גלי בהרב מיארה ויריב לוין
גלי בהרב מיארה ויריב לויןצילומים: יונתן זינדל, פלאש 90

ועדת המשנה לבחינת העמדתם לדין של מחבלי החמאס שלקחו חלק במתקפה הרצחנית על עוטף עזה בשמחת תורה תתכנס הבוקר (שלישי) לדיון חסוי בנוכחות שר המשפטים יריב לוין והיועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה, כך דווח בכאן רשת ב'.

בעוד שחברי הכנסת צפויים להציע חלופות, כמו הקמת בית דין מיוחד למחבלי הנוחב'ה או החייאת בית המשפט הצבאי בלוד, השר לוין צפוי לטעון שיש בעייתיות בעצם הניסיון להציג כרגע מתווה ברור להעמדה לדין של המחבלים מחשש לפגיעה בשלום החטופים, וגם מכיוון שעוד לא ברור כמה מחבלים יהיו בסופו של דבר שהכללים יחולו עליהם.

במהלך תקדימי במסגרת איסוף הראיות על פשעי חמאס, בצה"ל יקראו לחיילים למסור עדות במשטרה על כל מידע או ראיה שיש להם על הטבח.

המהלך המורכב, מבחינה משפטית ראייתית וגם מבחינת הקושי האישי הרגשי של העדים, נועד לאפשר איסוף חומרים ועדויות נוספות, גם מחיילים שלא נכללו בצוותים או יחידות שהגיעו אליהם אלא במסגרות אחרות, ובכלל פרטיות, כדוגמה נוכחות במסיבה ברעים, בבית וכדומה.

הדיון בדבר הקמת בית הדין המיוחד שישפוט את מחבלי החמאס נדחה בסוף חודש נובמבר - מחשש לפגיעה בהליך שחרור החטופים מידי חמאס.

היועצת המשפטית לממשלה, הפרקליטות, הנהלת בתי המשפט והסנגוריה הציבורית סבורים כולם שהדין הפלילי הרגיל באמצעות בית משפט רגיל הוא לא ההליך הנכון לאכיפת הדין מול מחבלי חמאס.