחיה".

עוד צוין בעתירה כי "הנפגעים העיקרים הם מי שמגויס, שמסכן את חייו, לא רואה את בני משפחתו, שעסקיו נפגעו וחייו השתבשו ובנוסף מנוע לקיים מסע בחירות כמו יריביו, מנוע מלהתראיין, לפגוש תושבים וליצור קשר עם עיתונאים וזה בהוראה של מטה הבחירות של צה"ל שמגביל אותם. כל מהותו של הליך הבחירות הוא בשקיפות ובהפקדה על שוויון הזדמנויות של המועמדים ושל רשימת המועמדים והחלטתו של ארבל שלא נמנעה על ידי עו"ד בהרב מיארה, מערערת את יסודות הדמוקרטיה השוויונית ולכן על בית המשפט לקבל את העתירה".