השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

משרד האוצר ורשות המסים הודיעו כי לא יקדמו תקנות שהיו עתידות לפגוע בפיצויים המשולמים לעצמאים בשירות מילואים.

התקנות שהוגשו לוועדת הכספים הציעו לחשב את כספי תגמולים המשולמים לעוסקים עצמאים עבור ימי מילואים כחלק ממחזור העסקאות שלהם - מה שהיה מביא להגדלה מלאכותית של ההכנסות ופוגע בזכאות לפיצויים.

בלשכתו של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הבהירו כי "המענק לעצמאים במילואים לא ייפגע. כבר אתמול בשיחה עם רשות המיסים הורה השר לתקן. ברשות המיסים פועלים לפי ההוראה וחישוב והתגמול יירד מהמחזור העסקי של אנשי המילואים".

"השר מדגיש את החשיבות הרבה בתגמול רחב מאד לאנשי המילואים ומוביל מהלך במשרדו למעטפת גדולה מאד לחיילים ולבני משפחותיהם", נמסר.

בהודעה שפרסמה רשות המיסים נכתב כי בעקבות פניית השר סמוטריץ' הנחה מנהל רשות המסים שי אהרונוביץ את גורמי המקצוע ברשות "לתקן את התקנות שיובאו מחר לאישור ועדת הכספים של הכנסת, כך שתשלומי הביטוח הלאומי לבעלי עסקים שמשרתים במילואים לא יכללו בחישוב מחזור העסק לצורך קביעת מידת הפגיעה העסקית במהלך חודשי המלחמה ולא ישפיעו על גובה הפיצויים שיקבל בעל העסק".

"לאור ההנחיה, גם בחודש דצמבר 2023, כמו בחודשים אוקטובר ונובמבר 2023, ירידת המחזורים של עסק תחושב ללא התייחסות לתשלומי הביטוח הלאומי לבעל העסק בגין ימי מילואים. זאת, לאור ההכרה כי בשל המלחמה תקופות המילואים הן ממושכות במיוחד, ותשלומי הביטוח הלאומי לבעל העסק אינם מפצים על הפגיעה העסקית הנובעת מהיעדרותו הממושכת מהעסק", לשון הודעת הרשות.